Szwarcman wygrywa w drugim wyścigu F3

Robert Szwarcman odniósł zwycięstwo w drugim wyścigu Formuły 3 na francuskim torze Paul Ricard. Drugie miejsce zajął Pedro Piquet, a na najniższym stopniu podium stanął Jehan Daruvala.

Poranek w okolicach Le Castellet przywitał kierowców piękną, słoneczną pogodą, czyli w zasadzie identyczną do tej, jaką widzieliśmy w piątek i w sobotę. Temperatura powietrza wynosiła 22°C, zaś nawierzchnia rozgrzana była do 35°C i wraz z upływem czasu należało spodziewać się wzrostu tych wartości. Z pole position ruszał Alexander Peroni, który wywalczył wczoraj ósme miejsce, zaś obok niego swój samochód ustawił Yuki Tsunoda.

Po zgaśnięciu czerwonych świateł Peroni obronił pole position i przewodził stawce w pierwszym zakręcie. Katastrofalny początek zaliczył z kolei Marcus Armstrong, który miał problemy z ruszeniem ze swojego pola, jednak na szczęście kierowcy z tyłu byli w stanie go ominąć. Na polach startowych został także Teppei Natori, jednak podobnie jak Armstrong, był w stanie kontynuować jazdę. Na trzecim okrążeniu z wyścigu odpadł David Beckmann, w samochodzie którego doszło do przebicia prawej tylnej opony. Niemiec był w stanie zaparkować swój pojazd w bezpiecznym miejscu, dzięki czemu żółta flaga była wywieszona tylko na chwilę.

Chociaż prowadzący Peroni był w stanie kontrolować utrzymywać pozycję, nie potrafił odjechać od jadących za jego plecami czterech kierowców. Na drugim miejscu podążał Tsunoda, trzeci był Bent Viscaal, a czołową piątkę uzupełniali Piquet oraz Szwarcman, który był w tym momencie najszybszym kierowcą na torze. Na szóstym okrążeniu swój samochód na poboczu zaparkował Natori, powodując wywieszenie żółtej flagi w pierwszym sektorze. Jak się okazało, Japończyk musiał ominąć obracającego się Alessio Deleddę, po czym wjechał na tarki i został wystrzelony w powietrze, w wyniku czego najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia w jego samochodzie. W międzyczasie Viscaal spadł na piąte miejsce po tym, jak Piquet oraz Szwarcman wyprzedzili kierowcę HWA RACELAB, zaś na ósmym kółku Tsunoda uporał się z Peronim i objął prowadzenie w wyścigu.

Na kolejnym okrążeniu Szwarcman, który wcześniej uporał się z Piquetem, wykorzystał system DRS na swoją korzyść i spróbował zaatakować jadących przed nim Tsunodę i Pedoniego. Peroni starał się odzyskać prowadzenie, jednak nie wyhamował do szykany i wyjechał poza tor, spadając na piątą pozycję, zaś Szwarcman cudem ominął pędzący samochód Peroniego i jednocześnie znalazł się przed Tsunodą, stając się nowym liderem wyścigu.

W międzyczasie do czołowej grupy dołączył zwycięzca wczorajszego wyścigu głównego Daruvala, który po uporaniu się z rywalami podążał na czwartej pozycji. Pochodzący z Indii kierowca starał się zbliżyć do walczących przed nim Tsunodę i Piqueta – po chwilowym pojedynku zwycięsko wyszedł Brazylijczyk. Niedługo później Daruvala wykorzystał DRS i na prostej Mistral przed szykaną bezproblemowo uporał się z Tsunodą, awansując na trzecie miejsce. Tymczasem z wyścigu odpadł również Fabio Scherer, który – podobnie jak Natori – również z prędkością wjechał w tarki, które doprowadziły do uszkodzeń samochodu.

Na 15. okrążeniu Daruvala kontynuował wyśmienite tempo i także bez kłopotów wyprzedził Piqueta, dzięki czemu przesunął się na drugie miejsce, zaś do jadącego przed nim zespołowego kolegi Szwarcmana tracił tylko 1,5 sekundy. W międzyczasie za jego plecami Tsunoda, który jechał na czwartym miejscu, otrzymał karę doliczenia pięciu sekund do jego końcowego rezultatu za wypchnięcie rywala poza tor, zaś startujący z pole position Peroni spadł na dziesiąte miejsce z powodu nagłej utraty tempa. Tym samym na piątej pozycji podążał Richard Verschoor, a za nim podążali Liam Lawson, Niko Kari, Juri Vips i Logan Sargeant. Kari jednak niedługo później otrzymał karę przejazdu przez aleję serwisową za spowodowanie kolizji z innym kierowcą. Fin nie był w stanie odbyć tej kary, ponieważ wyścig zakończył z uszkodzeniem lewego przedniego koła.

Podczas gdy wydawało się, że Daruvala będzie ścigać się do końca ze Szwarcmanem, pochodzący z Indii kierowca musiał bronić się przed atakami ze strony Piqueta, jednak to nie wystarczyło – Brazylijczyk na przedostatnim okrążeniu wyścigu odzyskał drugą lokatę po wyprzedzeniu swojego rywala na prostej Mistral.

Ostatecznie Szwarcman w pewnym stylu odniósł zwycięstwo w drugim wyścigu Formuły 3 w Le Castellet. Drugie miejsce zajął Piquet, a na najniższym stopniu podium stanął Daruvala. Czwartą lokatę wywalczył Verschoor, piąty był Armstrong, który po fatalnym początku znacząco podkręcił tempo i wykorzystał kary czasowe innych kierowców, szóstą lokatę uzyskał Lawson, zaś w punktach znaleźli się także Jake Hughes i Logan Sargeant. Czołową dziesiątkę, lecz bez punktów rywalizację ukończyli Tsunoda i Felipe Drugovich.

Kolejnym przystankiem w tegorocznym kalendarzu Formuły 3 będą zmagania na austriackim torze Red Bull Ring, które odbędą się już za tydzień.

PNrKierowcaZespółRezultat
128
Robert Szwarcman
DPrema Racing20 okr.
218
Pedro Piquet
Trident+ 1,479
327
Jehan Daruvala
DPrema Racing+ 2,849
46
Richard Verschoor
DMP Motorsport+ 8,300
54
Liam Lawson
DMP Motorsport+ 11,233
626
Marcus Armstrong
DPrema Racing+ 15,141
711
Jake Hughes
HWA Racelab+ 21,364
831
Logan Sargeant
DCarlin Buzz Racing+ 21,913
914
Yuki Tsunoda
DJenzer Motorsport+ 22,906
1030
Felipe Drugovich
DCarlin Buzz Racing+ 25,613
1116
Andreas Estner
DJenzer Motorsport+ 25,675
1220
Leonardo Pulcini
Hitech Grand Prix+ 25,918
139
Raoul Hyman
DSauber Junior Team by Charouz+ 29,772
1423
Alexander Peroni
DCampos Racing+ 30,323
153
Christian Lundgaard
ART Grand Prix+ 31,441
167
Lirim Zendeli
DSauber Junior Team by Charouz+ 32,041
1721
Jüri Vips
DHitech Grand Prix+ 32,599
182
Max Fewtrell
DART Grand Prix+ 33,958
1912
Keyvan Andres
DHWA Racelab+ 34,809
2010
Bent Viscaal
DHWA Racelab+ 34,811
2117
Devlin DeFrancesco
Trident+ 37,501
2222
Yifei Ye
DHitech Grand Prix+ 1:06,052
2324
Alessio Deledda
DCampos Racing+ 1:48,973
2419
Niko Kari
Trident+ 2 okr.
NSK5
Simo Laaksonen
MP Motorsport
NSK25
Sebastián Fernández
DCampos Racing
NSK8
Fabio Scherer
DSauber Junior Team by Charouz
NSK29
Teppei Natori
DCarlin Buzz Racing
NSK1
David Beckmann
ART Grand Prix

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league