Zhou wygrywa w drugim wyścigu F2 po awarii Armstronga

Guanyu Zhou wykorzystał awarię samochodu Marcusa Armstronga i odniósł pewne zwycięstwo w drugim sobotnim wyścigu sprinterskim Formuły 2 w Abu Zabi. Drugie miejsce zajął Robert Szwarcman, a na najniższym stopniu podium stanął Ralph Boschung.

Na zgaśnięcie świateł dobrze zareagował ruszający z pierwszego pola Armstrong, który nawet nie musiał pokrywać na dojeździe do pierwszego zakrętu startującego obok niego Boschunga. Za ich plecami działo się wiele – w pewnym momencie kierowcy walczący o czołową dziesiątkę jechali obok siebie czterema samochodami, lecz o dziwo nie doszło między nimi do żadnego kontaktu.

Tegoroczny mistrz Formuły 2 Oscar Piastri, który startował z ósmego pola, dobrze wystartował, lecz wdał się w dość niepewną sytuację na nawrocie przed przeciwległą prostą. Australijczyk próbował zaatakować po wewnętrznej Liama Lawsona, lecz stracił panowanie nad samochodem i musiał ratować się korekcją. Lawson szybko to zauważył i wyjechał szeroko, tuż przy barierze, aby uniknąć kolizji, lecz obaj stracili na tym kilka pozycji. Lawson spadł na ósme, a Piastri na 13. miejsce. Za ten incydent Piastri został ukarany doliczeniem 5. sekund do jego wyniku wyścigu za wypchnięcie rywala poza tor.

Podczas gdy prowadzący Armstrong odjechał od reszty stawki na ponad sekundę, Boschung przegrał walkę o drugie miejsce z Zhou, a tuż za nimi Robert Szwarcman pewnie poradził sobie z Danem Ticktumem i przesunął się na czwartą lokatę.

Rywalizacja została przerwana wyjazdem samochodu bezpieczeństwa na czwartym okrążeniu. Z tyłu stawki doszło do kolizji między Alessio Delledą i Olli Caldwellem na hamowaniu po drugiej prostej, po którym samochód Deleddy zgasł i konieczna była praca porządkowych, żeby usunąć bolid z pobocza. Wyścig wznowiono na początku siódmego kółka.

Na restarcie Piastri popisał się imponującym manewrem wyprzedzania, pokonując jednocześnie Roya Nissaniego i Jüriego Vipsa, co skutkowało awansem na 11. miejsce. Na drugiej prostej Nissany próbował po wewnętrznej zaatakować Piastriego, lecz między nimi doszło do kontaktu. Samochód Piastriego odbił na zewnętrzną, gdzie był Vips i w tym momencie doszło do drugiej kolizji, która spowodowała, że zarówno mistrz F2, jak i podopieczny Red Bulla przedwcześnie wycofali się z wyścigu. Konieczny był drugi wyjazd samochodu bezpieczeństwa.

Wyścig wznowiono na początku 11. okrążenia. Ten restart był bardzo pechowy dla lidera Armstronga. Nowozelandczyk doznał awarii samochodu na wyjściu z pierwszego zakrętu i natychmiast zjechał już na biegu neutralnym na bok, aby nie powodować zagrożenia innym kierowcom, po czym zatrzymał się na wzniesieniu w zakręcie 2. Neutralizacja wirtualnym samochodem bezpieczeństwa trwała jednak bardzo krótko.

 

W ten sposób liderem został Zhou, a na drugie miejsce awansował Szwarcman, który po restarcie wyprzedził Boschunga. Ticktum zachował czwarte miejsce, lecz był zaniepokojony komunikatem na swoim wyświetlaczu o możliwej utracie ciśnienia jednej z opon, lecz zespół zapewnił go, że według danych wszystko jest w porządku i może skoncentrować się na wyścigu.

Na 15. okrążeniu debiutujący Jack Doohan w swojej zaledwie drugiej rundzie popisał się bardzo solidnym hamowaniem i manewrem wyprzedzania na Nissanym, awansując na dziewiąte miejsce, zaś na następnym kółku Felipe Drugovich stoczył fascynujący pojedynek z Jehanem Daruvalą o szóstą lokatę, którą wygrał, pokonując rywala po zewnętrznej długiego lewego zakrętu po drugiej prostej. Niedługo później w szykanie w zakrętach 6-7 doszło do kontaktu Christiana Lundgaarda i Nissaniego, który spowodował przebicie opony w samochodzie Duńczyka, przez co musiał zaliczyć nieplanowany pit stop.

Do końca wyścigu Zhou kontrolował tempo i odniósł pewne zwycięstwo. Drugi na mecie zameldował się Szwarcman, a na najniższym stopniu podium stanął Boschung. Czwartą lokatę wywalczył (dosłownie) Ticktum, który na ostatnim okrążeniu odpierał zaciekłe ataki ze strony Drugovicha, zaś szósty był Lawson. Najlepszą dziesiątkę zamknęli Daruvala, Doohan, Theo Pourchaire oraz Bent Viscaal.

Ostatni wyścig tegorocznego sezonu F2 – niedzielny wyścig główny – rozpocznie się o godzinie 10:00.

PNrKierowcaZespółRezultat
13
Zhou Guanyu
UNI-Virtuosi23 okr.
21
Robert Szwarcman
Prema Racing+ 3,413
321
Ralph Boschung
Campos Racing+ 9,772
45
Daniel Ticktum
Carlin+ 14,296
54
Felipe Drugovich
UNI-Virtuosi+ 14,501
67
Liam Lawson
Hitech Grand Prix+ 17,088
76
Jehan Daruvala
Carlin+ 19,839
811
Jack Doohan
MP Motorsport+ 21,086
910
Théo Pourchaire
ART Grand Prix+ 21,942
1024
Bent Viscaal
Trident+ 22,722
1114
Richard Verschoor
Charouz Racing System+ 25,881
1215
Guilherme Samaia
Charouz Racing System+ 30,899
1322
Jake Hughes
HWA Racelab+ 31,463
1412
Clement Novalak
MP Motorsport+ 31,867
1520
Olli Caldwell
Campos Racing+ 32,236
1625
Marino Sato
Trident+ 37,022
1716
Roy Nissany
DAMS+ 1:06,754
189
Christian Lundgaard
ART Grand Prix+ 1 okr.
NSK17
Marcus Armstrong
DAMS
NSK2
Oscar Piastri
Prema Racing
NSK8
Jüri Vips
Hitech Grand Prix
NSK23
Alessio Deledda
HWA Racelab

Wesprzyj nas na Patronite.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze