Zhou wygrywa w skróconym sprinterskim wyścigu F2 po ogromnym wypadku

Guanyu Zhou odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w Formule 2. Sięgnął po nie w wyścigu sprinterskim na rosyjskim torze Sochi Autodrom, który został skrócony z powodu ogromnego wypadku, do którego doszło na siódmym okrążeniu rywalizacji. Drugie miejsce zajął Nikita Mazepin, a na najniższym stopniu podium stanął Mick Schumacher, który ponownie powiększył prowadzenie w mistrzostwach.

Startujący z pole position Guanyu Zhou bardzo dobrze ruszył i mimo długiego dojazdu do drugiego zakrętu, był w stanie obronić swoją lokatę. Nikita Mazepin, który zajął drugie pole startowe, początkowo stracił dwie pozycje, jednak jeszcze przed wirtualną neutralizacją był w stanie powrócić na drugie miejsce. Spośród czołówki najlepszy początek zaliczył zwycięzca wczorajszego wyścigu głównego Mick Schumacher, który z P8 awansował aż o cztery pozycje.

Z tyłu stawki doszło do kontaktu z udziałem Guilherme Samaii oraz Jake’a Hughesa. Brazylijczyk w drugim zakręcie przejechał przez krawężniki, które wystrzeliły jego Camposa, po czym uderzył w Hughesa, przez co dla obu był to koniec rywalizacji. Dyrekcja wyścigu przez dłuższy czas nie decydowała się na wykorzystanie jakiejkolwiek formy neutralizacji – dopiero na drugim okrążeniu wykorzystano wirtualny samochód bezpieczeństwa, aby uprzątnąć samochody z pobocza.

Po wznowieniu wyścigu, który nastąpił na trzecim kółku, Schumacher od razu zabrał się za wyprzedzenie jadącego przed nim Jacka Aitkena. Niemiec dokonał tego w końcówce okrążenia w przedostatnim zakręcie, a niepewność Brytyjczyka wykorzystał także Jehan Daruvala. Aitken skorzystał jednak z systemu DRS i odzyskał jedną pozycję od podopiecznego Red Bulla. Na czele pozostawał Zhou, który miał sekundę przewagi nad Mazepinem, zaś trzeci Schumacher tracił prawie 5 sekund.

Na siódmym okrążeniu wyścig został przerwany czerwoną flagą. W trzecim, długim lewym zakręcie Luca Ghiotto walczył o czwartą pozycję z Aitkenem, lecz w środku tego zakrętu doszło do kolizji, na skutek której oba samochody przy dużej prędkości uderzyły w zewnętrzną barierę. Na szczęście obaj kierowcy bardzo szybko opuścili swoje pojazdy i nic złego nic im się nie stało. Powtórki pokazały, że oba samochody przebiły barierę i znalazły się za pierwszą warstwą ochrony, zaś pojazd Ghiotto stanął w ogniu.

Spore uszkodzenia barier spowodowały jednak, że wyścig nie został już wznowiony.

Tym samym wyniki ustalono na podstawie rezultatów z piątego okrążenia, zaś kierowcom z czołówki przyznano połowę punktów. Zhou w ten sposób odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w Formule 2. Drugie miejsce zajął Mazepin, a na najniższym stopniu podium stanął Schumacher. Mimo wypadku, czwarte miejsce zajął Aitken, a na piątej pozycji został sklasyfikowany Ghiotto. Szósty był Yuki Tsunoda, a punktowaną ósemkę zamknęli Callum Ilott oraz Dan Ticktum.

Teraz kierowcy i zespoły będą mieć aż dwa miesiące przerwy. Finałowe dwie rundy sezonu zostaną rozegrane w Bahrajnie. Pierwsza z nich odbędzie się w dniach 28-29 listopada na tradycyjnym torze Sahkir, zaś druga runda odbędzie się na zewnętrznej, szybkiej pętli w dniach 5-6 grudnia.

PNrKierowcaZespółRezultat
13
Guanyu Zhou
UNI-Virtuosi5 okr.
224
Nikita Mazepin
Hitech Grand Prix+ 0,818
320
Mick Schumacher
Prema Racing+ 4,816
49
Jack Aitken
Campos Racing+ 6,459
525
Luca Ghiotto
Hitech Grand Prix+ 7,670
67
Yuki Tsunoda
DCarlin+ 8,282
74
Callum Ilott
UNI-Virtuosi+ 9,141
82
Dan Ticktum
DAMS+ 9,769
912
Pedro Piquet
DCharouz Racing System+ 10,506
1021
Robert Szwarcman
DPrema Racing+ 11,244
118
Jehan Daruvala
DCarlin+ 11,988
1216
Artiom Markiełow
HWA Racelab+ 12,438
136
Christian Lundgaard
DART Grand Prix+ 13,536
145
Marcus Armstrong
DART Grand Prix+ 14,053
1523
Marino Sato
Trident+ 14,611
1614
Giuliano Alesi
MP Motorsport+ 15,032
1711
Louis Delétraz
Charouz Racing System+ 15,717
181
Jüri Vips
DDAMS+ 17,100
1922
Roy Nissany
Trident+ 17,757
2015
Felipe Drugovich
DMP Motorsport+ 38,002
NSK17
Jake Hughes
DHWA Racelab
NSK10
Guilherme Samaia
DCampos Racing
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league