Power znów odrabia punkty

Will Power odniósł swoje trzecie zwycięstwo w ostatnich czterech wyścigach IndyCar Series, dzięki czemu zredukował swoją stratę do prowadzącego w klasyfikacji generalnej Simona Pagenauda do 47 punktów.

„Jesteśmy coraz bliżej, to dobrze” – powiedział Power, który opuścił pierwszy wyścig sezonu z powodu infekcji ucha środkowego. „Dobrze jest być na fali, która motywuje zespół na resztę sezonu. Zostało pięć wyścigów, wszystkie na dobrych dla mnie torach”.

„Jeżeli zmniejszymy różnicę przed ostatnim wyścigiem, możemy tego dokonać. Możemy zdobyć tegoroczne mistrzostwo, z pewnością”.

Były mistrz serii ruszał do wyścigu na ulicach Toronto z czwartej pozycji, za Scottem Dixonem, Hélio Castronevesem i liderem klasyfikacji Simonem Pagenaudem. Po przebiciu opony przez Castronevesa, Australijczyk większość czasu podążał samotnie na trzeciej pozycji, aż do neutralizacji na 58. okrążeniu, która okazała się dla niego szczęśliwa.

Strategia Powera od początku zakładała jak najszybszy zjazd na ostatni postój, by uchronić się przed konsekwencjami pozostania na torze w przypadku neutralizacji i okazała się strzałem w dziesiątkę – Power znajdował się w alei serwisowej, gdy nad torem wywieszono żółte flagi po wypadku Josefa Newgardena. Jadący przed nim Dixon i Pagenaud nie zjechali do boksów przed zamknięciem boksów i musieli odbyć swoje postoje pod neutralizacją, spadając do drugiej połowy stawki.

„Zespół ściągnął mnie w ostatniej chwili i była to właściwa chwila” – powiedział po wyścigu Power, dla którego to już trzecie zwycięstwo na terenie Exhibition Place w Toronto. „Nie potrafię policzyć, ile razy neutralizacja była dla mnie pechowa na tym oraz innych torach. Tym razem jednak cieszyłem się, gdy żółte światła zapaliły się w momencie mojego zjazdu. Rzadko zdarza się „złapać” taką neutralizację”.

Po cyklu zjazdów do boksów, Power znalazł się na drugim miejscu, za Tonym Kanaanem, który jako jeden z nielicznych zawodników jechał na trzy pit-stopy i nie zatrzymywał się pod żółtą flagą. Po wznowieniu rywalizacji, Brazylijczyk narzucił mordercze tempo, czym zbudował sobie wystarczającą przewagę, by po swoim postoju powrócić na tor na czwartej pozycji.

Szczęście dopisało też zespołowemu koledze Powera, Castronevesowi. Neutralizacja pozwoliła mu wrócić do gry po przebiciu opony w środkowej fazie wyścigu i dojechał on na metę na drugiej pozycji. Na najniższym stopniu podium stanął lokalny bohater James Hinchcliffe, dla którego to najlepszy wynik na domowym torze. Kanadyjczyk odbył swój ostatni pit-stop jeszcze przed Powerem i do końca wyścigu musiał oszczędzać paliwo, podobnie jak inny kierowca Hondy Takuma Sato, który dzięki takiej strategii wyrównał swój najlepszy wynik sezonu.

Dixon, po starcie z pole position i pechowym postoju, przebił się w końcowej fazie rywalizacji na ósme miejsce, o jedno wyższe od Pagenauda. Znakomitą serię zakończył Josef Newgarden. Zwycięzca ostatniego wyścigu w Iowa rozbił się na 58. okrążeniu i tym samym zajął ostatnie miejsce. Amerykanin przystępował do rywalizacji ze złamaną prawą dłonią, która ponownie ucierpiała na wyboistym ulicznym torze, przez co jego udział w kolejnym wyścigu będzie zależeć od decyzji lekarzy.

Kolejna runda IndyCar odbędzie się za dwa tygodnie na torze Mid-Ohio Sports Car Course.

P Nr Kierowca Zespół   Rezultat
1 12 Will Power   Team Penske 85 okr.
2 3 Hélio Castroneves   Team Penske + 1,5275
3 5 James Hinchcliffe   Schmidt Peterson Motorsports + 2,5303
4 10 Tony Kanaan   Chip Ganassi Racing Teams + 3,7758
5 14 Takuma Sato   A.J. Foyt Enterprises + 4,0568
6 7 Michaił Aloszyn   Schmidt Peterson Motorsports + 5,1145
7 11 Sébastien Bourdais   KVSH Racing + 5,6393
8 9 Scott Dixon   Chip Ganassi Racing Teams + 6,1020
9 22 Simon Pagenaud   Team Penske + 6,6355
10 27 Marco Andretti   Andretti Autosport + 6,9746
11 42 Charlie Kimball   Chip Ganassi Racing Teams + 7,4782
12 28 Ryan Hunter-Reay   Andretti Autosport + 8,0690
13 15 Graham Rahal   RLL with Theodore Racing + 8,5989
14 19 Luca Filippi   Dale Coyne Racing + 8,9217
15 18 Conor Daly D Dale Coyne Racing + 9,4068
16 98 Alexander Rossi D Andretti Herta Autosport + 9,6896
17 26 Carlos Muñoz   Andretti Autosport + 10,0568
18 8 Max Chilton D Chip Ganassi Racing Teams + 10,6502
19 20 Spencer Pigot D Ed Carpenter Racing + 11,4494
20 2 Juan Pablo Montoya   Team Penske + 1 okr.
21 41 Jack Hawksworth   A.J. Foyt Enterprises + 5 okr.
22 21 Josef Newgarden   Ed Carpenter Racing + 28 okr.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej IndyCar Series

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league