Robert Shwartzman odniósł zwycięstwo w drugim wyścigu Formuły 3 na francuskim torze Paul Ricard. Drugie miejsce zajął Pedro Piquet, a na najniższym stopniu podium stanął Jehan Daruvala.

Poranek w okolicach Le Castellet przywitał kierowców piękną, słoneczną pogodą, czyli w zasadzie identyczną do tej, jaką widzieliśmy w piątek i w sobotę. Temperatura powietrza wynosiła 22°C, zaś nawierzchnia rozgrzana była do 35°C i wraz z upływem czasu należało spodziewać się wzrostu tych wartości. Z pole position ruszał Alexander Peroni, który wywalczył wczoraj ósme miejsce, zaś obok niego swój samochód ustawił Yuki Tsunoda.

Po zgaśnięciu czerwonych świateł Peroni obronił pole position i przewodził stawce w pierwszym zakręcie. Katastrofalny początek zaliczył z kolei Marcus Armstrong, który miał problemy z ruszeniem ze swojego pola, jednak na szczęście kierowcy z tyłu byli w stanie go ominąć. Na polach startowych został także Teppei Natori, jednak podobnie jak Armstrong, był w stanie kontynuować jazdę. Na trzecim okrążeniu z wyścigu odpadł David Beckmann, w samochodzie którego doszło do przebicia prawej tylnej opony. Niemiec był w stanie zaparkować swój pojazd w bezpiecznym miejscu, dzięki czemu żółta flaga była wywieszona tylko na chwilę.

Chociaż prowadzący Peroni był w stanie kontrolować utrzymywać pozycję, nie potrafił odjechać od jadących za jego plecami czterech kierowców. Na drugim miejscu podążał Tsunoda, trzeci był Bent Viscaal, a czołową piątkę uzupełniali Piquet oraz Shwartzman, który był w tym momencie najszybszym kierowcą na torze. Na szóstym okrążeniu swój samochód na poboczu zaparkował Natori, powodując wywieszenie żółtej flagi w pierwszym sektorze. Jak się okazało, Japończyk musiał ominąć obracającego się Alessio Deleddę, po czym wjechał na tarki i został wystrzelony w powietrze, w wyniku czego najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia w jego samochodzie. W międzyczasie Viscaal spadł na piąte miejsce po tym, jak Piquet oraz Shwartzman wyprzedzili kierowcę HWA RACELAB, zaś na ósmym kółku Tsunoda uporał się z Peronim i objął prowadzenie w wyścigu.

Na kolejnym okrążeniu Shwartzman, który wcześniej uporał się z Piquetem, wykorzystał system DRS na swoją korzyść i spróbował zaatakować jadących przed nim Tsunodę i Pedoniego. Peroni starał się odzyskać prowadzenie, jednak nie wyhamował do szykany i wyjechał poza tor, spadając na piątą pozycję, zaś Shwartzman cudem ominął pędzący samochód Peroniego i jednocześnie znalazł się przed Tsunodą, stając się nowym liderem wyścigu.

W międzyczasie do czołowej grupy dołączył zwycięzca wczorajszego wyścigu głównego Daruvala, który po uporaniu się z rywalami podążał na czwartej pozycji. Pochodzący z Indii kierowca starał się zbliżyć do walczących przed nim Tsunodę i Piqueta – po chwilowym pojedynku zwycięsko wyszedł Brazylijczyk. Niedługo później Daruvala wykorzystał DRS i na prostej Mistral przed szykaną bezproblemowo uporał się z Tsunodą, awansując na trzecie miejsce. Tymczasem z wyścigu odpadł również Fabio Scherer, który – podobnie jak Natori – również z prędkością wjechał w tarki, które doprowadziły do uszkodzeń samochodu.

Na 15. okrążeniu Daruvala kontynuował wyśmienite tempo i także bez kłopotów wyprzedził Piqueta, dzięki czemu przesunął się na drugie miejsce, zaś do jadącego przed nim zespołowego kolegi Shwartzmana tracił tylko 1,5 sekundy. W międzyczasie za jego plecami Tsunoda, który jechał na czwartym miejscu, otrzymał karę doliczenia pięciu sekund do jego końcowego rezultatu za wypchnięcie rywala poza tor, zaś startujący z pole position Peroni spadł na dziesiąte miejsce z powodu nagłej utraty tempa. Tym samym na piątej pozycji podążał Richard Verschoor, a za nim podążali Liam Lawson, Niko Kari, Juri Vips i Logan Sargeant. Kari jednak niedługo później otrzymał karę przejazdu przez aleję serwisową za spowodowanie kolizji z innym kierowcą. Fin nie był w stanie odbyć tej kary, ponieważ wyścig zakończył z uszkodzeniem lewego przedniego koła.

Podczas gdy wydawało się, że Daruvala będzie ścigać się do końca ze Shwartzmanem, pochodzący z Indii kierowca musiał bronić się przed atakami ze strony Piqueta, jednak to nie wystarczyło – Brazylijczyk na przedostatnim okrążeniu wyścigu odzyskał drugą lokatę po wyprzedzeniu swojego rywala na prostej Mistral.

Ostatecznie Shwartzman w pewnym stylu odniósł zwycięstwo w drugim wyścigu Formuły 3 w Le Castellet. Drugie miejsce zajął Piquet, a na najniższym stopniu podium stanął Daruvala. Czwartą lokatę wywalczył Verschoor, piąty był Armstrong, który po fatalnym początku znacząco podkręcił tempo i wykorzystał kary czasowe innych kierowców, szóstą lokatę uzyskał Lawson, zaś w punktach znaleźli się także Jake Hughes i Logan Sargeant. Czołową dziesiątkę, lecz bez punktów rywalizację ukończyli Tsunoda i Felipe Drugovich.

Kolejnym przystankiem w tegorocznym kalendarzu Formuły 3 będą zmagania na austriackim torze Red Bull Ring, które odbędą się już za tydzień.

P Nr Kierowca Zespół Rezultat
1 28 Robert Shwartzman D PREMA Racing 20 okr.
2 18 Pedro Piquet   Trident + 1,479
3 27 Jehan Daruvala D  PREMA Racing + 2,849
4 6 Richard Verschoor D MP Motorsport + 8,300
5 26 Marcus Armstrong D PREMA Racing + 15,141
6 4 Liam Lawson D MP Motorsport + 16,233
7 11 Jake Hughes   HWA RACELAB + 21,364
8 31 Logan Sargeant D Carlin Buzz Racing + 21,913
9 14 Yuki Tsunoda D Jenzer Motorsport + 22.906
10 30 Felipe Drugovich D Carlin Buzz Racing + 25,613
11 16 Andreas Estner D Jenzer Motorsport + 25,675
12 20 Leonardo Pulcini   Hitech Grand Prix + 25,918
13 9 Raoul Hyman D Sauber Junior Team by Charouz + 29,772
14 23 Alexander Peroni D Campos Racing + 30,323
15 3 Christian Lundgaard   ART Grand Prix + 31,441
16 7 Lirim Zendeli D Sauber Junior Team by Charouz + 32,041
17 21 Jüri Vips D Hitech Grand Prix + 32,599
18 2 Max Fewtrell D ART Grand Prix + 33,958
19 12 Keyvan Andres D HWA RACELAB + 34,809
20 10 Bent Viscaal D HWA RACELAB + 34,811
21 17 Devlin DeFrancesco   Trident + 37,501
22 22 Ye Yifei D Hitech Grand Prix + 1:06,052
23 24 Alessio Deledda D Campos Racing + 1:48,973
24 19 Niko Kari   Trident + 1 okr.
NSK 5 Simo Laaksonen   MP Motorsport  
NSK 25 Sebastián Fernández D Campos Racing  
NSK 8 Fabio Scherer D Sauber Junior Team by Charouz  
NSK 29 Teppei Natori D Carlin Buzz Racing  
NSK 1 David Beckmann   ART Grand Prix  

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Agata Kurek
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?

Partnerzy

rally and race