Osiem wyścigów i ośmiu różnych zwycięzców! Tym razem uwagę skupił na sobie Melville McKee - po dobrym starcie z drugiego pola wyprzedził startującego z pole position Alexandra Simsa i nie oddał pozycji lidera aż do samej mety, mimo wielkiej presji ze strony rodaka. Zarówno dla reprezentanta Bamboo Engineering jak i samego zespołu był to pierwszy tryumf w mistrzostwach GP3. Podium uzupełnił kolejny Brytyjczyk - Nick Yelloly, jeżdżący w barwach Carlinu.

Startujący z pole position Alexander Sims, który okazjonalnie reprezentował w ten weekend barwy Status Grand Prix stracił na starcie kilka pozycji, a na pozycję lidera wyszedł McKee. Z miejsca dobrze ruszyli także Nick Yelloly i Carlos Sainz (MW Arden), który na dohamowaniu do pierwszego zakrętu zrównał się z kierowcą ART Grand Prix - Jackiem Harveyem. Brytyjczyk obrał zewnętrzną linie jazdy w pierwszym zakręcie, co zaowocowało kontaktem z młodym Hiszpanem. Sainz utrzymał się na torze, jednak Harvey nie miał już tyle szczęścia i spadł na 10. pozycję.

Po perfekcyjnej sobocie, zwycięzca pierwszego wyścigu Facu Regalia nie zdążył opuścić alei serwisowej w wyznaczonym czasie, w skutek czego jego ósme pole pozostało na starcie puste. Argentyńczyk ruszał do wyścigu z boksów, jednak gdy zorientował się, że nie jest już w stanie osiągnąć wiele w tym wyścigu, zjechał w połowie rywalizacji do swoich mechaników.

McKee utrzymywał bezpieczną przewagę nad drugim Yellolym, który robił co mógł po utrzymać za sobą szybkiego Simsa. Lewis Williamson, również reprezentujący barwy Bamboo Engineering, popisał się ładnym manewrem wyprzedzania na Carlosie Sainz'ie i awansował na 4. miejsce. Tio Ellinas przebił się z kolei na 6. lokatę wykorzystując szeroki wyjazd swojego kolegi z Marussi Manor Racing, Dino Zamparelliego.

Walka toczyła się również o ostatnie, ósme, punktowane miejsce, okupowane przez Patrica Niederhausera, z Jenzer Motorsport. Po błędzie Szwajcara na jednym z ostatnich okrążeń wyprzedził go jednak Conor Daly (ART Grand Prix), a następnie także i Jack Harvey.

W drugiej połowie wyścigu tempo znacznie podkręcił Sims. Najpierw przeszedł przed Yelloly'ego, który jechał już na startych oponach, a następnie rozpoczął pościg za liderującym McKee. Reprezentant Status Grand Prix pokazywał się w lusterkach swojego rodaka przez kilka okrążeń, jednak nie był w stanie znaleźć na niego złotego środka. Za wygraną nie dawał również Niederhauser, który wywierał presję na Conorze Daly, próbując za wszelką cenę wyprzedzić Amerykanina. Agresywna jazda opłaciła się na ostatnim okrążeniu, gdy Szwajcar w końcu wcisnął się przez 21-latka i zajął ostatnie punktowane miejsce.

McKee wytrzymał presję ze strony bardziej doświadczonego Simsa i nawet na ostatnim zakręcie zdołał obronić swoje zwycięstwo. Podium zajęli sami Brytyjczycy, gdyż na trzecim miejscu dojechał Nick Yelloly. Czwarta lokata znów dla zespołu Bamboo Engineering - Lewisa Williamsona. Dalej linię mety przekroczyli Sainz, Ellinas, Zamparelli i Niederhauser.

Ellinas wciąż pozostaje liderem mistrzostw, z dorobkiem 91. punktów. Mimo wycofania się z dzisiejszego wyścigu, na drugim miejscu w głównej klasyfikacji pozostał Regalia, jednak ilość punktów na jego koncie się nie zmieniła - 71. Dalej plasują się teraz Korjus, Harvey i Daly z odpowiednio 59., 57. i 52. punktami. ART Grand Prix nie zdobyło dziś punktów (wciąż 181), ale mimo to utrzymuje ogromną przewagę nad drugim Korianen GP (103 punkty) i trzecim MW Arden (99 punktów).

Kolejne 2 wyścigi mistrzostw GP3 odbędą się w ostatni weekend lipca na torze Hungaroring.

Oto pełne wyniki dzisiejszego wyścigu:

Pozycja Kierowca Zespół Rezultat
1. Melville McKee Bamboo Engineering 27:23.992s
2. Alexander Sims Status Grand Prix +0.353s
3. Nick Yelloly Carlin +3.506s
4. Lewis Williamson Bamboo Engineering +5.273s
5. Carlos Sainz MW Arden +9.781s
6. Tio Ellinas Marussia Manor Racing +12.686s
7. Dino Zamparelli Marussia Manor Racing +15.302s
8. Patric Niederhauser Jenzer Motorsport +16.023s
9. Conor Daly ART Grand Prix +17.176s
10. Jack Harvey  ART Grand Prix +19.390s
11. Aaro Vainio Koiranen GP +24.437s
12. Emanuele Zonzini Trident +26.696s
13. Patrick Kujala Koiranen GP +28.519s
14. Giovani Venturini Trident +30.269s
15. Kevin Korjus Koiranen GP +30.613s
16. Daniil Kvyat MW Arden +30.818s
17. Alex Fontana Jenzer Motorsport +31.247s
18. Jimmy Eriksson Status Grand Prix +33.008s
19. Samin Gomez Jenzer Motorsport +34.547s
20. David Fumanelli Trident +34.698s
21. Eric Lichtenstein Carlin +35.383s
22. Luis Sa Silva Carlin +38.946s
23. Robert Visoiu MW Arden +39.132s
24. Carmen Jorda Bamboo Engineering +62.686s
25. Ryan Cullen Marussia Manor Racing +82.545s
  Josh Webster Status Grand Prix DNF
  Facu Regalia ART Grand Prix DNF

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race