Petrucci przed Dovizioso pierwszego dnia testów w Jerez

Danilo Petrucci uzyskał najlepszy czas okrążenia podczas pierwszego dnia przedsezonowych testów MotoGP na torze w Jerez, będąc szybszym o 0,2 sekundy od zespołowego kolegi z fabrycznego zespołu Ducati Andrei Dovizioso.

Ze względu na chłodny poranek, pierwsze czasy w tabeli pojawiły się dopiero o 11:30 czasu lokalnego, jednak później warunki uległy szybkiej poprawie, co pozwoliło na sprawdzenie motocykli pod kątem przyszłego sezonu.

Petrucci podczas dzisiejszych jazd pokonał łącznie 53 okrążenia toru Jerez i był jedynym motocyklistą, który zszedł poniżej bariery 1:38, ustanawiając 1:37.968. Włoch swój wynik uzyskał w ostatniej godzinie testów. Niedługo później na drugie miejsce awansował Taakaki Nakagami z wynikiem 1:38,348, lecz wkrótce Japończyka na trzecie miejsce zepchnął Dovizioso, który do swojego zespołowego kolegi z Ducati stracił 0,217 sekundy. Ponadto przewrócił się on w końcówce w piątym zakręcie, przedwcześnie kończąc swój dzień, lecz mimo tego przejechał tyle samo okrążeń, co Petrucci. Ducati przede wszystkim skupiło się na elektronice, ramie oraz silniku.

Na czwartym miejscu znalazł się Maverick Viñales, który był najszybszy podczas obu dni testowych tydzień temu w Walencji. Hiszpan do lidera sesji tracił 0,408 sekundy, lecz był szybszy od mistrza świata Marca Márqueza, który uplasował się na piątej pozycji. Z kolei zespołowy kolega Márqueza Jorge Lorenzo początkowo był jednym z najszybszych motocyklistów, lecz ostatecznie spadł na siódmą lokatę, będąc za Franco Morbidellim. Czołową dziesiątkę uzupełnili Jack Miller, Alvaro Bautista, który był dzisiaj testerem Ducati, a także Joan Mir.

Mir był autorem jedynej dzisiaj czerwonej flagi. Hiszpan zaliczył spory wypadek w siódmym zakręcie i został zabrany do centrum medycznego na przeprowadzenie dodatkowych badań, jednak nie stwierdzono żadnych poważnych urazów. Oprócz reprezentanta Suzuki na deskach znajdował się również były zawodnik tej ekipy Andrea Iannone, który w przyszłym roku będzie jeździć na Aprilii. Włoch przewrócił się w piątym zakręcie, zaś w tabeli z czasami został sklasyfikowany na 11. miejscu.

Problemy dotknęły z kolei Valentino Rossiego, który musiał zatrzymać się na torze z powodu awarii jego motocykla. Zawodnik Yamahy uplasował się dopiero na 17. pozycji. Najlepszym motocyklistą KTM-a był Pol Espargaró, który był 15., zaś jego nowy zespołowy partner Johann Zarco uzyskał 19. czas.

Oprócz wspomnianego wcześniej Bautisty, również Suzuki skorzystało z usług Sylvaina Guintoliego jako zawodnika testowego, który znalazł się na 22. miejscu, zaś Matteo Baiocco zastąpił Aleixa Espargaró w Aprilii, który nie mógł wziąć udziału w testach z powodu choroby.