Márquez z dużą przewagą w pierwszym treningu GP Aragonii

Marc Márquez uzyskał najlepszy czas okrążenia pierwszego wolnego treningu przed niedzielnym wyścigiem o Grand Prix Aragonii, deklasując resztę stawki o ponad półtorej sekundy.

Reprezentant Repsol Hondy, który wygrywał na MotorLand Aragón w trzech poprzednich wyścigach, już na początku znalazł się na prowadzeniu z wynikiem 1:46,869. Co ciekawe, Hiszpan wykorzystał na tę próbę miękką oponę, po którą zazwyczaj sięgał dopiero w trzecim treningu. Taka zmiana była najprawdopodobniej spowodowana faktem, że na noc oraz poranek w okolicach Aragonii zapowiedziano opady deszczu, które nie pozwoliłyby na uzyskanie dobrego czasu w trzecim treningu – w ten sposób Márquez najpewniej już teraz zapewnił sobie awans do Q2.

Na drugim miejscu w tabeli z czasami znalazł się Maverick Viñales, lecz do swojego rodaka stracił aż 1,617 sekundy. W końcówce treningu na trzecią lokatę awansował Fabio Quartararo. Z czwartym wynikiem sesję ukończył Andrea Dovizioso, zaś piąty był Jack Miller. Szósty czas uzyskał Joan Mir, siódme miejsce zajął Danilo Petrucci, a z ósmym wynikiem zameldował się Pol Espargaró. Czołową dziesiątkę zamknęli Franco Morbidelli i Takaaki Nakagami.

Jedenastą lokatę zajął Miguel Oliveira, a dwunasty czas uzyskał Aleix Espargaró. Problemy techniczne na początku sesji dotknęły Alexa Rinsa, który sesję ukończył na 13. pozycji. 14. był Tito Rabat, zaś tuż za nim znalazł się Cal Crutchlow. Andrea Iannone, który opuścił wyścig w Misano na skutek kontuzji, był 16., plasując się tuż przed swoim rodakiem Valentino Rossim. Francesco Bagnaia był 18., a na 19. pozycji znalazł się zastępca Johanna Zarco Mika Kallio, który dokończy sezon w fabrycznym zespole KTM. Ostatnie miejsca w tabeli zajęli Karel Abraham, Hafizh Syahrin, startujący z dziką kartą na Aprilii Bradley Smith oraz Jorge Lorenzo.