Jak dobrać solidny kask motocyklowy? Na te cechy zwróć uwagę

Prawo o ruchu drogowym narzuca obowiązek posiadania kasku każdej osobie poruszającej się motocyklem, motorowerem lub czterokołowcem. Właściwa ochrona głowy zapewnia bezpieczeństwo oraz pozwala na komfortową jazdę. Podpowiadamy, jak wybrać solidny kask motocyklowy.

Jak dopasować kask – rodzaje kasków motocyklowych

Producenci akcesoriów dla motocyklistów proponują aż 5 rodzajów kasków. Wybór zależy przede wszystkim od rodzaju posiadanego motocykla i preferowanego stylu jazdy. Czym różnią się między sobą poszczególne rodzaje kasków i jak dokonać trafnego zakupu?

Za bezpieczne uchodzą kaski integralne (tzw. integrale). Z tego powodu często są polecane początkującym bikerom. Jak sama nazwa wskazuje, ich skorupa tworzy integralną, czyli jednolitą całość. Do zalet integrali zaliczamy stosunkowo niską wagę, dobry system wentylacji oraz znakomite tłumienie hałasów z zewnątrz.

Dla miejskich motocyklistów, którzy z reguły nie przekraczają 60 km/h, wystarczające będą kaski otwarte (typu jet lub orzeszek). Ich budowa zapewnia ochronę głowy z tyłu i z boków. Nie mają części szczękowej odpowiadającej za ochronę twarzoczaszki, ale gwarantują za to doskonałą wentylację.

Turyści motocyklowi, którzy przez długie godziny nie ściągają kasku z głowy, wybierają kaski szczękowe. Takie modele pozwalają na podniesienie szczęki, co znacznie ułatwia zakładanie i zdejmowanie kasku oraz spożywanie posiłków w czasie przerw.

Swego rodzaju połączenie kasków otwartych i integralnych stanowią kaski modułowe. Posiadają podwójną homologację – na konfigurację otwartą i zamkniętą, choć takie rozwiązanie wykorzystuje się też w kaskach szczękowych. Nie sposób pominąć kasków offroadowych, przeznaczonych do jazdy w wymagającym terenie. Warto przypomnieć, że nie posiadają szyby, dlatego wymagają zastosowania specjalnych gogli. Ich wyróżnikiem jest też to, że szczęka jest zdejmowalna.

Jak dobrać kask – zwróć uwagę na materiał

Najtańsze kaski motocyklowe są produkowane z tworzywa ABS oraz żywicy termoplastycznej. Tworzywo ABS cechuje wysoka twardość oraz odporność na zarysowania. Jest powszechnie wykorzystywane do produkcji zabawek oraz sprzętu AGD.

Nieco droższe, ale i bardziej wytrzymałe będą kaski z termoplastiku, technopolimeru oraz poliwęglanu. Ostatni materiał można porównać do aluminium. Skorupy poliwęglanowe najczęściej otrzymują najwyższe noty w testach bezpieczeństwa.

Pora na najwyższą półkę cenową. Znajdziesz tam kaski wytwarzane z włókna szklanego, wykorzystywanego m.in. w produkcji łodzi i samochodów. Dalej należy wymienić karbon (włókno węglowe), kelvar i poliwęglan. A zatem nasuwa się pytanie, z jakiego tworzywa i jak dobrać kask motocyklowy?

Na początku zajrzyj do bazy wiedzy Dobrych Sklepów Motocyklowych. Jest to portal tworzony przez pasjonatów i ekspertów. Artykuły, które znajdziesz na stronie, są skierowane zarówno do osób początkujących, jak i bikerów z wieloletnim stażem.

Jak sprawdzić rozmiar kasku motocyklowego – o tym musisz pamiętać

Dobry kask motocyklowy to nie tylko wytrzymała skorupa czy odpowiednio wyprofilowane wnętrze. Ważną kwestię stanowi właściwe dopasowanie rozmiaru. Pamiętaj, że kask nie może być zbyt ciasny ani zbyt luźny – w takim przypadku nie spełni swoich podstawowych zadań.

Obecnie wiele osób decyduje się na zakupy online. Przed dokonaniem wyboru niewątpliwie należy określić rozmiar swojej głowy, co wcale nie jest trudnym zadaniem. W tym celu wystarczy zaopatrzyć się w zwykły centymetr krawiecki i zmierzyć obwód głowy w jej najszerszym miejscu (tuż nad uchem, ok. 2 cm powyżej brwi). Uzyskany wynik należy porównać z tabelą rozmiarów wybranego producenta.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze