Márquez szybszy od Viñalesa o 0,001 sek. w trzecim treningu

Marc Márquez uzyskał najlepszy czas okrążenia podczas trzeciego wolnego treningu MotoGP przed niedzielnym wyścigiem o TT Assen. Drugi wynik wykręcił Maverick Viñales, który do zawodnika Repsol Hondy stracił zaledwie 0,001 sekundy, , a czołową trójkę uzupełnił Cal Crutchlow.

Pogoda w Holandii na początku ostatniego wiążącego treningu dopisała – nad torem w Assen świeciło słońce, a temperatura asfaltu wynosiła 28°C. Na swoje pierwsze przejazdy większość zawodników zdecydowała się na pośrednią przednią oraz miękką tylną oponę Michelin.

Po pierwszych przejazdach na czele znajdował się Márquez z wynikiem 1:34,415, a czołowa 19. zawodników mieściła się w zaledwie 0,9 sekundy. Groźną wywrotkę w siódmym zakręcie zaliczył Franco Morbidelli, który po upadku siłą bezwładności uderzył w barierę. Włoch wyszedł z tej kraksy bez większych problemów, jednak został zabrany do centrum medycznego na przeprowadzenie dodatkowych badań.

W ostatnich minutach motocykliści skoncentrowali się na ataku na czołową dziesiątkę czasów tego weekendu, aby wywalczyć bezpośredni awans do Q2. Najpierw Valentino Rossi był w stanie uzyskać trzeci czas w łączonym zestawieniu i najszybszy tego poranka: 1:33,632, jednak wkrótce został on zepchnięty przez Cala Crutchlowa (1:33,347) oraz Marca Márqueza (1:33,341). Bardzo blisko zawodnika Repsol Hondy znalazł się również Maverick Viñales, który na swojej próbie stracił zaledwie 0,001 sekundy do swojego rodaka.

Ostatecznie na czele łączonej klasyfikacji utrzymał się Márquez, a na drugim miejscu uplasował się Viñales. Na trzeciej pozycji znalazł się Cal Crutchlow, czwarty był Rossi, piąty czas uzyskał Andrea Iannone, szóste miejsce zajął Danilo Petrucci, a do Q2 awansowali także Jorge Lorenzo, Aleix Espargaró, Alvaro Bautista oraz Andrea Dovizioso. Warto podkreślić, że z czołowej dziesiątki swoich piątkowych najlepszych czasów nie poprawili Petrucci oraz Dovizioso.

Poniżej klasyfikacja trzeciego treningu TT Assen.