Márquez z pole position, Dovizioso dopiero jedenasty

Marc Márquez wywalczył pierwsze pole startowe do jutrzejszego wyścigu MotoGP o Grand Prix Australii. Główny rywal Hiszpana Andrea Dovizioso uzyskał dopiero jedenasty wynik.

Po pierwszych przejazdach w Q2 Márquez znajdował się na czele sesji, jednak wkrótce wynik zawodnika Repsol Hondy poprawili Johann Zarco oraz Maverick Viñales. Márquez był jednak w stanie odpowiedzieć czasem 1:28,386, co dało mu 0,333 sekundy przewagi nad Viñalesem, zaś Zarco uzupełnił pierwszy rząd.

Dovizioso, który znajduje się na drugim miejscu w klasyfikacji mistrzostw ze stratą 11 punktów do Márqueza, był w stanie uzyskać zaledwie jedenaste pole startowe, będąc szybszym jedynie od Daniego Pedrosy. Włoch zaliczył wywrotkę w czwartym treningu, w dosyć sporym stopniu utrudniając sobie zadanie wywalczenia dobrego wyniku.

Dobrą formę na koniec sezonu na Suzuki zaczął prezentować Andrea Iannone, który do jutrzejszego wyścigu ruszy z czwartej pozycji, zaś czołową piątkę uzupełni faworyt lokalnej publiczności Jack Miller, który powrócił do zmagań po niedawnej kontuzji.

Ponownie o przyzwoitym wyniku może mówić zespół KTM. Pol Espargaró wywalczył szóste pole startowe, zaś Bradley Smith, który wywalczył awans do finałowej części czasówki przechodząc z Q1, był dziewiąty. Valentino Rossi, który również przeszedł z Q1, w kwalifikacjach zajął siódme miejsce, zaś Aleix Espargaró, który był najszybszy w piątek, wywalczył ósmą pozycję. Na dziesiątej pozycji znalazł się Cal Crutchlow, który przedwcześnie zakończył swój udział w kwalifikacjach po wywrotce w czwartym zakręcie. Klasyfikację Q2 uzupełnili Dovizioso oraz Pedrosa.

Spośród tych zawodników, którzy nie wywalczyli awansu Q2, najszybszy był Alex Rins, zaś za jego plecami znaleźli się Tito Rabat oraz Karel Abraham. Na Phillip Island dosyć słabą formę prezentuje Jorge Lorenzo, który ruszy dopiero z 16 pola startowego. Na dalszych pozycjach po Q1 znaleźli się: Loris Baz, Danilo Petrucci, Héctor Barberá, Scott Redding, Broc Parkes, Alvaro Bautista oraz Sam Lowes.

Wyścig o Grand Prix Australii rozpocznie się jutro o godzinie 7 polskiego czasu.