Bastianini z pierwszym pole position w klasie MotoGP w Austrii

Enea Bastianini na torze Red Bull Ring zdobył swoje pierwsze pole position. Pierwszy rząd uzupełnili Pecco Bagnaia i Jack Miller, czwarty był Jorge Martín – Ducati zajęło więc cztery pierwsze pozycje startowe. Fabio Quartararo do wyścigu wystartuje z pola piątego.

Q1

W Q1 wystartować musiał Aleix Espargaró, który zaskakująco nie zmieścił się w najlepszej dziesiątce treningów. W podobnej sytuacji byli, chociażby Miguel Oliveira, którego tempo na początku nie było wcale wolne, czy Luca Marini i Marco Bezzecchi.

Z 1:30,122 kwalifikacje rozpoczął Marco Bezzechi; za nim uplasował się Darryn Binder. Zaledwie sekundy później wyprzedzili ich jednak Pol Espargaró, Fabio Di Giannantonio i Aleix Espargaró, który pojechał najszybciej.

Na kolejnym kółku najszybszy był Pol Espargaró, ale świetnie jechał też Aleix – w końcu to zawodnik Aprilii umocnił się na pozycji pierwszej w Q1, a przyszły motocyklista GasGasa awansował na miejsce drugie.

Na kilka minut przed końcem sesji, w żwirze znaleźli się Álex Márquez i Marco Bezzecchi – Włoch przewrócił się pierwszy, a jadący za nim Hiszpan prawdopodobnie wcisnął hamulec i także wylądował na asfalcie.

Tempo w końców mocno podkręcili Miguel Oliveira, Fabio Di Giannantonio i Taka Nakagami – zawodnik KTM-a przesunął się na czwartą pozycję, Di Giannantonio na drugie, a Nakagami na trzecie z niewielką stratą.

Aleix Espargaró znów poprawił swój rezultat i umocnił się na prowadzeniu. Marini podjął próbę, jednak stracił kilka tysięcznych do drugiego miejsca. Franco Morbidelli, który miał przez chwilę szansę na nawet przejście do Q2, ostatecznie sklasyfikowany został na pozycji szóstej.

Do Q2 przeszli więc Aleix Espargaró i Fabio Di Giannantonio.

Q2

Najmocniej zaczął Jack Miller z 1:29,164 – niewiele stracił do niego Aleix Espargaró, który znalazł się na drugim miejscu, a potem pojechał jeszcze szybciej i znalazł się na prowizorycznym pole positon. Jorge Martín znalazł się na pozycji trzeciej.

Miller pojechał potem 1:28,898 odzyskując miejsce pierwsze. Za nim uplasowali się za to Enea Bastianini i Joan Mir. Zawodnika Suzuki po chwili niżej zepchnął jednak Johann Zarco, który przez cały weekend prezentował najlepsze tempo wśród wszystkich.

Aleix Espargaró spadł na miejsce numer osiem po tym, jak sędziowie skasowali czas jego okrążenia przez to, że przekroczył limity toru. Za to Bagnaia, który dopiero cztery minuty przed końcem wykręcił pierwsze kółko, przeskoczył na miejsce drugie.

Potem Włoch pojechał aż dziesiątą szybciej niż Miller i znalazł się na prowizorycznym pole position. Dobrze okrążenia rozpoczęli Bastianini, Martín i Quartararo, jednak każdy z nich popełnił jakiś błąd, który doprowadził do sporej straty.

Potem na miejsce pierwsze awansował Bastianini, który poprawił się na tym kółku. Na pozycje czwartą wskoczył Martín, a na trzecią Miller. Drugi pozostał Bagnaia.

Liderzy w walce o tytuł mistrza, Quartararo i Aleix Espargaró, uplasowali się miejscach piątym i dziewiątym.