Power zaryzykował w walce o pole position

Will Power popisał się doskonałym ruchem strategicznym w kwalifikacjach IndyCar Series na torze Road America, oszczędzając nowy komplet miękkich opon na ostatnią fazę sesji, gdzie wykręcił czas 1:42,2105.

Dla Australijczyka to 44. pole position w karierze – już zaledwie trzy dzielą go od Hélio Castronevesa, który zajmuje czwarte miejsce w klasyfikacji wszechczasów.

„Gdybyśmy stracili pierwsze miejsce w sesji Fast Six, wyglądałoby to źle, bo mieliśmy nowy komplet opon” – powiedział Power. „[Scott] Dixon i [Tony Kanaan] pojechali szybko, ale cieszę się z pole position. Na tym torze trudno będzie wyprzedzać, podobnym wyzwaniem będzie oszczędzanie paliwa. Spodziewam się więc wielu podobnych strategii, a my startujemy na czele stawki”.

Power pokonał aktualnego mistrza serii Scotta Dixona, który wyrównał swoją najlepszą pozycję startową tego roku z czasem 1:42,3759. Tuż za nim na starcie ustawi się jego zespołowy kolega Tony Kanaan, a czwarte miejsce będzie należeć do lidera klasyfikacji generalnej Simona Pagenauda. Do sesji Fast Six awansowali również Hélio Castroneves i Graham Rahal.

Pecha w kwalifikacjach mieli Juan Pablo Montoya i James Hinchcliffe. Obaj zostali zaskoczeni przez czerwoną flagę, która pojawiła się na torze po wypadku Josefa Newgardena. Amerykanin został dopuszczony do wyścigu pomimo obrażeń poniesionych w Teksasie i podczas rywalizacji w swojej grupie zahaczył o pobocze na wyjściu z karuzeli, obrócił się i zatrzymał na poboczu. Montoya i Hinchcliffe nie zdążyli rozpocząć swoich szybkich okrążeń, co oznaczało że Kolumbijczyk na swoim najlepszym przejeździe został przyblokowany przez Kanadyjczyka, który został przesunięty przez to na koniec stawki.

Grand Prix na torze Road America odbędzie się w niedzielę o 19:15 polskiego czasu.