Bearman wygrywa wyścig sprinterski F2 w Baku

Oliver Bearman niespodziewanie wygrał wyścig sprinterski F2 w Baku, po karambolu w końcówce. Drugi na metę przyjechał Frederic Vesti, kompletując dublet dla zespołu Prema.

Bearman zaczynał wyścig sprinterski na dziesiątym miejscu, po wygraniu piątkowych kwalifikacji, ale jego rywale zrobili tego dnia dużo, by ułatwić mu awans na pozycję lidera. Najpierw już na pierwszym zakręcie doszło do kolizji między walczącymi o prowadzenie Richardem Verschoorem i Zane’em Maloney. Od tego momentu walka o zwycięstwo toczyła się między Dennisem Haugerem i goniącym go Victorem Martinsem. Za ich plecami błyszczeli jednak kierowcy Premy, a zwłaszcza Bearman, który wyprzedzał kolejno Théo Pourchaire, Jaka Crawforda i Jehana Daruvalę oraz skorzystał z kraksy Ralpha Boschunga, by pod koniec wyścigu zameldować się na czwartym miejscu za Vestim i zacząć atakować swojego zespołowego kolegę, przy okazji ustanawiając rekord okrążenia.

Na czternastym z dwudziestu jeden zaplanowanych okrążeń, Roy Nissany rozbił się w piętnastym zakręcie, powodując pojawienie się samochodu bezpieczeństwa. Sprzątanie samochodu Nissany’go trwało dość długo i kiedy w końcu na trzy okrążenia przed końcem wyścigu doszło do restartu, opony zdążyły stracić optymalną temperaturę na tyle, że w pierwszym zakręcie zapanował chaos.

Walczący o prowadzenie Hauger i Martins rozbili się o barierę na wyjściu z zakrętu, a Martins dodatkowo został storpedowany przez Deruvalę, który dosłownie wjechał pod jego samochód. Również Pourchaire, jadący na szóstym miejscu i liczący na punkty, potrzebne do dogonienia prowadzącego w klasyfikacji Ayumu Iwasy, zatrzymał się na pierwszym zakręcie.

W sumie po tym restarcie na torze pozostało zaledwie jedenastu zawodników. Prowadziły dwa samochody Prema. Vesti bronił się przed Bearmanem w zakręcie trzecim, ale na wyjściu z zakrętu czwartego brytyjski debiutant miał znacznie lepszą trakcję i wyszedł na prowadzenie sekundy zanim wyścig został zneutralizowany. Następnego restartu już nie było. Kierowcy zakończyli wyścig za samochodem bezpieczeństwa, a Bearman odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w F2 wyprzedzając bardziej doświadczonego zespołowego kolegę. Został tym samym drugim w historii najmłodszym zwycięscą w F2. Trzeci był Jak Crawford, a kolejne punktowane miejsca zajęli Kush Maini, Enzo Fittipaldi, Juan Manuel Correa, Clément Novalak i Isack Hadjar.

Wyścig główny F2 rozpocznie się w niedzielę o godzinie 09:25. Oliver Bearman startuje z pole position.

PNrKierowcaZespółRezultat
18
Oliver Bearman
Prema Racing21 okr.
27
Frederik Vesti
Prema Racing+ 0,870
39
Jak Crawford
Hitech Pulse-Eight+ 3,090
424
Kush Maini
Campos Racing+ 6,485
54
Enzo Fittipaldi
Rodin Carlin+ 7,879
623
Juan Manuel Correa
Van Amersfoort Racing+ 10,405
721
Clement Novalak
Trident+ 11,090
810
Isack Hadjar
Hitech Pulse-Eight+ 13,602
920
Roman Staněk
Trident+ 15,065
1015
Amaury Cordeel
Invicta Virtuosi Racing+ 16,232
1117
Brad Benavides
PHM Racing by Charouz+ 18,140
121
Dennis Hauger
MP Motorsport+ 3 okr.
136
Victor Martins
ART Grand Prix+ 3 okr.
142
Jehan Daruvala
MP Motorsport+ 3 okr.
155
Théo Pourchaire
ART Grand Prix+ 3 okr.
1612
Arthur Leclerc
DAMS+ 3 okr.
1714
Jack Doohan
Invicta Virtuosi Racing+ 3 okr.
NSK16
Roy Nissany
PHM Racing by Charouz
NSK3
Zane Maloney
Rodin Carlin
NSK11
Ayumu Iwasa
DAMS
NSK25
Ralph Boschung
Campos Racing
NSK22
Richard Verschoor
Van Amersfoort Racing

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze