Ghiotto z pole position do wyścigu głównego F2 w Barcelonie

Luca Ghiotto wywalczył pierwsze pole startowe do jutrzejszego wyścigu głównego Formuły 2 w Barcelonie. Włoch uzyskał swój czas w samej końcówce, kiedy większość jego rywali zjechała już do alei serwisowej.

Pogoda nad hiszpańskim torem przed rozpoczęciem kwalifikacji sprzyjała walce o pole position. Między innymi dzięki świecącemu słońcu, temperatura powietrza wynosiła 24°C, zaś asfalt rozgrzany był do ponad 40°C.

Po zapaleniu się zielonego światła na końcu alei serwisowej zdecydowana większość kierowców wyjechała na tor, aby przejechać mierzone okrążenia. Jako pierwszy dokonał tego Nyck de Vries, który uzyskał 1:28,907. Niedługo później Holendra pokonał Jack Aitken, który pojechał o 0,501 sek. szybciej.

Wraz z upływem czasu de Vries tracił kolejne pozycje – kierowca ekipy ART został wyprzedzony między innymi przez Nicholasa Latifiego, Micka Schumachera oraz Guanyu Zhou, spadając na piąte miejsce. Kiedy wszyscy zawodnicy zjechali na półmetku sesji do alei serwisowej po nowe opony, jako jedyny na torze pozostał Luca Ghiotto, awansował na drugie miejsce ze stratą mniej niż 0,1 sekundy do Aitkena.

Po powrocie kierowców na tor Aitken poprawił swój czas na 1:28,355, odskakując od Ghiotto na 0,137 sekundy. Na czwartą pozycję awansował z kolei Dorian Boccolacci, który miał 0,226 sek. straty wobec lidera. Na 5 minut przed końcem nowy najlepszy czas weekendu uzyskał Latifi, który wykręcił 1:28,212, przesuwając się na prowadzenie. Chwilę później de Vries przeskoczył na drugą lokatę, tracąc na mecie do Kanadyjczyka 0,054 sek. Holender nie nacieszył się jednak prowizorycznym startem z pierwszego rzędu, ponieważ minutę później pokonał go Zhou o zaledwie 0,017 sekundy.

Kiedy większość zawodników zjechała do boksów z powodu utraty przyczepności opon, na pół minuty przed końcem najlepszym czasem kwalifikacji popisał się Ghiotto, który uzyskał 1:28,031, pokonując lidera mistrzostw Latifiego o 0,181 sekundy. Czołową trójkę kwalifikacji uzupełnił Zhou. Z czwartej pozycji ruszy de Vries, piąty w czasówce był Aitken, z szóstym czasem sesję ukończył Callum Ilott, a najlepszą dziesiątkę czasówki uzupełnili Sergio Sette Câmara, Ralph Boschung, Dorian Boccolacci oraz Mick Schumacher.

Wyścig główny Formuły 2 w Barcelonie rozpocznie się o godzinie 16:40.