Seria GP3 była godnie reprezentowana w tegorocznych testach młodych kierowcach, które odbyły się w tym tygodniu na Silverstone. 3 dni testowe były znakomitą szansą dla młodych talentów by pokazać się z dobrej strony w najszybszych samochodach Formuły 1.

Jako pierwszy do testów przystąpił lider serii GP3 - Tio Ellinas, który jeździł samochodem Marussi o poranku pierwszego dnia. Cypryjczyk w ostatnim czasie odbył również test aerodynamiczny na prostej, również dla ekipy Johna Bootha, ale była to dla niego tylko namiastka prawdziwego ścigania się samochodem Formuły 1, którego doświadczył podczas testów. 21-latek zaimponował zespołowi swoim występem, biorąc pod uwagę, że po raz pierwszy miał do czynienia z systemami KERS i DRS. Występ Ellinasa w testach dla młodych kierowców oznaczał, że został on pierwszym historii Cypryjczykiem, który prowadził samochód F1. Sama jazda była dla niego "najlepszym momentem w życiu".

Tio Ellinas (Marussia Manor Racing): "Prowadzenie samochodu Marussi to coś wspaniałego, siła docisku jest imponująca. Bardzo chciałbym podziękować zespołowi za danie mi tej szansy. Zostałem dobrze potraktowany przez całą ekipę. Dałem z siebie 100% i mam nadzieję, że już wkrótce dostanę kolejną szansę. Obecnie koncentruję się na wygraniu mistrzostw GP3."

Drugiego dnia testów oglądaliśmy reprezentanta MW Adren, Carlosa Sainza, zasiadającego za kierownicą Toro Rosso, podczas popołudniowej sesji. Dla 18-latka była to pierwsza okazja do poprowadzenia samochodu Formuły 1. Hiszpan zakończył dzień na drugim miejscu z wynikiem gorszym o zaledwie 0.044s od czasu Daniela Ricciardo, odnotowanego tym samym samochodem w pierwszej połowie dnia.

Następnego dnia Sainz przesiadł się do samochodu Red Bulla. Młody Hiszpan ponownie skupiał na sobie sobie uwagę fanów, którzy nie mogli uwierzyć własnym oczom widząc jego nazwisko na drugim miejscu pod koniec dnia testów, ze stratą zaledwie 0.125s do Adriana Sutila.

Carlos Sainz (MW Arden): "Poprowadzenie samochodu Formuły 1 oznaczało spełnienie marzenia, coś jak wygrana na loterii. Cieszyłem się, że mogłem jednocześnie w znacznym stopniu pomóc zespołowi. Gdy dostaje się możliwość jazdy samochodem Formuły 1, należy wykorzystać ją w 100%. Mam nadzieję, że poszło mi dobrze i wkrótce dostanę jeszcze jedną szansę. Obecnie koncentruje się na moim sezonie w GP3. Ten test dodał mi wiele pewności siebie przed finałowymi 4. rundami sezonu. Jestem przekonany, że mogę osiągnąć w nich lepsze wyniki niż dotychczas."

Rosyjski kierowca Daniil Kvyat to kolejny zawodnik, który po raz pierwszy w swojej karierze miał okazję jeździć samochodem Formuły 1. Tegoroczny debiutant z MW Arden dostał szansę poprowadzenia samochodu Toro Rosso popołudniu, trzeciego dnia testów. W gorących warunkach 18-latek przejechał 22 okrążenia, odnotowując 11. czas.

Daniil Kvyat (MW Arden): "Mieliśmy skrócony program z powodu problemów technicznych z autem Jeana Erica. Musieliśmy się nauczyć wszystkiego w nieco szybszym tempie i musiałem cisnąć już podczas pierwszego stintu na pośrednich oponach. Nie mam wątpliwości, że gdybym miał więcej czasu osiągnąłbym lepszy rezultat. Na szczęście moja praca nie pozostała niezauważona. Samochód jest bardzo szybki a prowadzenie go wymaga wielkiej koncentracji, z racji, że prędkość w zakrętach jest niesamowita. Teraz mogę skupić się na swoich startach w GP3, myślę pozytywnie i mam nadzieję, że w końcu uda mi się wygrać w Budapeszcie."

Byli zawodnicy GP3, którzy odnosili sukcesy w tej kategorii, James Calado i Antonio Felix da Costa również uczestniczyli w testach w barwach Force India i Red Bulla. Obaj zrobili dobre wrażenie plasując się w czubie tabeli. Mistrz serii GP3 z sezonu 2011, Valtteri Bottas, zaliczył pół dnia testowego w barwach Williamsa, obok Daniela Juncadelli, który ścigał się w GP3 w 2010.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race