Pedro Piquet odniósł zwycięstwo w niedzielnym wyścigu GP3 Series na torze Monza. Brazylijczyk na przedostatnim okrążeniu wyprzedził swojego zespołowego kolegę Giuliano Alesiego. Podium uzupełnił Callum Ilott.

Piquet wyprzedził na starcie ruszającego z pole position Richarda Vershoora, a w ślad za nim podążył Alesi. Dwójka kierowców zespołu Trident szybko zaczęła oddalać się od reszty stawki, a pierwsze okrążenie ukończyła jadąc koło w koło. Ta walka została jednak przerwana przez wyjazd samochodu bezpieczeństwa, po kolizji Juana Manuela Correi z Gabrielem Abbrym w zakręcie Serraglio.

Po restarcie na piątym okrążeniu, Alesi próbował ataku na lidera już w pierwszej szykanie, lecz spóźnił dohamowanie i musiał przejechać przez pobocze. Za nimi, lider klasyfikacji generalnej Anthoine Hubert wyprzedził Verschoora i wyszedł na trzecie miejsce.

Choć Piquet ustanowił najszybsze okrążenie wyścigu, nie mógł uciec od swojego zespołowego kolegi – ten mógł skorzystać z systemu DRS na dojeździe do pierwszej szykany, lecz ostatecznie zaatakował na dojeździe do Curva Grande i wyjechał z Variante della Roggia na prowadzeniu. W międzyczasie, Verschoor został wyprzedzony przez Ilotta, a wkrótce także przez Nikitę Mazepina i zwycięzcę pierwszego wyścigu Davida Beckmanna.

Hubert włączył się do walki o prowadzenie, ciągnąc za sobą Ilotta, lecz nie mógł zaatakować kierowców Tridenta na dojeździe do pierwszej szykany. Francuz próbował po raz kolejny na 11. okrążeniu, lecz zablokował koła i omal nie stracił pozycji na rzecz Ilotta, do którego zdążył dojechać Mazepin.

Chwilowo bez presji z tyłu, Piquet mógł powrócić do walki o prowadzenie i na kolejnym okrążeniu zaatakował Alesiego w pierwszej szykanie – ten odzyskał jednak pierwszą lokatę w Curva Grande. Piquet następnie naraził się na atak ze strony Huberta, który jednak nie podejmował niepotrzebnego ryzyka.

Zemściło się to na liderze klasyfikacji, który stracił pozycję na rzecz Ilotta. Pozwoliło to odjechać Piquetowi, któremu pozostawało już tylko jedno użycie DRS. Brazylijczyk nie potrzebował go jednak i na 16. kółku wykorzystał błąd Alesiego w pierwszym zakręcie do ataku w drugiej szykanie.

Walka pomiędzy pierwszą dwójką trwała do ostatniego okrążenia i Alesi próbował jeszcze odzyskać prowadzenie w czwartym zakręcie, lecz nie mógł objechać swojego zespołowego kolegi. Ilott w końcówce musiał obronić się przed Hubertem, a pierwszą szóstkę uzupełnili Mazepin i Jake Hughes, który wyprzedził w końcówce Beckmanna. Ostatnią punktowaną lokatę zajęła Tatiana Calderón.

Aktualizacja: Hubert oraz Ilott zostali wykluczeni z wyników wyścigu, ponieważ ciśnienia w ich oponach nie mieściły się w dopuszczalnych limitach.

P Nr Kierowca Zespół Rezultat
1 5 Pedro Piquet Trident 17 okr.
2 6 Giuliano Alesi Trident + 0,419
3 3 Nikita Mazepin ART Grand Prix + 2,603
4 4 Jake Hughes ART Grand Prix + 2,841
5 8 David Beckmann Trident + 3,382
6 9 Tatiana Calderón Jenzer Motorsport + 6,756
7 18 Leonardo Pulcini Campos Racing + 9,071
8 19 Simo Laaksonen Campos Racing + 9,643
9 22 Richard Verschoor MP Motorsport + 10,153
10 24 Niko Kari MP Motorsport + 12,260
11 23 Devlin DeFrancesco MP Motorsport + 15,571
12 11 Jannes Fittje Jenzer Motorsport + 16,224
13 16 Joey Mawson Arden International + 18,214
14 15 Julien Falchero Arden International + 21,294
15 20 Diego Menchaca Campos Racing + 25,674
16 7 Ryan Tveter Trident + 1:07,656
NSK 10 Juan Manuel Correa Jenzer Motorsport  
NSK 14 Gabriel Aubry Arden International  
DQ 1 Callum Ilott ART Grand Prix + 1,233
DQ 2 Anthoine Hubert ART Grand Prix + 1,846

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race