Piastri wygrywa ostatni wyścig sezonu Formuły 2

Oscar Piastri zwyciężył w głównym wyścigu Formuły 2, który zakończył tegoroczny sezon mistrzostw. Rywalizacje na drugim miejscu ukończył Guanyu Zhou, a na najniższym stopniu podium stanął Felipe Drugovich.

Przygody na torze zaczęły się jeszcze przed rozpoczęciem wyścigu. Guilherme Samaia, podczas wyjazdu ze stanowiska w alei serwisowej, zahaczył tylnym kołem o przednie skrzydło Piastriego, uszkadzając je. Na szczęście dla Nowozelandczyka, nie było to poważne uszkodzenie i po wymianie elementu mógł ruszyć do rywalizacji z pole position. Obok niego na polach startowych ustawił się Jack Doohan, a z trzeciego miejsca ruszał Zhou.

Po starcie, już od pierwszego zakrętu, można było oglądać fantastyczną walkę pomiędzy Doohanem a Zhou. Kierowcy walczyli koło w koło, kilkukrotnie wymieniając się pozycjami. Walka ta skończyła się niestety dla Doohana kolizją i odpadnięciem z wyścigu. Przy wyjeździe z zakrętu numer 9. Australijczyk wyjechał bardzo szeroko, a przy powrocie na tor stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w barierki. Kierowca MP Motorsport wyszedł z bolidu o własnych siłach, a na torze pojawił się samochód bezpieczeństwa. Na starcie stracił również Christian Lundgaard. W zakręcie numer 6 obrócił się po kontakcie z Jürim Vipsem i spadł na koniec stawki.

Rywalizację wznowiono na piątym okrążeniu. Restart przebiegł spokojnie i bezkolizyjnie, większość kierowców utrzymała swoją pozycję. Dwa okrążenia po zjechaniu samochodu bezpieczeństwa rozpoczęły się obowiązkowe w wyścigu głównym pit-stopy. Jako pierwszy, by wymienić opony supermiękkie, zjechał Liam Lawson. Chwilę po Australijczyku, w alei serwisowej pojawił się Lundgaard.

Z czołowej trójki jako pierwszy na zmianę opon zjechał Robert Szwarcman. Rosjanin zjechał do mechaników na okrążeniu 9. a już okrążenie później aleję serwisową odwiedzili Piastri, Zhou i Ralph Boschung. Prowadzenie objął Theo Pourchaire, który wystartował na mieszance pośredniej, która pozwalała na dłuższy przejazd i zmianę opon w końcowej fazie wyścigu. 

Piastri, Zhou i Szwarcman na świeższych, pośrednich oponach dogonili wolniejsze bolidy na okrążeniu 17. Był to ważny moment wyścigu, ponieważ kierowcy chcąc zająć jak najlepsze pozycje na mecie, musieli płynnie wyprzedzać bolidy przed sobą.

Kierowcy, którzy startowali na pośrednich mieszankach zaczęli zjeżdżać na wymianę opon na 24. okrążeniu, kiedy to jako pierwszy do alei serwisowej zjechał Clement Novalak. Okrążenie później mechaników odwiedzili Vips i Marcus Armstrong. Najdłużej na pośrednich oponach zostali Pourchaire i Drugovich. Po pit-stopach to Brazylijczyk miał przewagę, jednak chwilę później został wyprzedzony przez Francuza. Kierowcy walczyli o pozycję do końca wyścigu, z której to ostatecznie zwycięsko wyszedł Drugovich, kończąc rywalizację na trzeciej pozycji.

Pourchaire zakończył rywalizację na miejscu czwartym. Piątą lokatę zajął Szwarcman, który pod koniec wyścigu uskarżał się na słaby stan swoich opon. Szóste miejsce padło łupem Dana Ticktuma, a pierwszą dziesiątkę zamknęli Armstrong, Vips, Boschung i Richard Verschoor. Poza Doohanem, wyścigu nie ukończyli Jake Hughes oraz Lawson, który zatrzymał się na poboczu powodując wirtualny samochód bezpieczeństwa na 31. okrążeniu.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze