Bearman wygrywa wyścig główny i kompletuje ''Hat-trick'' wygranych w Baku

Oliver Bearman zwyciężył w wyścigu głównym F2 na torze na ulicach Baku. To trzeci triumf Brytyjczyka w ten weekend, po wygranej w sprincie oraz piątkowym pole position. Na drugim stopniu podium stanął Enzo Fittipaldi. Pierwszą trójkę skompletował Theo Pourchaire.

Do wyścigu głównego z pierwszego rzędu startowali Ollie Bearman oraz Enzo Fittipaldi. Za nimi ustawili się Theo Pourchaire oraz Frederik Vesti. Z dalszych pozycji ruszali Dennis Hauger oraz Jehan Daruvala.

Na starcie Bearman spokojnie utrzymał za sobą Pourchaire’a. Po chaotycznym sprincie, czołówka zachowała tym razem zimną głowę w pierwszych zakrętach – w pierwszej dziesiątce nie nastąpiły praktycznie żadne rotacje.

Od drugiego kółka do pracy zabrał się Pourchaire. Francuz najpierw bez problemów minął Fittipaldiego. Okrążenie później Francuz zaatakował prowadzącego Bearmana i objął prowadzenie w wyścigu. Taki układ nie utrzymał się jednak zbyt długo. Już na czwartym okrążeniu Ollie wykorzystał DRS i na prostej startowej odzyskał pierwszą lokatę.

Pierwsze zjazdy do alei serwisowej nastąpiły już na siódmym okrążeniu. Jako pierwszy do mechaników zawitał Vesti. Za nim podążyli Daruvala, Arthur Leclerc, Ralph Boschung oraz Jack Doohan. Mechanicy ekipy Prema wykonali jednak bardzo powolną zmianę opon, przez co Vesti osunął się w klasyfikacji.

Dwa okrążenia później, na kółku nr 9, na zmianę ogumienia zdecydowali się liderzy wyścigu. Bearman i Pourchaire zjechali do boksów jednocześnie, ale Brytyjczyk zdołał utrzymać się przed kierowcą ART. W tym samym czasie na pitstop zdecydowała się już większość kierowców. Na torze pozostali Isack Hadjar oraz Ayumu Iwasa.

Na 10. okrążeniu zobaczyliśmy pierwszy wirtualny samochód bezpieczeństwa w tych zawodach. Brad Benavides, który miał trudności z utrzymaniem się na torze od jakiegoś czasu, przestrzelił zakręt nr 4. Próbując się odwrócić, Amerykanin uderzył w bariere i zakończył swój udział w wyścigu.

Po restarcie na okrążeniu dwunastym w czołówce nie nastąpiły żadne znaczące zmiany. Dużo więcej działo się w środku stawki. Jehan Daruvala za swoje niebezpieczne manewry otrzymał karę 10 sekund, a Vesti starał się odzyskiwać pozycje stracone podczas pitstopu.

Ollie Bearman zdołał zbudował bezpieczą przewagę 4 sekund nad Pourchaire’em. Na 19. okrążeniu Brytyjczyk zaczął mieć pierwsze problemy ze stabilnością bolidu, kilkukrotnie ocierając się o bariery w zakręcie nr 15, a jego przewaga nad resztą stawki zaczęła się powoli topić.

W tym samym czasie Fittipaldi zaczął wywierać coraz większa presję na Theo. Od 20 aż do 24 okrążenia Brazylijczyk nieustannie pokazywał się w lusterkach kierowcy ART. W końcu Enzo zdołał znaleźć wystarczająco dużo miejsca i manewrem od zewnętrznej strącił Francuza na trzecią pozycję.

Na 3 okrążenia przed końcem do boksów zjechali Iwasa oraz Hadjar, a realne prowadzenie w wyścigu odzyskał Ollie Bearman. Mimo, że jego przewaga stopniała z 4 do niecałych 3 sekund, Brytyjczyk przekroczył metę jako pierwszy.

17-latek z akademii Ferrari skompletował imponujący hat-trick zwycięstw w ten weekend, triumfując w każdej punktowanej sesji. Drugie miejsce obronił Enzo Fittipaldi. Na najniższym stopniu podium stanął Pourchaire, a punktowaną dziesiątke uzupełnili: Victor Martins, Vesti, Kush Maini, Hauger, Hadjar, Verschoor oraz Jak Crawford.

Po fatalnym weekendzie Ayumu Iwasy, nowym liderem klasyfikacji został Theo Pourchaire.

Po wyścigu sędziowie zdyskwalifikowali Victora Martinsa za nieprzepisowe modyfikacje bolidu. Na 10. miejsce awansował Arthur Leclerc
PNrKierowcaZespółRezultat
18
Oliver Bearman
Prema Racing29 okr.
24
Enzo Fittipaldi
Rodin Carlin+ 2,315
35
Théo Pourchaire
ART Grand Prix+ 2,607
47
Frederik Vesti
Prema Racing+ 15,223
524
Kush Maini
Campos Racing+ 15,792
61
Dennis Hauger
MP Motorsport+ 17,301
710
Isack Hadjar
Hitech Pulse-Eight+ 19,576
822
Richard Verschoor
Van Amersfoort Racing+ 26,869
99
Jak Crawford
Hitech Pulse-Eight+ 27,541
1012
Arthur Leclerc
DAMS+ 29,695
113
Zane Maloney
Rodin Carlin+ 30,390
1211
Ayumu Iwasa
DAMS+ 32,806
1323
Juan Manuel Correa
Van Amersfoort Racing+ 39,092
142
Jehan Daruvala
MP Motorsport+ 39,243
1514
Jack Doohan
Invicta Virtuosi Racing+ 40,007
1621
Clement Novalak
Trident+ 40,017
1720
Roman Staněk
Trident+ 42,023
1816
Roy Nissany
PHM Racing by Charouz+ 53,202
1915
Amaury Cordeel
Invicta Virtuosi Racing+ 57,858
2025
Ralph Boschung
Campos Racing+ 1:01,267
NSK17
Brad Benavides
PHM Racing by Charouz
DSK6
Victor Martins
ART Grand Prix

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze