Power na pole position, cztery Hondy w pierwszej szóstce

Mistrz IndyCar Series z 2014 roku Will Power rozpoczął nowy sezon dokładnie tak samo jak poprzedni – od pole position na ulicach St. Petersburga.

Dla Australijczyka było to już siódme pole position na torze wykorzystującym jako główną prostą pas startowy lotniska w trakcie ostatnich ośmiu lat. Kierowca Team Penske pokonał w kwalifikacjach najlepszego reprezentanta Hondy czterokrotnego mistrza serii Scotta Dixona z Chip Ganassi Racing.

„Udało nam się przejść przez pierwszą rundę z tylko jednym okrążeniem, a to pomogło nam w ostatniej sesji. Musieliśmy jednak w międzyczasie dokonać zmian, bo w drugiej sesji nie radziliśmy sobie najlepiej” – powiedział Power. „Nie mogę uwierzyć, że to już siódmy raz”.

Dixon, reprezentujący barwy Hondy po raz pierwszy od 2014 roku, stracił do zdobywcy pole position 0,157 sekundy. Trzecie miejsce zajął James Hinchcliffe, a obok niego ustawi się nowy nabytek Team Penske Josef Newgarden. W swoim debiucie dla Andretti Autosport piąte miejsce wywalczył Takuma Sato, a czołową szóstkę zamknął Tony Kanaan.

Ósme miejsce wywalczył zwycięzca Indianapolis 500 Alexander Rossi, z kolei aktualny mistrz serii Simon Pagenaud był dopiero 14. Nie najlepiej poradził sobie również jego zespołowy kolega Hélio Castroneves, który zajął 16. Lokatę. Do niespodzianek należała także 15. pozycja najszybszego we wszystkich treningach Marco Andrettiego, który popełnił błąd w ustawieniu samochodu na czarne „twarde” opony Firestone. Pechowo swoje pierwsze kwalifikacje dla Dale Coyne Racing zakończył Sébastien Bourdais, który wypadł z toru podczas pierwszej sesji i musiał przedwcześnie wycofać się z dalszej jazdy.

Wyścig na ulicach St. Petersburga odbędzie się w niedzielę o 17:30.