Nie żyje Kevin Kalkhoven, ważna postać IndyCar

Australijski biznesmen Kevin Kalkhoven zmarł w wieku 77 lat. Był współwłaścicielem amerykańskiej serii Champ Car i odegrał kluczową rolę w zawarciu umowy z byłym dyrektorem generalnym Indianapolis Motor Speedway Tonym Georgem, która zakończyła kilkunastoletni rozłam wyścigów IndyCar na Champ Car i Indy Racing League.

Kalkhoven był jednym z trzech właścicieli ekip, które uratowały przed bankructwem serię CART i wskrzesiły ją w 2004 roku pod nazwą Champ Car. Pięć lat później nastąpiło połączenie z IRL i od tego momentu amerykańskie wyścigi aut jednomiejscowych znów znane są jako IndyCar.

W tym samym czasie, Australijczyk wspólnie z Geraldem Forsythe odkupili firmę Cosworth z rąk Forda i przeprowadzili jej transformację z wyspecjalizowanej jednostki ds. motorsportu do jednego z ważniejszych dostawców technologii dla przemysłu motoryzacyjnego.

Jako właściciel zespołu, Kalkhoven odniósł największy sukces w 2013 roku, wygrywając wyścig Indianapolis 500 z Tonym Kanaanem.

„Motosport stracił jednego ze swoich prawdziwych liderów” – powiedział w komunikacie właściciel Indianapolis Motor Speedway, Roger Penske. „Kevin Kalkhoven miał wielką pasję do wyścigów, a jego wizja i wsparcie pomogły nam przejść przez niespokojne czasy. Jako jeden z właścicieli Champ Car World Series, Cosworth Engineering i zespołu KV Racing Technology, Kevin miał niesamowity wpływ na IndyCar. Nasze myśli są z rodziną Kalkhovena oraz wieloma przyjaciółmi i kolegami Kevina, którzy zmagają się z jego stratą”.

Szef McLarena Zak Brown dodał: „Jestem głęboko zasmucony stratą Kevina Kalkhovena. Zwycięzca Indy 500, właściciel Champ Car, Cosworth i toru w Long Beach, Kevin był ważną postacią w sportach motorowych, ale także wspaniałym kolegą i przyjacielem, którego sukces biznesowy odzwierciedlał jego hojność dla wielkich celów”.

Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze