Bagnaia z rekordem toru Jerez w kwalifikacjach do GP Hiszpanii

Francesco Bagnaia z Ducati pobił rekord okrążenia toru Jerez i wywalczył swoje pierwsze pole position w tym sezonie, do wyścigu MotoGP o Grand Prix Hiszpanii. Obok niego ustawi się Fabio Quartararo z Yamahy oraz Aleix Espargaró z Aprilii.

Faworytami do pole position byli właśnie Bagnaia i Quartararo, którzy byli najszybsi w sobotnich obu treningach. W Q2 poprzeczkę ustawił jednak Joan Mir z Suzuki, który uzyskał 1:37,616, a następnie zszedł na 1:37,369. Części zawodników anulowano wówczas próby z powodu żółtej flagi w pierwszym zakręcie na skutek wywrotki Jorge Martina. Zawodnikowi na szczęście nic się nie stało.

Kilka minut później na czoło zestawienia wysunął się Bagnaia, który uzyskał 1:36,863, lecz dosłownie za chwilę ten rezultat poprawił Quartararo, schodząc na 1:36,760. Pozostali zawodnicy nie mieli odpowiedzi na takie tempo. Plasujący się wówczas na trzeciej lokacie Aleix Espargaró tracił w tamtym momencie aż 0,4 sekundy do czołowej dwójki.

Na swojej drugiej próbie na trzy minuty przed końcem Bagnaia pobił rekord okrążenia toru Jerez i wykręcił 1:36,170, co w tamtym momencie było rezultatem lepszym od Quartararo aż o 0,7 sekundy. Zawodnik Yamahy był w stanie zredukować tę stratę do 0,4 sekundy, jednak także już nie zagroził Włochowi, który w ten sposób wywalczył swoje pierwsze pole position.

W pierwszym rzędzie znajdzie się również Aleix Espargaró, zaś na czwartej pozycji ustawi się drugi z fabrycznych zawodników Ducati, Jack Miller. Marc Márquez odnotował piąty wynik, natomiast szósty był Johann Zarco, który awansował z Q1. Takaaki Nakagami uzyskał siódmy czas i był lepszy od tegorocznego debiutanta, Marco Bezzecchiego, który także wspólnie z Zarco wywalczyli awans do Q2. Z dziewiątym rezultatem kwalifikacje ukończył Mir, który wywrócił się pod koniec czasówki w pierwszym zakręcie, a czołową dziesiątkę uzupełnił Martin, który pokonał Eneę Bastianiniego i Mavericka Viñalesa, również biorących udział w Q2.

W finałowej części kwalifikacji zabrakło między innymi Pola Espargaró z Hondy, który w Q1 w momencie wywieszenia flagi w szachownicę był drugi, ale ostatecznie został zepchnięty przez Zarco. Awansu nie wywalczył także Alex Rins z Suzuki, który wystartuje z 13. pola. Najlepszym zawodnikiem KTM-a był Brad Binder, który wywalczył 15. rezultat.

Wyścig MotoGP o Grand Prix Hiszpanii wystartuje w niedzielę o godzinie 14:00.