Iwasa wygrywa po raz pierwszy w Formule 3 [akt.]

Podopieczny Red Bulla Ayumu Iwasa z ekipy Hitech Grand Prix wywalczył pierwsze zwycięstwo w Formule 3 dzięki wygranej w pierwszym sobotnim wyścigu Formuły 3 na węgierskim torze Hungaroring, korzystając na karze dla Lorenzo Colombo z zespołu Campos Racing. Drugie miejsce zajął kierowca Premy Racing – Olli Caldwel, a trzecia pozycja przypadła Loganowi Sargeantowi z Charouz Racing System.

W przeciwieństwie do piątku, tuż przed wyścigiem niebo było całkowicie pochmurne, dzięki temu temperatury również były znacznie niższe. Temperatura powietrza wynosiła 24°C, zaś asfalt rozgrzany był do 37°C. Co ciekawsze, szansa na opady deszczu w trakcie zmagań wynosiła 30%.

Po zgaśnięciu czerwonych świateł startujący z pole position podopieczny Red Bulla Jonny Edgar z zespołu Carlin Buzz Racing od razu pokrył wewnętrzną linię na dojeździe do pierwszego zakrętu i obronił prowadzenie, choć musiał odpierać ataki ze strony ruszającego obok niego Colombo. Na trzeciej pozycji pozostał drugi z juniorów Red Bulla, Iwasa, który próbował wyprzedzić Colombo, lecz bezskutecznie.

Colombo jechał bardzo blisko Edgara przez następne okrążenia, lecz mimo prób, nie był w stanie pokonać Brytyjczyka. Cierpliwość kończyła się również u jadącego na czwartej pozycji Caldwella, który starał się wyprzedzić Iwasę. Charakterystyka toru Hungaroring nie ułatwiała jednak tego zadania, przez co w czołówce nie dochodziło do zmian na lokatach. Postęp odnotował za to lider mistrzostw Dennis Hauger z Premy, który po starcie z 11. pola wyprzedził Frederika Vestiego z ART Grand Prix oraz Jacka Doohana z ekipy Trident.

Na ósmym okrążeniu Colombo wykorzystał system DRS na prostej startowej i zrównał się z Edgarem, a następnie wyprzedził rywala po zewnętrznej pierwszego zakrętu. Niemal natychmiast kierowca Carlina w wyniku pewnych problemów technicznych zaczął jechać bardzo wolno, a następnie zaparkował na poboczu i odpadł z wyścigu. Porządkowi byli w stanie bardzo szybko zepchnąć jego samochód poza bariery, dzięki czemu neutralizacja nie była konieczna.

Na pechu Edgara skorzystali między innymi Iwasa, który awansował na drugie miejsce, a także Caldwell, który przesunął się na trzecią lokatę. Za plecami tego drugiego podążał Sargeant, a najlepszą piątkę zamykał Clement Novalak z ekipy Trident. Na półmetku wyścigu różnice w całej stawce między kierowcami wynosiły mniej niż sekundę, lecz nie skutkowało to manewrami wyprzedzania. Zmienił to Hauger, który na 14. okrążeniu zahamował znacznie później niż David Schumacher z Trident i pokonał Niemca, awansując na siódme miejsce.

Dwa okrążenia później Vesti został drugim kierowcą, którego dopadły problemy techniczne. Duńczyk na prostej startowej nie był w stanie zmienić łopatką biegu na wyższy, przez co został natychmiast wyprzedzony przez rywali, a następnie zaparkował samochód ekipy ART na szerokim poboczu pierwszego zakrętu. Tuż za nim trwała walka między Oliverem Rasmussenem a Caio Colletem, którzy zderzyli się ze sobą mimo wywieszenia w tej sekcji toru żółtych flag. Na szczęście w żadnym samochodzie nie doszło do uszkodzeń i obaj kontynuowali jazdę. Dyrekcja wyścigu zdecydowała się jednak na wyjazd samochodu bezpieczeństwa z powodu zatrzymania się Vestiego.

Po wznowieniu wyścigu na 19. wyścigu Hauger natychmiast zabrał się do pracy i wyprzedził Smolara w pierwszym zakręcie, dzięki czemu awansował na szóste miejsce. Ósmą pozycję wywalczył z kolei Doohan, który w tej samej sekcji toru uporał się z Schumacherem, choć później na ostatnim okrążeniu odzyskał lokatę od zespołowego kolegi z Trident. Liderem pozostał Colombo, który utrzymywał za swoimi plecami Iwasę oraz Caldwella.

Colombo był w stanie utrzymać ponad sekundową przewagę nad Iwasą i odniósł pierwsze zwycięstwo w Formule 3. na najniższym stopniu podium stanął Caldwell, zaś jako czwarty linię mety przekroczył Sargeant. Piąty był Novalak, zaś szóstą pozycję wywalczył lider mistrzostw Hauger. Czołową dziesiątkę uzupełnili Smolar, Schumacher, Doohan i Matteo Nannini.

Na ostatnim okrążeniu w pierwszym zakręcie doszło do kolizji. Ido Cohen został uderzony w prawe tylne koło przez wspieranego przez Red Bulla Jaka Crawforda, przez co w samochodzie pierwszego z nich doszło do uszkodzenia zawieszenia i w efekcie nie mógł on przekroczyć linii mety.

Do popołudniowego wyścigu Formuły 3, który wystartuje o godzinie 17:55. z pierwszego pola wystartuje Enzo Fittipaldi, który do końca bronił się od zaciekłych ataków ze strony Arthura Leclerca. Obok niego swój samochód ustawi Roman Stanek, a z trzeciej pozycji ruszy Nannini.

Aktualizacja

Po wyścigu sędziowie przyznali Colombo karę doliczenia pięciu sekund za niezachowanie maksymalnie 10 długości pojazdów jadąc za samochodem bezpieczeństwa tuż przed końcem neutralizacji, przez co spadł na ósme miejsce. W wyniku tego po pierwszy triumf sięgnął Iwasa, drugie miejsce zajął Caldwell, a trzeci był Sargeant.

PNrKierowcaZespółRezultat
111
Ayumu Iwasa
Hitech Grand Prix+ 1,825
23
Olli Caldwell
Prema Racing+ 2,035
329
Logan Sargeant
Charouz Racing System+ 2,762
45
Clement Novalak
Trident+ 3,235
51
Dennis Hauger
Prema Racing+ 3,616
68
Aleksandr Smolar
ART Grand Prix+ 4,954
76
David Schumacher
Trident+ 6,460
821
Lorenzo Colombo
Campos Racing
94
Jack Doohan
Trident+ 7,583
1014
Matteo Nannini
HWA Racelab+ 7,837
1112
Roman Staněk
Hitech Grand Prix+ 8,365
1230
Enzo Fittipaldi
Charouz Racing System+ 9,559
132
Arthur Leclerc
Prema Racing+ 9,626
149
Juan Manuel Correa
ART Grand Prix+ 10,572
1517
Victor Martins
MP Motorsport+ 11,439
1624
Jake Hughes
Carlin Buzz Racing+ 11,933
1726
Calan Williams
Jenzer Motorsport+ 12,290
1815
Oliver Rasmussen
HWA Racelab+ 13,688
1922
Amaury Cordeel
Campos Racing+ 13,773
2018
Caio Collet
MP Motorsport+ 14,265
2119
Tijmen van der Helm
MP Motorsport+ 14,524
2227
Johnathan Hoggard
Jenzer Motorsport+ 15,384
2316
Rafael Villagómez
HWA Racelab+ 16,627
2431
Reshad De Gerus
Charouz Racing System+ 17,133
2528
Filip Ugran
Jenzer Motorsport+ 18,036
2610
Jak Crawford
Hitech Grand Prix+ 18,447
2720
László Tóth
Campos Racing+ 19,652
2823
Ido Cohen
Carlin Buzz Racing+ 1 okr.
NSK7
Frederik Vesti
ART Grand Prix
NSK25
Jonny Edgar
Carlin Buzz Racing
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze