Michael Dunlop wygrywa TT po raz 26. i wyrównuje rekord swojego wuja

Michael Dunlop, jeden z najlepszych w historii wyścigów ulicznych i przedstawiciel „dynastii” Dunlopów, wygrał sobotni wyścig Supersport otwierający tegoroczne Tourist Trophy na wyspie Man – było to jego 26. zwycięstwo; wyrównał tym samym rekord swojego wuja, Joey’ego Dunlopa, najlepszego w historii Mountain Course.

W 2000 roku Joey Dunlop, w wieku 48 lat, odniósł swoje 26. zwycięstwo w Isle of Man TT, bijąc wszelkie rekordy. Przez 24 lata nikt nie był w stanie go pobić – wielu uważało, że jest to niemożliwe. Przed zeszłoroczną edycją TT najbliżej tego wyniku na kartach historii był John McGuinness, mając na koncie 23 pierwsze pozycje.

W 2023 roku McGuinnessa w klasyfikacji wszechczasów wyprzedził Michael Dunlop – bratanek Joeya, syn Roberta Dunlopa (5-krotnego triumfatora TT i 15-krotnego w North West 200, zwycięzcy w Macau) i brat Williama Dunlopa (wielokrotny uczestnik TT, kilkukrotny zwycięzca North West 200 i Ulster Grand Prix).

Ta trójka legend z dynastii Dunlopów straciła życie na torach – Joey zginął w 2000 roku w Estonii, Robert w 2008 podczas NW200 (dwa dni po jego śmierci Michael wygrał wyścig ku jego pamięci), a William w 2018 roku w Skerries 100 Road Races.

Michael Dunlop kontynuował jednak swoją karierę wyścigową, zdobywając kolejne sukcesy. Przed tegorocznym Tourist Trophy wszystkie oczy były zwrócone na niego, bo przyjeżdżając na wyspę miał 25 „wiktorii” na koncie. Do wyrównania rekord wszechczasu, rekordu wuja, brakowało mu jednego zwycięstwa.

Na początku w wyścigu Supersport najlepiej prezentował się Davey Todd, który najszybciej pokonał kolejne sekcje Mountain Course. Drugi w klasyfikacji był też wtedy Dean Harrison, jednak Michael Dunlop szybko wykręcił lepszy czas niż on. Zawodnik z Irlandii Północnej potem przejechał sekcje toru szybciej niż Todd, co dało mu pierwszą pozycję.

Todd świetnie pokonywał Mountain Course – przewaga Dunlopa nie była na początku duża, jednak na ostatnim okrążenie pokazywał pełną moc, pewnie lecąc do mety i kończąc wyścig z najlepszym czasem, i zwycięstwem.

Kolejnego dnia, w wyścigu Superbike, Dunlop pokazywał porażającą dominację przez większość rywalizacji – w pewnym momencie jego przewaga wynosiła 25 sekund. W czasie pit-stopu jednak jeden z mechaników nie domknął poprawnie wizjera w jego kasku, przez co krótko po opuszczeniu alei Dunlop musiał się zatrzymać, zdjąć kask i go dopiąć. Stracił przez to 50 sekund, jednak był w stanie wrócić do rywalizacji i ukończyć ją na 4. pozycji.

Motocyklistą biorącym udział w TT zostało jeszcze sześć wyścigów do końca tegorocznej edycji; oprócz tego odbędą się też wyścigu Side Cars.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze