Lawson wygrywa wyścig sprinterki F2 w Dżuddzie

Liam Lawson z zespołu Carlin wygrał pełen neutralizacji wyścig sprinterski Formuły 2 na torze w Dżuddzie. Podium uzupełnili Juri Vips i Felipe Drugovich, który wskoczył na trzecie miejsce po zdyskwalifikowaniu Jake'a Hughesa z powodu niezgodności technicznych znalezionych w jego samochodzie.

Po wielu karach nałożonych na kierowców po kwalifikacjach, na pierwszym polu ustawił się Dennis Hauger. Za kierowcą Premy startował Jake Hughes a z trzeciego miejsca ruszył Calan Williams. Do wyścigu, podobnie jak do kwalifikacji, nie ruszył Cem Bolukbasi, który z powodu kraksy w treningu doznał wstrząsu mózgu.

Bardzo dobrze wystartował Hauger, który utrzymał swoją pozycję przez Williamsem oraz Ayumu Iwasa, którzy wyprzedzili na starcie Hughesa. Brytyjczyk nie dał za wygraną i wyprzedził Iwasę na dojeździe do pierwszego zakrętu drugiego kółka. Podczas pierwszego okrążenia nie doszło do żadnych kolizji. Pierwszą neutralizację spowodował Amaury Cordeel na drugim okrążeniu. Belg obrócił się w zakręcie numer 12 i uderzył w barierki, przez co na tor wyjechał samochód bezpieczeństwa.

Kierowcy wrócili do rywalizacji na okrążeniu siódmym. Restart był bardzo chaotyczny. Pod koniec stawki, jeszcze przez przejechaniem linii samochodu bezpieczeństwa, zderzyli się Logan Sargeant i Jack Doohan. Na tor ponownie wyjechał safety car. Podczas neutralizacji doszło to bardzo nietypowej sytuacji. Sędziowie najpierw zadecydowali, że stawka przejedzie przez boksy. Decyzja ta została następnie zmieniona a aleja serwisowa została zamknięta. Pomimo tego, Hauger przejechał przez boksy, przez co spadł na 12 pozycję, oraz otrzymał karę dziesięciu sekund postoju w boksach.

Samochód bezpieczeństwa zjechał na okrążeniu 13. Williams bardzo długo wstrzymywał się z rozpoczęciem ścigania i był to słaby restart w jego wykonaniu. Już na prostej startowej stracił prowadzenie na rzecz świetnie jadącego Hughesa, by następnie zostać wyprzedzonym przez Liama Lawsona. Po restarcie świetnie prezentował Juri Vips z zespołu HiTech GP. Najpierw wyprzedził zespołowego kolegę – Marcusa Armstronga, a dwa okrążenia później wyprzedził Williamsa i wskoczył na trzecie miejsce.

Trzy okrążenia przed końcem świetne tempo prezentował Lawson, który zdecydowanie nie zamierzał zakończyć wyścigu na drugiej pozycji. Nowozelandczyk zaatakował Hughesa z użyciem DRS na prostej startowej, bez większych problemów wyprzedzając kierowcę VAR. Na dwa okrążenia przed końcem, w zakręcie numer 16 obrócił się Armstrong, a nad torem wprowadzono wirtualny samochód bezpieczeństwa. Rywalizacja została wznowiona na ostatnim okrążeniu. Williams popełnił błąd w pierwszym zakręcie przez co spadł na piąte miejsce za Drugovicha. Na ostatnim okrążeniu Vips był bardzo blisko Hughesa, atakując Brytyjczyka w ostatnim zakręcie. Zawodnicy wyjechali na prostą startową jadąc koło w koło i ostatecznie to Vips znalazł się na drugim miejscu za Lawsonem z przewagą 0,058 s. nad trzecim Hughesem, dla którego jest to pierwsze podium w F2.

Już po wyścigu sędziowie nałożyli kary na trzech kierowców. Jake Hughes został zdyskwalifikowany za nieprawidłowości techniczne. Drugim ukaranym kierowcą był Boschung, który podczas startu ustawił się za linią wyznaczającą miejsce przednich kół, za co został ukarany karą doliczenia 20 s. do wyniku końcowego. Doohan otrzymał karę cofnięcia o trzy miejsca na starcie do wyścigu głównego w Arabii Saudyjskiej, za spowodowanie kolizji w Sargeantem podczas pierwszego restartu. Po uzględnieniu kar czwarte miejsce zajął Williams, natomiast  na piątym miejscu uplasował się Richard Verschoor. Szósty był Iwasa, a zaraz za nim Daruvala. Pierwszą dziesiątkę domknęli Marino Sato, Roy Nissany oraz Enzo Fittipaldi.

Wyścig główny F2 odbędzie się w niedziele o godzinie 15:35 czasu polskiego.

PNrKierowcaZespółRezultat
15
Liam Lawson
Carlin20 okr.
28
Jüri Vips
Hitech Grand Prix+ 3,166
324
Jake Hughes
Van Amersfoort Racing+ 3,224
411
Felipe Drugovich
MP Motorsport+ 4,846
521
Calan Williams
Trident+ 6,277
620
Richard Verschoor
Trident+ 12,121
717
Ayumu Iwasa
DAMS+ 13,520
815
Ralph Boschung
Campos Racing+ 14,454
92
Jehan Daruvala
Prema Racing+ 15,237
104
Marino Sato
Virtuosi Racing+ 16,040
1116
Roy Nissany
DAMS+ 17,390
1222
Enzo Fittipaldi
Charouz Racing System+ 17,441
1312
Clement Novalak
MP Motorsport+ 18,739
149
Frederik Vesti
ART Grand Prix+ 20,298
1510
Théo Pourchaire
ART Grand Prix+ 20,569
1614
Olli Caldwell
Campos Racing+ 25,495
171
Dennis Hauger
Prema Racing+ 51,495
NSK7
Marcus Armstrong
Hitech Grand Prix
NSK6
Logan Sargeant
Carlin
NSK3
Jack Doohan
Virtuosi Racing
NSK25
Amaury Cordeel
Van Amersfoort Racing
NSK23
Cem Bölükbasi
Charouz Racing System

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze