Pourchaire wygrywa wyścig główny F2 na torze Imola

Theo Pourchaire z zespołu ART Grand Prix zwyciężył w wyścigu głównym Formuły 2 na torze Autodromo Enzo e Dino Ferrari we Włoszech. Podium uzupełnili Enzo Fittipaldi z ekipy Charouz Racing System oraz Ralph Boschung prowadzący bolid zespołu Campos Racing.

Kierowcy ustawili się na polach startowych według kolejności z kwalifikacji. Pole position należało do Jüriego Vipsa, z drugiego miejsca ruszał Ayumu Iwasa, a trzeci startował Jack Doohan.

Najlepszą reakcję startową miał Ralph Boschung, który z czwartego miejsca przesunął się na pierwsze. Najlepszy początek wyścigu zaliczył jednak Roy Nissany, który z szóstej pozycji przesunął się na drugą, by następnie w zakręcie Tamburello wyprzedzić Boschunga. Na pierwszym, okrążeniu Doohan zderzył się z Haugerem, przez co obaj kierowcy zakończyli rywalizację. Bolid Virtuosi zahaczył o tył Vipsa, jednak bolid Estończyka nie został uszkodzony. Na tor wyjechał samochód bezpieczeństwa.

Rywalizację wznowiono na piątym okrążeniu. Dobrze na restart zareagował Iwasa, który próbował zaatakować Boschunga, zrównując się z nim na prostej startowej. Szwajcar obronił swoją pozycję. Na drugim okrążeniu po restarcie, Vips wyjechał na trawę w zakręcie szóstym, przez co obrócił się i uderzył w barierki. Na torze ponownie pojawił się samochód bezpieczeństwa. W trakcie neutralizacji dziesięciu kierowców zjechało do alei serwisowej na zmianę ogumienia. Po serii pit stopów na prowadzeniu znajdował się Jehan Daruvala. Zaraz za nim jechał zwycięzca wyścigu sprinterskiego Marcus Armstrong, a pierwszą trójkę zamykał Liam Lawson.

Podobnie jak poprzednio, restart przebiegł bez kolizji i kierowcy kontynuowali ściganie. Najlepszym tempem w tej części wyścigu dysponował Daruvala. Hindus z okrążenia na okrążenie poprawiał najszybszy czas wyścigu, będąc około 0,2-0,3 sekundy szybszym na okrążeniu od drugiego Armstronga.

Na półmetku wyścigu, prowadzący Hindus wyrobił sobie bezpieczną przewagę 2,5 s. nad drugim kierowcą. Rywalizacja znowu musiała zostać wstrzymana, po tym jak Nissany, w zakręcie Rivazza zahaczył o żwir i stracił panowanie nad samochodem. Izraelczyk uderzył w bariery tuż przed wjazdem do alei serwisowej i udało mu się doprowadzić bolid do zatrzymania w pit stopie. Aleja serwisowa została zamknięta a dyrektor wyścigu wprowadził wirtualny samochód bezpieczeństwa.

Gdy bałagan na torze został uprzątnięty ponownie wywieszono zielone flagi. 10 okrążeń przed końcem na zmianę opon zjechali Lawson, Hughes i Verschoor. Po wyjechaniu na tor zajmowali odpowiednio 16., 17. i 18. pozycję. Okrążenie później do boksów wezwany został lider wyścigu – Daruvala. Hindus wyjechał na 14. pozycji.

Następnie do boksów zjechał Armstrong. Mechanicy HiTech GP mieli jednak problemy w boksie, przez co kierowca stracił dużo czasu. Pierwsze trzy miejsca zajmowali wtedy kierowcy, którzy nie zaliczyli jeszcze obowiązkowego pit stopu – Drugovich, Sato i Olli Caldwell.

Na trzy okrążenia przed końcem w Rivazzy szeroko wyjechał Sargeant. Porblemy miał również Lawson, który nagle stracił panowanie nad samochodem i uderzył w barierę. Na tor wyjechał samochód bezpieczeństwa. Bardzo pomogłoby to Drugovichowi i Sato, którzy obowiązkowy pit stop mieli jeszcze przed sobą, jednak obaj kierowcy przejechali wjazd do alei serwisowej w momencie wprowadzenia neutralizacji. Obaj zjechali okrążenie później spadając na 10. i 11. pozycję. Wyścig zakończono za samochodem bezpieczeństwa.

Zwycięzcą wyścigu został Theo Pourchaire, drugie miejsce zdobył Enzo Fittipaldi a podium uzupełnił Boschung. Czwarte miejsce zajął Clement Novalak, piąte Iwasa a na szóstym miejscu uplasował się Frederik Vesti. TOP10 uzupełnili Sargeant, Beckmann, Daruvala oraz Drugovich.  

F2 powróci do ścigania 20 maja na torze w Barcelonie.

PNrKierowcaZespółRezultat
110
Théo Pourchaire
ART Grand Prix35 okr.
222
Enzo Fittipaldi
Charouz Racing System+ 0,388
315
Ralph Boschung
Campos Racing+ 0,729
412
Clement Novalak
MP Motorsport+ 1,497
517
Ayumu Iwasa
DAMS+ 1,806
69
Frederik Vesti
ART Grand Prix+ 2,122
76
Logan Sargeant
Carlin+ 2,592
823
David Beckmann
Charouz Racing System+ 3,229
92
Jehan Daruvala
Prema Racing+ 4,191
1011
Felipe Drugovich
MP Motorsport+ 4,396
114
Marino Sato
Virtuosi Racing+ 4,883
1224
Jake Hughes
Van Amersfoort Racing+ 5,044
137
Marcus Armstrong
Hitech Grand Prix+ 6,287
1414
Olli Caldwell
Campos Racing+ 6,745
1520
Richard Verschoor
Trident+ 7,271
1621
Calan Williams
Trident+ 7,763
1725
Amaury Cordeel
Van Amersfoort Racing+ 1:21,403
NSK5
Liam Lawson
Carlin
NSK16
Roy Nissany
DAMS
NSK8
Jüri Vips
Hitech Grand Prix
NSK3
Jack Doohan
Virtuosi Racing
NSK1
Dennis Hauger
Prema Racing

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze