Iwasa wygrywa ostatni wyścig sezonu F2

Ayumu Iwasa z ekipy DAMS wygrał ostatni wyścig sezonu 2022 Formuły 2. Drugie miejsce zajął Felipe Drugovich, a na najniższym stopniu podium stanął Liam Lawson.

W pierwszym rzędzie na starcie ustawili się dwaj kierowcy zespołu DAMS – Iwasa oraz Roy Nissany. Z trzeciego pola ruszał Theo Pourchaire.

Nissany popisał się dobrym startem wychodząc na prowadzenie na prostej startowej, jednak lepsza pozycja w pierwszym zakręcie pozwoliła Iwasie na odzyskanie straconej pozycji. Na starcie o dwa miejsca spadł Pourchaire, a na trzecie miejsce przesunął się Felipe Drugovich.

Już na pierwszym okrążeniu wprowadzony został wirtualny samochód bezpieczeństwa spowodowany bolidem Ralpha Boschunga, który najpierw obrócił, a następnie zatrzymał się w zakręcie dziewiątym.

Do rywalizacji powrócono na trzecim okrążeniu. Dobrą reakcją popisał się Pourchaire, który szybko odzyskał jedną pozycję wyprzedzając jadącego na czwartym miejscu Dennisa Haugera.

Na siódmym okrążeniu Drugovich znacznie zbliżył się do Nissany’ego wyprzedzając go na dojeździe do dziewiątego zakrętu. Jednocześnie, na zmianę opon zjechali pierwsi kierowcy jadący na miękkiej mieszance – Hauger oraz Lawson.

Kółko później do boksów zjechał lider wyścigu Iwasa, a chwilę za nim Pourchaire. Na prowadzenie wyszedł Drugovich, jednak ten zjechał na zmianę opon na następnym okrążeniu, wyjeżdżając na drugim miejscu spośród kierowców, który zaliczyli obowiązkowy zjazd do alei serwisowej.

Na półmetku rywalizacji prowadził Doohan, który miał blisko cztery sekundy przewagi nad Marcusem Armstrongiem oraz ponad sześć nad Richardem Verschoorem. Kierowcy ci jechali jednak na pośredniej mieszance, więc czekał ich jeszcze obowiązkowy pit stop.

Jadący na trzecim miejscu Armstrong zjechał do boksów 11 okrążeń przed zakończeniem wyścigu, dostając wcześniej pięć sekund kary za naruszanie limitów toru, wracając na tor na 15. pozycji.

Cztery okrążenia później na zmianę opon zjechał lider wyścigu Doohan. Australijczyk po szybkiej zmianie opon wyjechał na piątej pozycji, jednak lewa przednia opona w jego bolidzie została źle przykręcona, przez co Doohan wycofał się z rywalizacji.

Krótki okres wirtualnego samochodu bezpieczeństwa, spowodowany koniecznością uprzątnięcia koła z samochodu Doohana sprawił, że Drugovich znacznie zbliżył się do prowadzącego Iwasy i atakował go w strefach DRS. Ich świetną walkę przerwał trzeci już wirtualny samochód bezpieczeństwa spowodowany bolidem Olliego Caldwella, który zatrzymał się na poboczu w sekcji hotelowej.

Problemy z samochodem miał również Pourchaire, który najpierw wyraźnie zwolnił, a następnie zjechał do alei serwisowej wycofując się z wyścigu.

Po powrocie do rywalizacji Drugovich trzymał się około 0,5 s. za liderem atakując go ze wszystkich stron. Fantastyczna walka obu kierowców zakończyła się zwycięsko dla Iwasy, który wygrał swój drugi wyścig w sezonie z przewagą 0,8 s. nad Drugovichem. Trzeci linię mety przeciął zwycięzca wyścigu sprinterskiego Lawson.

Czwarte miejsce zajął Hauger, natomiast pół sekundy za nim dojechał Logan Sargeant, który zapewnił sobie starty w Formule 1.

Na szóstej pozycji zameldował się Amaury Cordeel, a pierwszą dziesiątkę uzupełnili Richard Verschoor, Jüri Vips, Marcus Armstrong oraz Roy Nissany.

Wysokie miejsce Drugovicha sprawiło również, że zespół MP Motorsport został mistrzem zespołów sezonu 2022. Drugie miejsce w tej klasyfikacji zajął Carlin, który zdołał wyprzedzić ART Grand Prix przez awarię Pourchaire’a.

PNrKierowcaZespółRezultat
117
Ayumu Iwasa
DAMS33 okr.
211
Felipe Drugovich
MP Motorsport+ 0,830
35
Liam Lawson
Carlin+ 1,348
41
Dennis Hauger
Prema Racing+ 13,440
56
Logan Sargeant
Carlin+ 14,064
625
Amaury Cordeel
Van Amersfoort Racing+ 15,719
720
Richard Verschoor
Trident+ 18,162
88
Jüri Vips
Hitech Grand Prix+ 20,279
97
Marcus Armstrong
Hitech Grand Prix+ 20,684
1016
Roy Nissany
DAMS+ 22,181
119
Frederik Vesti
ART Grand Prix+ 22,732
1212
Clement Novalak
MP Motorsport+ 23,489
132
Jehan Daruvala
Prema Racing+ 24,298
1422
Enzo Fittipaldi
Charouz Racing System+ 27,616
154
Marino Sato
Virtuosi Racing+ 28,246
1621
Zane Maloney
Trident+ 31,754
1724
Juan Manuel Correa
Van Amersfoort Racing+ 32,446
1823
Tatiana Calderón
Charouz Racing System+ 45,116
1910
Théo Pourchaire
ART Grand Prix+ 2 okr.
2014
Olli Caldwell
Campos Racing+ 4 okr.
NSK3
Jack Doohan
Virtuosi Racing
NSK15
Ralph Boschung
Campos Racing

Redakcja ŚwiatWyścigów.pl jest na miejscu tego wydarzenia. Jeśli chcesz czytać więcej materiałów prosto z toru, postaw nam kawę!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze