Hinchcliffe wygrywa „zneutralizowany” wyścig w Luizjanie

James Hinchcliffe triumfował w trwającym zaledwie 47 z zaplanowanych 75 okrążeń wyścigu IndyCar Series na nowym torze NOLA Motorsports Park. Kanadyjczyk jako jeden z pierwszych zjechał do boksów i dzięki wielu neutralizacjom wysunął się na prowadzenie wyścigu i pozostał na nim do końca.

Z powodu wyładowań atmosferycznych przerwane zostały sobotnie kwalifikacje i kierowcy ustawili się na starcie zgodnie z klasyfikacją generalną - z pole position ruszał więc zwycięzca z Saint Petersburga, Juan Pablo Montoya. W niedzielę pogoda również nie rozpieszczała kierowców i choć przestało padać, tor pozostawał mokry.

Kolumbijczyk utrzymał prowadzenie na starcie, za nim Tony Kanaan próbował zaatakować Willa Powera w trzecim zakręcie, ale Australijczyk zamknął drzwi i ten musiał ratować się wyjazdem na pobocze, spadając na szóste miejsce. Za nimi jechał Hélio Castroneves, a dalej Sébastien Bourdais wyprzedził Simona Pagenauda, jednak nie utrzymał się na długo przed kierowcą Penske.

Kanaan po swojej przygodzie zdecydował się na ryzykowną strategię i na 11. okrążeniu wspólnie z Ryanem Hunter-Reayem zjechał do boksów po opony na suchą nawierzchnię. Trzy okrążenia później Kanaan ponownie wypadł z toru, lecz udało mu się wyjechać z błota. Trójka kierowców Penske - Montoya, Power i Pagenaud, spodziewając się neutralizacji, zjechała w tym momencie na postój, Castroneves zrobił to okrążenie później. Uprzedził ich James Hinchcliffe, którego postój na 13. kółku był jego jedynym w trakcie wyścigu.

Na 15. okrążeniu Gabby Chaves wypadł z toru na błotniste pobocze, i choć z pomocą jednego z porządkowych wrócił na tor, silnik w jego samochodzie zgasł i stojący na torze pojazd wywołał pierwszą neutralizację. Na czele nic się nie zmieniło - na czele był Montoya, przed Powerem, a Castroneves znów trafił przed Pagenauda. Czołową piątkę uzupełniał Bourdais i stanowili ją jedynie kierowcy Chevroleta.

Kolejna neutralizacja nastąpiła na 21. okrążeniu, kiedy James Jakes obrócił się w ostatnim zakręcie i próbując go ominąć Jack Hawksworth stracił kontrolę nad samochodem i wbił się w barierę z opon. Hélio Castroneves uszkodził przednie skrzydło w kolizji z Francesco Dracone i musiał zjechać do boksów.

Zielona flaga została wywieszona na kilkaset metrów 28. okrążenia, po tym jak Stefano Coletti obrócił się na prostej startowej i uderzył w barierę armco. Na kolejnym restarcie Ryan Hunter-Reay wyprzedził Grahama Rahala, przed czym obaj minęli Sébastiena Bourdaisa. Neutralizacja ponownie została ogłoszona po wypadnięciu z toru Sage'a Karama i liderzy zdecydowali się w tym momencie zjechać do boksów.

W ten sposób na prowadzenie wysunął się Hinchcliffe przed Castronebesem, Jakesem, Kanaanem i Simoną de Silvestro, a prowadzący Montoya wrócił do stawki dopiero szósty.

Na 40. okrążeniu wywieszono zieloną flagę na jedno okrążenie i de Silvestro wykorzystała to, żeby wyprzedzić Kanaana, przed nią Jakes zaatakował Castronevesa, ale nie był w stanie utrzymać drugiej pozycji, Kanaan wkrótce stracił lokatę także na rzecz Montoyi.

Ostatni restart miał miejsce na 55. okrążeniu i tym razem zielona flaga również nie powiewała długo. Simon Pagenaud próbował wyprzedzić Ryana Hunter-Reaya, ale ten wypchnął go z toru i Francuz wracając na tor zderzył się z Amerykaninem, który wpadł na jadącego obok Bourdaisa. Cała trójka zakończyła wyścig, który zakończył się trzy okrążenia później, skrócony z powodu późniejszego startu ze względu na wcześniejszą ulewę.

Montoya utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej, na drugie miejsce wyszedł Castroneves, wyprzedzając Powera. Zwycięstwo Hinchcliffe'a dało mu czwartą lokatę w mistrzostwach, natomiast w klasyfikacji producentów Chevrolet odrobił część ze swojej 220-punktowej kary i znajduje się już na plusie.

Kolejna runda IndyCar odbędzie się w kolejny weekend na ulicach Long Beach.

P Nr Kierowca Zespół Samochód Rezultat
1 5 James Hinchcliffe   Schmidt Peterson Motorsports Dallara DW12 Honda 47 okr.
2 3 Hélio Castroneves   Team Penske Dallara DW12 Chevrolet + 0,4279
3 7 James Jakes   Schmidt Peterson Motorsports Dallara DW12 Honda + 0,8452
4 25 Simona de Silvestro   Andretti Autosport Dallara DW12 Honda + 1,2924
5 2 Juan Pablo Montoya   Team Penske Dallara DW12 Chevrolet + 1,7564
6 10 Tony Kanaan   Chip Ganassi Racing Teams Dallara DW12 Chevrolet + 2,2638
7 1 Will Power   Verizon Team Penske Dallara DW12 Chevrolet + 3,0958
8 15 Graham Rahal   Rahal Letterman Lanigan Racing Dallara DW12 Honda + 4,3495
9 67 Josef Newgarden   CFH Racing Dallara DW12 Chevrolet + 5,7352
10 20 Luca Filippi   CFH Racing Dallara DW12 Chevrolet + 7,2115
11 9 Scott Dixon   Chip Ganassi Racing Teams Dallara DW12 Chevrolet + 7,8421
12 26 Carlos Muñoz   Andretti Autosport Dallara DW12 Honda + 9,0899
13 27 Marco Andretti   Andretti Autosport Dallara DW12 Honda + 9,7817
14 83 Charlie Kimball   Chip Ganassi Racing Teams Dallara DW12 Chevrolet + 15,7221
15 98 Gabby Ghaves D BHA with Curb-Agajanian Dallara DW12 Honda + 1 okr.
16 18 Carlos Huertas   Dale Coyne Racing Dallara DW12 Honda + 1 okr.
17 4 Stefano Coletti D KV Racing Technology Dallara DW12 Chevrolet + 3 okr.
18 8 Sage Karam D Chip Ganassi Racing Teams Dallara DW12 Chevrolet + 3 okr.
19 28 Ryan Hunter-Reay   Andretti Autosport Dallara DW12 Honda + 4 okr.
20 22 Simon Pagenaud   Team Penske Dallara DW12 Chevrolet + 4 okr.
21 11 Sébastien Bourdais   KVSH Racing Dallara DW12 Chevrolet + 4 okr.
22 14 Takuma Sato   A.J. Foyt Enterprises Dallara DW12 Honda + 8 okr.
23 19 Francesco Dracone D Dale Coyne Racing Dallara DW12 Honda + 24 okr.
24 41 Jack Hawksworth   A.J. Foyt Enterprises Dallara DW12 Honda + 35 okr.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league