Martins mistrzem Formuły 3 w sezonie 2022

Victor Martins został mistrzem Formuły 3 sezonu 2022. Francuz w bardzo chaotycznym i nie ukończonym wyścigu, pomimo kary pięciu sekund za naruszenie limitów toru, zajął czwarte miejsce, co pozwoliło mu na zdobycie mistrzostwa z przewagą zaledwie pięciu punktów nad drugim Zane’m Maloney’em.

Martins wystartował w wyścigu z czwartej pozycji, jednak szybko przebił się na miejsce trzecie miejsce. Kierowca ART Grand Prix jechał dobrym tempem, przez chwilę nawet prowadząc w wyścigu, a całą rywalizację utrzymując się w pierwszej trójce.

Dopiero kara pięciu sekund za naruszanie limitów, która została nałożona na Francuza podczas okresu czerwonej flagi sprawiła, że ostatecznie ukończył wyścig na czwartej pozycji. Decyzja o nie wznawianiu rywalizacji, oraz kary nakładane na innych kierowców sprawiły, że kierowcy długo oczekiwali na informacje kto został mistrzem, jednak ostatecznie to Martins mógł świętować z zespołem zdobycie tytułu mistrza Formuły 3.

„Brakuje mi słów” - przyznał wzruszony Martins. „Wydaje mi się, że przejechałem niesamowity wyścig. Starałem się skupić, musiałem świetnie wystartować. Widziałem jak odważnie jadą inni kierowcy. Wiedziałem, że oni też chcą wygrać mistrzostwo. Ja starałem się być w pierwszej trójce, zdobyć sporo punktów. Z mojej strony zrobiłem wszystko co mogłem. Jestem bardzo szczęśliwy, wystarczy spojrzeć na te wszystkie kary – to za dużo”.

„Po trzech latach udało mi się wygrać w Formule Renault, po tym wiedziałem, że mam potencjał na wygranie F3. Cały czas wierzyłem w siebie, mówiłem sobie, że jestem na tyle dobry żeby to wygrać, że jestem na tyle dobry żeby ciągle piąć się w górę w mojej karierze. Wszystkie doświadczenia które zebrałem na przestrzeni kariery sprawiły, że jestem silny. Pomogły również ekipy. Gdziekolwiek byłem wszyscy byli niesamowici. Szczególne ART GP – wygrałem z nimi dwa mistrzostwa. Bardzo chciałbym im podziękować, bo to tak naprawdę dzięki nim” – podsumował Francuz.

Martins rozpoczął karierę w bolidach jednomiejscowych w 2016 roku we francuskiej F4. Rok później w tej samej serii zajął drugie miejsce, a następnie przeniósł się do Formuły Renault Eurocup. Po dwóch sezonach wygrał ją w 2020 roku również z zespołem ART GP. Ubiegłoroczny sezon F3 zakończył na piątym miejscu. Francuz wygrał w tym sezonie dwa wyścigi, oraz sześć razy kończył zmagania na podium.

Pięć punktów za Martinsem, który zdobył łącznie 139 oczek, uplasował się debiutujący w tym sezonie kierowca z Barbadosu Zane Maloney. Trzecie miejsce również zajął debiutant - Brytyjczyk Oliver Bearman.

Mistrzem konstruktorów został włoski zespół Prema, który zdobywszy na przestrzeni sezonu 355 punktów miał ich o 54 więcej niż drugi w zestawieniu, również włoski zespół Trident.

Redakcja ŚwiatWyścigów.pl jest na miejscu tego wydarzenia. Jeśli chcesz czytać więcej materiałów prosto z toru, postaw nam kawę!