Herta ponownie najszybszy na Laguna Seca

Colton Herta drugi rok z rzędu uzyskał najlepszy czas kwalifikacji do wyścigu IndyCar Series na torze Laguna Seca. Zespół Andretti Autosport zajął pierwszą linię na starcie, bowiem obok swojego rodaka ustawi się Alexander Rossi.

Już w pierwszym segmencie kwalifikacji czekały niespodzianki. Do czołowej dwunastki nie weszli m.in. zdobywający w tym sezonie Rinus VeeKay i Romain Grosjean, czwarty w ostatnich kwalifikacjach Felix Rosenqvist, czy walczący o tytuł Josef Newgarden. Niewiele brakowało, a w Q2 zabrakłoby Scotta Dixona – pokonał on Grosjeana różnicą zaledwie 0,0027 sekundy.

Podobnie jak w Q1, w Q2 tempo nadawał Herta, który na sam koniec sesji wykręcił 1:10,5847 i o prawie ćwierć sekundy pokonał Willa Powera. Lider klasyfikacji generalnej Álex Palou wszedł do Q3 z trzeciej pozycji, plasując się przed startującym gościnnie Oliverem Askew. Alexander Rossi był piąty, a tylnymi drzwiami do najszybszej szóstki wszedł drugi w tabeli Patricio O’Ward.

Do Q3 nie weszli zespołowi koledzy Palou – Marcus Ericsson i Dixon zajmą czwarty rząd na starcie, plasując się przed Simonem Pagenaudem i Maxem Chiltonem, dla którego 10. lokata to najlepszy wynik kwalifikacji w tym sezonie. Błąd na swoim okrążeniu popełnił Graham Rahal, który niefortunnie najechał na krawężnik i wypadł z toru, powodując żółtą flagę. Amerykanin stracił przez to swój najlepszy czas okrążenia.

Żółtą flagę w Q3 spowodował O’Ward, przez co uplasował się na ostatniej pozycji. Obok stojącego na poboczu w zakręcie Corkskrew przejechał z pełną prędkością Will Power, przez co jego najszybsze okrążenie również zostało unieważnione. Nawet gdyby było inaczej, Australijczyk nie pokonałby Herty, który na koniec sesji wykręcił czas 1:10,7994 i zdobył tym samym swoje siódme w karierze pole position.

Skreślenie czasu Powera oznaczało, że spadł on na trzecią lokatę, a z pierwszego rzędu czwarty raz w tym sezonie wystartuje Rossi. Spośród rywalizujących o tytuł, najlepszy był Palou, zajmując czwartą lokatę, przed Askew i O’Wardem.

Wyścig na torze Laguna Seca to przedostatnia runda tegorocznego cyklu IndyCar. Rywalizacja na dystansie 95 okrążeń rozpocznie się w niedzielę o 21.