Zarco wygrywa emocjonujące kwalifikacje przed Grand Prix Portugalii

Johann Zarco wykręcił najlepszy czas okrążenia podczas kwalifikacji na torze Algarve. Po bardzo emocjonującej walce za nim uplasowali się Joan Mir oraz Aleix Espargaró. Przez żółte flagi po upadku Pola Espargaró, wysokie pozycje stracili Fabio Quartararo i Marc Márquez.

Najlepsi po trzech treningach byli Miguel Oliveira, Fabio Quartararo, Joan Mir oraz zawodnicy Repsol Hondy. Zaskakująco, bezpośrednio do Q2 nie awansowali, chociażby Francesco Bagnaia, Enea Bastianini czy Jorge Martín.

Temperatura powietrze przed kwalifikacjami wyniosła piętnaście stopni.

Q1

Część zawodników wyjechała na oponach typu slick, a reszta na deszczowych. Swojej decyzji pożałował Remy Gardner, który zaliczył mocny highside, po tym jak wyjechał właśnie nie na oponach deszczowych. Po tym do boksu na wymianę zjechał Takaaki Nakagami, który wybrał podobną opcję. Álex Rins wykręcił 1:53,279 - o trzy sekundy szybciej pojechał jednak Álex Márquez. Bardzo spokojnie zaczął Jorge Martín, jadąc jedno kółko ponad dwie minuty. Na drugie miejsce awansował Maverick Vinales. Hiszpan został potem liderem sesji, a na pozycję za nim wskoczył inny zawodnik Aprilii, Lorenzo Savadori.

Rins awansował na trzecie miejsce z czasem 1:52,300. Potem wyprzedził go Martín, a Bastianini przesunął się na pozycję lidera – za nim uplasował się Álex Márquez. Chwilę później przewrócił się Francesco Bagnaia, uderzając mocno obojczykiem o asfalt. Włoch został zabrany do centrum medycznego. Po tym, na pierwszą pozycję wskoczył Takaaki Nakagami. Po chwili lepsze kółko niż on pojechał jego zespołowy partner, Álex Márquez.

Fabio Di Giannantonio podjął ryzyko i wyjechał na tor na slickach, jednak stracił dużo czasu w porównaniu z rezultatem Álexa Marqueza. Tempo podkręcił za to Nakagami – jednak z niewiadomych powodów. odpuścił. Źle wyglądała sytuacja Jorge Martina, który dalej znajdował się na ósmym miejscu. Za to świetne kolejne kółko zaczęli Gardner, Nakagami i Dovizioso. Australijczyk stracił jednak sporo w drugim sektorze. Nakagami pozostał na drugim miejscu, a Dovizioso wskoczył na pierwsze miejsce. Drugi sektor Álexowi Márquezowi zepsuł upadek Raúla Fernándeza – Hiszpan z LCR Hondy, pomimo tego, został liderem, ale sekundy później na pierwszą pozycję wskoczył Martín.

Na sam koniec Q1 przewrócił się Enea Bastianini. Rzutem na taśmę na trzecią pozycję przesunął się Vinales, a Márquez został liderem; za nim uplasował się Marini i to oni awansowali do dalszej części kwalifikacji. Do Q2 nie dali rady awansować, chociażby Martín i Álex Rins.

Q2

Álex Márquez zaczął bardzo mocno, dzięki doświadczeniu z Q1. Drugi z początku był Pol Espagaró, a trzeci Joan Mir. Marc Márquez, jadący ostrożnie po upadku w FP3, ustanowił szósty czas.

Dość niskie 1:45 wykręcił najpierw Álex Márquez, a potem z pierwszej pozycji zepchnął go Mir z rezultatem 1:45,414. Na piątą pozycję wskoczył Quartararo, jednak stracił dość sporo do czołówki.

Młodszy Márquez huknął czasem 1:43, 774 i z przewagą sekundy awansował na pierwszą pozycję. Dobrze jechał też tego starszy brat, Marc, który wykręcił 1:43,942 i znalazł się na drugim miejscu. Tempo podkręcili Joan Mir oraz Jack Miller. Hiszpan wskoczył do pierwszego rzędu, podobnie jak Australijczyk, którego na okrążeniu spowolnił jednak Oliveira.

Na drugie miejsce awansował Fabio Quartararo, wypychając Millera z pierwszego rzędu. Dalej szalał Álex Márquez, umacniając się na pozycji lidera. Jednak, zaskakująco na pozycję lidera wskoczył Johann Zarco, a na drugą - Quartararo. Marc Márquez wykręcił piąty czas.

Z rezultatem 1:43,055 na prowizorycznym pole position znalazł się Joan Mir. Potem Zarco został liderem zaledwie na kilka sekund, bo jego czas pobił Miller z czasem 1:42,503. Tempo podkręcił Marc Márquez, wykręcając świetne międzyczasy. Przewrócił się jednak Pol Espargaró, niszcząc okrążenia zarówno Quartararo, jak i starszego Márqueza. Zawodnik Repsol Hondy ustanowił najlepszy wtedy czas 1:42,295, ale ze względu na żółte flagi został on anulowany, a Hiszpan spadł aż na ósme miejsce.

Na kilka sekund na prowizoryczne pole position awansował Joan Mir, jednak chwilę później z rezultatem 1:42,300 kwalifikację wygrał Johann Zarco, dla którego to siódme pole position.

Na sam koniec sesji przewrócił się Álex Marquez, po wjechaniu w kałużę.

Tak kolejno wyglądać będą trzy pierwsze rzędy startowe w niedzielnym wyścigu: Johann Zarco, Joan Mir, Aleix Espargaro, Jack Miller, Fabio Quartararo, Marco Bezzecchi, Álex Márquez, Luca Marini, Marc Márquez.

Wyścig w Portugalii rozpocznie się o 14:00 czasu polskiego.