Vips wygrywa, Drugovich mistrzem Formuły 2

Słaby wyścig w wykonaniu Théo Pouchaire’a sprawił, że Felipe Drugovich został mistrzem Formuły 2 w sezonie 2022. Wyścig sprinterski wygrał Jüri Vips, dla którego to była pierwsza wygrana w tym sezonie

Frederik Vesti utrzymał prowadzenie po starcie, a tuż za nim znalazł się Jüri Vips, który fantastycznie wystartował. Słabo spisał się Jak Doohan, który spadł z 2. na 5. miejsce. Na końcu stawki za zakrętem numer 1 swoją rywalizację zakończyli Olli Caldwell i Tatiana Calderon w wyniku kolizji pomiędzy tą dwójką. Wyścig zakończył się także dla Felipe Drugovich, który w walce za szykaną w zakręcie nr 3. wyjechał szeroko na żwir, a tarki sprawiły, że jego zawieszenie zostało poważnie uszkodzone.

Rywalizację wznowiono na 4. okrążeniu, a kolejność stawki wyglądała następująco: Vesti, Vips, Ayumu Iwasa, Jehan Daruvala, Logan Sargeant, Richard Verschoor, Marcus Armstrong, a na ósmym miejscu Jack Doohan. Estoński kierowca świetnie wyczuł restart i po zanurkowaniu wewnątrz zakrętu numer 1 objął prowadzenie. Pozycję wyżej awansował także Sargeant i Armstrong.

W szaloną szarżę udał się Théo Pouchaire, który musiał wyścig ukończyć na 5. pozycji lub wyższej, by zachować matematyczne szanse w walce o mistrzostwo świata. Po 6. okrążeniu i serii wyprzedzeń Francuz był jedenasty i notował najszybsze czasy spośród całej stawki. Niedługo później doszło do kolejnych problemów, gdyż w wyniku kontaktu z Ralphem Bocheniem przednie skrzydło stracił Clement Novalak i musiał się wycofać z wyścigu. Boschung także musiał zjechać do pit-stopu, by wymienić kierownicę w swoim samochodzie.

Na 10 okrążeniu Daruvala wyprzedził Iwasę awansując na trzecią pozycję. Japoński kierowca miał wyraźne problemy z przyczepnością i utrzymaniem optymalnego tempa, gdyż wyprzedzili go także Sargeant, a kolejni kierowcy przymierzali się do wyprzedzania wolnego kierowcy. Tymczasem Pouchaire, walczący o mistrzostwo, utknął na 11. pozycji jadąc za Liamem Lawsonem.

Na 14. okrążeniu Iwasa wyjechał poza tor w zakręcie nr 1, chcąc bronić piątej pozycji po wewnętrznej, a Pouchaire popełnił błąd w walce z Lawsonem, spadając na ostatnią pozycję i tracąc szansę na uratowanie swoich marzeń o mistrzostwie. Dwa okrążenia później Iwasa na prostej startowej został wzięty w kleszcze z jednej strony mając Armstronga, a z drugiej Doohana. Armstrong, atakujący po zewnętrznej, wyprzedził w tej walce Iwasę i Doohana, a Doohan, który wybrał wewnętrzną część toru, nie dał rady wyprzedzić Iwasy. Doohan, razem z Lawsonem wyprzedzili Iwasę dopiero na 17 okrążeniu.

Wyścig wygrał Jüri Vips, dla którego była to pierwsza wygrana w tym sezonie, a trzecia ogółem w Formule 2. Drugie miejsce zajął Frederik Vesti, a trzecie Jehan Daruvala. Dalsze punktowane miejsca zajęli Logan Sargeant, Richard Verschoor, Marcus Armstrong, Liam Lawson i Jack Doohan. Dzięki takiemu rozstrzygnięciu Felipe Drugovich został mistrzem Formuły 2 w sezonie 2022