Nyck De Vries po raz pierwszy w karierze stanął dzisiaj na najwyższym stopniu podium w wyścigu GP3. Holender skorzystał na kolizji swoich kolegów z ekipy ART Grand Prix - Nirei Fukuzumiego i Charlesa Leclerca, a następnie poradził sobie na torze z Alexem Albon, który wraz z Antonio Fuoco uzupełnił pierwszą trójkę na mecie.

Startujący z pole position Antonio Fuoco zachował prowadzenie, ale za jego plecami znajdowało się czterech zawodników ART Grand Prix. Jeszcze na prostej startowej Jake Hughes i Jake Dennis zderzyli się ze sobą w trakcie szukania miejsca przed pierwszym zakrętem. O ile Dennis nie stracił na tym za dużo, to Hughes spadł na sam koniec stawki. 

Na pierwszym kółku z wyścigu odpadł jeszcze Matt Parry, który złapał kapcia i wypadł na pobocze w szykanie Ascari.

Antonio Fuoco nie utrzymał się na prowadzeniu przez dłuższy czas ponieważ już na drugim okrążeniu jadący bezpośrednio za nim Alexander Albon odebrał mu pierwszą pozycję bezpardonowym manewrem na prostej startowej. Włoch został dzięki temu mocno wytrącony z rytmu, co natychmiastowo wykorzystał także Nyck De Vries, awansując na drugie miejsce.

Na trzecim okrążeniu skupialiśmy się z kolei na walce Nirei Fukuzmiego i Charlesa Leclerca, którzy jechali na czwartej i piątej pozycji. Dla Leclerca przejście przed Japończyka było bardzo ważne, ponieważ dzięki temu zbliżyłby się do prowadzącego wtedy wyścig i swojego najgroźniejszego rywala do tytułu - Alexa Albona.

Monakijczyk zaplanował atak przed pierwszym zakrętem Lesmo, jednak Fukuzumi zamknął mu drzwi i nie zostawił ani trochę wolnego miejsca po zewnętrznej. Lider klasyfikacji wypadł na pobocze, odbił się od bandy, uderzył w samochód swojego kolegi z drużyny, a ten w trakcie wycieczki na żwirową pułapkę zabrał jeszcze ze sobą Tatianę Calderon. 

Kolumbijka była w stanie kontynuować jazdę, ale tego samego nie mogliśmy powiedzieć o kierowcach ART Grand Prix, którzy w dodatku zostawili sporo śmieci na torze. Sędziowie zdecydowali się wypuścić więc na tor samochód bezpieczeństwa. 

Tuż po restarcie Alex Albon nie obrał najlepszej linii jazdy w Curva Grande, co od razu wykorzystał Nyck De Vries, przebijając się na pierwsze miejsce. Trzeci podążał Fuoco, dalej jechali Dennis, Aitken, Palou, Stuvik, a punktowaną ósemkę zamykał Maini, na którego błąd czyhał Artur Janosz.

Różnice między zawodnikami z czołówki zwiększały się z okrążenia na okrążenie, jednak walka toczyła się o finałowe punkty. Na 14. kółku ładnym manewrem popisał się Alex Palou, który wcisnął się na dohamowaniu do szykany Ascari przed Sandy’ego Stuvika. Taj nie spodziewał się takiego obrotu spraw i musiał ratować się aby utrzymać się na torze, co wykorzystali także Arjun Maini i Artur Janosz, który wskoczył dzięki temu na 8. miejsce.

Na ostatnim kółku Miani przeskoczył dodatkowo przed Palou, popisując się pięknym manewrem na dojeździe do Paraboliki. 

Do mety nie mieliśmy już więcej zmian i Nyck De Vries odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w serii GP3. Za nim finiszowali Alexander Albon i Antonio Fuoco, którzy znacznie zbliżyli się dzięki temu do liderującego w klasyfikacji generalnej Charlesa Leclerca.

Oto wyniki dzisiejszego wyścigu:

Pozycja Kierowca Zepsół Strata
1. Nyck De Vries ART Grand Prix  
2. Alexander Albon ART Grand Prix +1.7s
3. Antonio Fuoco Trident +6.3s
4. Jake Dennis Arden International +7.7s
5. Jake Aitken Arden International +8.3s
6. Arjun Maini Jenzer Motorsport +11.9s
7. Alex Palou Campos Racing +12.2s
8. Artur Janosz Trident +12.5s
9. Ralph Boschung Koiranen GP +12.9s
10. Jake Hughes DAMS +13.9s
11. Santino Ferrucci DAMS +14.7s
12. Kevin Joerg DAMS +16.8s
13. Steijn Schothorst Campos Racing +17.5s
14. Konstantin Tereshchenko Campos Racing +20.6s
15. Sandy Stuvik Trident +20.9s
16. Tatiana Calderon Arden International +21.2s
17. Matt Parry Koiranen GP +22.0s
18. Akash Nandy Jenzer Motorsport +63.5s
19. Guiliano Alesi Trident +1okr
  Mathevos Isaakyan Koiranen GP DNF
  Nirei Fukuzumi ART Grand Prix DNF
  Charles Leclerc ART Grand Prix DNF

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race