Jüri Vips odniósł zwycięstwo w pierwszym wyścigu Formuły 3 na brytyjskim torze Silverstone. To drugie zwycięstwo Estończyka w tym sezonie. Drugie miejsce zajął Jehan Daruvala, a na najniższym stopniu podium stanął Marcus Armstrong.

Pogoda przed startem pierwszego wyścigu weekendu tej serii przywitała kierowców pochmurną i dosyć chłodną pogodą – typowo brytyjską. Nad Silverstone niebo było całkowicie zachmurzone, jednak nic nie zapowiadało opadów deszczu. Temperatura powietrza wynosiła 16°C, zaś nawierzchni – 23°C.

Na starcie Vips popisał się świetnym refleksem i nie miał najmniejszych problemów z obroną pole position. Tego samego nie mógł powiedzieć ruszający obok niego Armstrong, który stracił aż trzy pozycje i spadł na piąta lokatę. Na drugie miejsce awansował z kolei jego zespołowy kolega z Premy Daruvala, który na początku drugiego okrążenia musiał odpierać ataki ze strony Christiana Lundgaarda. Mały błąd ze strony Duńczyka sprawił, że niemal natychmiast miał za swoimi plecami Leonardo Pulciniego i to on znalazł się na pozycji obronnej. Potyczkę tych dwóch kierowców wykorzystał Armstrong, który przesunął się na czwartą lokatę.

Daruvala po odjechaniu od jadących za nim rywali ruszył w pogoń za Vipsem, który w pewnym momencie miał prawie dwie sekundy przewagi nad resztą stawki. Przez kilka okrążeń jechał on tuż za Estończykiem i mimo posiadania systemu DRS, nie był on w stanie wyprowadzić skutecznego ataku. W międzyczasie doszło do kontaktu – Logan Sargeant podczas próby wyprzedzenia Niko Kariego nie wyhamował wystarczająco do zakrętu i przednim skrzydłem zahaczył o tylne koło Fina, sprawiając, że wypadł on poza tor i obrócił swój samochód. Z powodu uszkodzeń, obaj zawodnicy musieli zjechać do alei serwisowej. Nieco później doszło do zmiany na trzecim miejscu – Armstrong dojechał do Lundgaarda, a następnie wyprzedził swojego rywala na siódmym okrążeniu i przesunął się na trzecie miejsce.

Na tym samym kółku dyrekcja wyścigu zdecydowała się skorzystać z wirtualnego samochodu bezpieczeństwa. Powodem tego było zatrzymanie się debiutującego w ten weekend Federico Malvesttiego z ekipy Jenzer Motorsport na prostej startowej od strony alei serwisowej. Po zepchnięciu pojazdu Włocha do pit lane rywalizacja została wznowiona na kolejnym okrążeniu.

Niedługo później Daruvala, który nadal wywierał nacisk na prowadzącego Vipsa, spróbował wyprzedzić Estończyka po zewnętrznej zakrętu Brooklands, jednak ten manewr nie był skuteczny. Walkę tych dwóch kierowców wykorzystał Armstrong, który dojechał do duetu i dołączył do walki o prowadzenie. Na 11. okrążeniu Daruvala ponownie starał się wyprzedzić Vipsa w tym samym miejscu co wcześniej, jednak – podobnie jak za pierwszym razem – Estończyk ponownie wyszedł górą. Nieoptymalną linię przejazdu Daruvali próbował wykorzystać jego zespołowy kolega Armstrong, jednak kolejność finalnie nie uległa zmianie.

Ta walka została przerwana z powodu wypadku Raoula Hymana. Początkowo wydawało się, że Brytyjczyk wypadł z toru w zakręcie Copse i z impetem uderzył w barierę, jednak powtórki pokazały, że do kontaktu doszło przy niewielkiej prędkości. Hyman tuż po tym starał się powrócić na tor, ponieważ udało mu się utrzymać obroty silnika, jednak ostatecznie poddał się i przedwcześnie wycofał się z rywalizacji. Z powodu tego incydentu na torze pojawił się samochód bezpieczeństwa, który zneutralizował stawkę.

Rywalizacja została wznowiona na początku 16. okrążenia. Vips zaliczył świetny restart i odjechał od Daruvali na ponad sekundę. Kierowca Premy był w stanie na kolejnych kółkach nadrobić tę stratę, jednak nie potrafił znaleźć sposobu na Estończyka. Jego zespołowy kolega Robert Schwartzman był z kolei w stanie uporać się z Lundgaardem i awansował na piąte miejsce. Lundgaard na przedostatnim okrążeniu stracił kolejną pozycję – tym razem na rzecz Pedro Piqueta, który uporał się ze swoim rywalem na prostej Hangar.

Mimo ogromnej presji ze strony kierowców Premy, Vips nie popełnił żadnego błędu i odniósł zwycięstwo w pierwszym wyścigu Formuły 3 na Silverstone. Drugie miejsce zajął Daruvala, który objął prowadzenie w klasyfikacji mistrzostw, a na najniższym stopniu podium stanął Armstrong. Czwartą lokatę wywalczył Pulcini, piąty był Shwartzman, szóstą pozycję wywalczył Piquet, siódme miejsce przypadło Lundgaardowi, zaś jako ósmy linię mety przekroczył Liam Lawson, który do jutrzejszego drugiego wyścigu wystartuje z pole position. Punktowaną dziesiątkę uzupełnili Jake Hughes i Alexander Peroni.

Niedzielny drugi wyścig Formuły 3 wystartuje o godzinie 9:35.

P Nr Kierowca Zespół Rezultat
1 21 Jüri Vips D Hitech Grand Prix 20 okr.
2 27 Jehan Daruvala   PREMA Racing + 0,811
3 26 Marcus Armstrong D PREMA Racing + 1,313
4 20 Leonardo Pulcini   Hitech Grand Prix + 1,938
5 28 Robert Shwartzman D PREMA Racing + 2,236
6 18 Pedro Piquet   Trident + 5,301
7 3 Christian Lundgaard   ART Grand Prix + 6,835
8 4 Liam Lawson D MP Motorsport + 7,106
9 11 Jake Hughes   HWA RACELAB + 7,305
10 23 Alexander Peroni D Campos Racing + 8,316
11 1 David Beckmann   ART Grand Prix + 8,836
12 22 Ye Yifei D Hitech Grand Prix + 9,262
13 30 Felipe Drugovich D Carlin Buzz Racing + 11,261
14 14 Yuki Tsunoda D Jenzer Motorsport + 13,704
15 7 Lirim Zendeli D Sauber Junior Team by Charouz + 14,605
16 8 Fabio Scherer D Sauber Junior Team by Charouz + 15,933
17 6 Richard Verschoor D MP Motorsport + 18,527
18 19 Niko Kari   Trident + 19,339
19 2 Max Fewtrell D ART Grand Prix + 19,845
20 25 Sebastián Fernández D Campos Racing + 20,055
21 12 Keyvan Andres D HWA RACELAB + 20,569
22 10 Bent Viscaal D HWA RACELAB + 21,268
23 16 Andreas Estner D Jenzer Motorsport + 21,519
24 5 Simo Laaksonen   MP Motorsport + 21,778
25 29 Teppei Natori D Carlin Buzz Racing + 21,944
26 31 Logan Sargeant D Carlin Buzz Racing + 28,790
27 17 Devlin DeFrancesco   Trident + 55,456
NSK 9 Raoul Hyman D Sauber Junior Team by Charouz  
NSK 15 Federico Malvestiti D Jenzer Motorsport  
NSK 24 Alessio Deledda D Campos Racing  

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Agata Kurek
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?

Partnerzy

rally and race