Bagnaia piąty raz z rzędu wystartuje z pole position

Francesco Bagnaia z fabrycznego zespołu Ducati zdobył piąte z rzędu pole position i wystartuje z pierwszego miejsca do jutrzejszego wyścigu o Grand Prix Algarve w klasie MotoGP. Drugie miejsce w kwalifikacjach zajął Jack Miller, a trzeci był Joan Mir.

Q1:

Warunki panujące na torze były bardzo podobne do tych, które miały miejsce wczoraj. Nad torem świeciło słońce i temperatura powietrza wynosiła 19.4ºC, a temperatura nawierzchni 27.2ºC.Zawodnicy królewskiej kategorii nie zwlekali z wyjazdem na tor, żeby jak najszybciej przejechać szybkie okrążenie. O awans do Q2 walczą między innymi Aleix Espargaró, Maverick Viñales, Johann Zarco, czy Miguel Oliveira. Ta czwórka wydaje się faworytami do zajęcia dwóch miejsc premiowanych awansem do drugiej części sesji kwalifikacyjnej.

Po pierwszych przejazdach na czele stawki znajdował się Aleix Espargaró z przewagą dwóch dziesiątych sekundy nad Miguelem Oliveirą, trzeci był Iker Lecuona, a czwarty Maverick Viñales, który tracił do swojego zespołowego kolegi niewiele ponad trzy dziesiąte sekundy. Kiedy większość zawodników zjechała już do alei serwisowej po nową oponę, na torze pozostał Johann Zarco, który złożył bardzo dobre okrążenie i po rekordach w dwóch ostatnich sektorach zdołał wyprzedzić Aleixa Espargaró wykręcając rezultat 1:39.340. Na 5 minut przed końcem peirwszej części kwalifikacji na czele stawki pozostawał Johann Zarco, drugi był Aleix Espargaró, trzeci Miguel Oliveira, czwarty Iker Lecuona, a piąty Maverick Viñales. Słabo radzili sobie Andrea Dovizioso, czy Brad Binder zajmując odpowiednio dziesiątą i jedenastą lokatę. Pierwszym zawodnikiem, który pojawił się na torze na drugim komplecie opon był Takaaki Nagakami, ale Japończyk przewrócił się w drugim sektorze i nie zdołał poprawić swojego rezultatu.

W międzyczasie bardzo dobre okrążenie przejechał Iker Lecuona, który od pewnego czasu świetnie czuje się na motocyklu KTM-a. Hiszpan po rekordach w trzech sektorach zdołał awansować na pierwsze miejsce z przewagą prawie dwóch dziesiątych sekundy nad Johannem Zarco. Chwilę później na drugie miejsce awansował Enea Bastianini, a na swoim najlepszym okrążeniu znajdował się  również Johann Zarco. Francuz po przejechaniu linii mety tracił do Lecuony tylko dwadzieścia osiem tysięcznych sekundy, ale zdecydował się przejechać jeszcze jedno szybkie okrążenie. Za plecami Zarco swoje szybkie okrążenie przejechał Aleix Espargaró awansując na czwarte miejsce i tracąc do lidera cztery dziesiąte sekundy. Ostatnie pomiarowe okrążenie przejechane przez Zarco pozwoliło mu awansować na pierwsze miejsce w Q1, drugi był Iker Lecuona, który po raz kolejny wchodzi do Q2. Trzeci Enea Bastianini, czwarty Aleix Espargaró, piąty Danilo Petrucci, a szósty Valentino Rossi. Słabe kwalifikacje mają za sobą zawodnicy fabrycznego zespołu KTM-a zajmując siódmą i dziewiątą lokatę.

Q2:

Druga część sesji kwalifikacyjnej zapowiadała się bardzo ciekawie. Faworytami do zdobycia pole position byli z pewnością Francesco Bagnaia dosiadający motocykla Ducati i Fabio Quartararo na Yamasze. Walka pomiędzy tą dwójką toczy się właściwie przez cały sezon, ale ostatnie trzy sesje kwalifikacyjne padły łupem Francesco Bagnai. Niespodziankę sprawić mogą również Joan Mir, czy Jack Miller. Pierwszym zawodnikiem, który przejechał szybkie okrążenie był Joan Mir, a za jego plecami poruszali się Alex Marquez i Pol Espargaró. Alex Marquez zdołał minimalnie poprawić czas Joana Mira i zameldował się na mecie z wynikiem 1:40.675. Prowadzenie Hiszpana nie trwało jednak długo i chwilę później najlepszy czas wykręcił Jorge Martin jadąc za plecami Francesco Bagnai. Zawodnik Pramac Ducati legitymował się wynikiem 1:39.264, drugi był Bagnaia, zaś trzeci Fabio Quartararo. Walka o najlepszy wynik trwała w najlepsze, a nowym rekordzistą toru został Jack Miller z czasem 1:38.836.

Z bardzo dobrej strony na półmetku drugiej części kwalifikacji pokazał się również Joan Mir, który zdołał zejść z czasem poniżej bariery 1:39 i tracił w tym momencie do Jacka Millera kilkadziesiąt tysięcznych sekundy. Czołową trójkę uzupełniał Jorge Martin, dopiero czwarty był Francesco Bagnaia, a piąty Pol Espargaró. Czas Fabio Quartararo został anulowany za zignorowanie żółtej flagi po upadku Mariniego i Francuz znajdował się dopiero na dziesiątej lokacie.  Pierwszym zawodnikiem, który wyjechał na nowym komplecie opon był Francesco Bagnaia, Włoch świetnie rozpoczął okrążenie od rekordu w pierwszym sektorze, ale całą przewagę stracił w drugiej sekcji toru.Kolejne dwa sektory były jednak dużo lepsze i Bagnaia awansował na pierwsze miejsce z czasem 1:38.775.

Chwilę później swoje pomiarowe okrążenia przejechali Johann Zarco i Jorge Martin plasując się odpowiednio na czwartym i piątym miejscu. Końcówka sesji kwalifikacyjnej należała jednak do Francesco Bagnai, który zdołał jeszcze bardziej wyśrubować rekord toru i zameldował się na mecie z wynikiem 1:38.725. Drugi czas należał do Jacka Millera, to kolejny dublet dla fabrycznego zespołu Ducati w kwalifikacjach. Pierwszy rząd uzupełnił Joan Mir, czwarty był Jorge Martin, piąty Johann Zarco, a dopiero siódme miejsce zajął Fabio Quartararo, który nie mógł odnaleźć się w trakcie dzisiejszych kwalifikacji.

Jutro czeka nas bardzo ciekawa walka o zwycięstwo, prawdopodobnie między zawodnikami Ducati. Z pewnością do walki będzie chciał się włączyć Fabio Quartararo, ale czeka go trudne zadanie, żeby wyprzedzić zawodników Pramac Ducati i fabrycznej ekipy z Bolonii. Wyścig królewskiej kategorii rozpocznie się jutro punktualnie o godzinie 14:00.

PNrKierowcaZespół RezultatOkr.
163
Francesco Bagnaia
Ducati Lenovo Team1:38,7258
243
Jack Miller
Ducati Lenovo Team+ 0,1048
336
Joan Mir
Team SUZUKI ECSTAR+ 0,1687
489
Jorge Martín
Pramac Racing+ 0,1918
55
Johann Zarco
Pramac Racing+ 0,19316
644
Pol Espargaró
Repsol Honda Team+ 0,3337
720
Fabio Quartararo
Monster Energy Yamaha MotoGP+ 0,4067
873
Álex Márquez
LCR Honda CASTROL+ 0,4667
921
Franco Morbidelli
Monster Energy Yamaha MotoGP+ 0,5967
1027
Iker Lecuona
Tech 3 KTM Factory Racing+ 0,66216
1142
Álex Rins
Team SUZUKI ECSTAR+ 0,9247
1210
Luca Marini
SKY VR46 Esponsorama+ 1,1036
1323
Enea Bastianini
Esponsorama Racing+ 0,153*8
1441
Aleix Espargaró
Aprilia Racing Team Gresini+ 0,259*8
159
Danilo Petrucci
Tech 3 KTM Factory Racing+ 0,465*8
1646
Valentino Rossi
Petronas Yamaha SRT+ 0,474*8
1788
Miguel Oliveira
Red Bull KTM Factory Racing+ 0,494*8
1812
Maverick Viñales
Aprilia Racing Team Gresini+ 0,608*7
1933
Brad Binder
Red Bull KTM Factory Racing+ 0,729*7
206
Stefan Bradl
Repsol Honda Team+ 0,777*8
214
Andrea Dovizioso
Petronas Yamaha SRT+ 0,788*8
2230
Takaaki Nakagami
LCR Honda IDEMITSU+ 0,879*5
* - strata względem najlepszego czasu z Q1

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze