Quartararo najszybszy w pierwszym treningu, Bagnaia dopiero 17.

Aktualny mistrz świata MotoGP Fabio Quartararo uzyskał najlepszy czas okrążenia podczas pierwszej sesji treningowej przed decydującym o tegorocznym tytule Grand Prix Walencji. Aktualny lider sezonu Francesco Bagnaia odnotował 17. czas.

Przed finałem na torze Ricardo Tormo Quartararo ma 23 punkty straty do Bagnai. Z tego względu Francuz musi przede wszystkim wygrać w niedzielę oraz liczyć, że Bagnaia zajmie miejsce 15. lub niższe, aby mieć jakąkolwiek szansę na obronę tytułu MotoGP. Zadanie dla niego będzie o tyle trudniejsze, że Quartararo ma złamany środkowy palec lewej ręki, a w treningu na okrążeniach zjazdowych kilkukrotnie łagodził dolegliwości, wykonując pewne ćwiczenia dłonią.

Mimo tego to właśnie Francuz znajdował się początkowo na czele tabeli, uzyskując czas 1:33,439. Wkrótce jednak na czoło wysunął się Marc Márquez, który po upływie 7 minut był w stanie odnotować 1:31,805. Hiszpan doznał jednak uślizgu w drugim zakręcie i wypadł z toru, ale dość szybko powrócił do jazdy.

Na kilkanaście minut przed końcem Quartararo wysunął się ponownie na szczyt zestawienia z wynikiem 1:31,399. Jak się okazało, ten czas został niepokonany już do samego końca sesji. Drugi rezultat odnotował Márquez, tracąc do zawodnika Yamahy zaledwie 0,035 sekundy, a trzecią pozycję zajął Brad Binder z KTM-a. Bagnaia bardzo spokojnie rozpoczął przygotowania do kluczowego dla niego weekendu. Włoch zajął 17. miejsce, tracąc do Quartararo 0,6 sekundy.

Czwarty czas uzyskał zespołowy kolega Bagnai – Jak Miller – dla którego jest to ostatnie Grand Prix w barwach fabrycznego zespołu Ducati. Piąty z kolei był Alex Rins z Suzuki, które po tym wyścigu odchodzi z MotoGP. Szóstą i siódmą lokatę zajął duet Pramaca Racing: Johann Zarco oraz Jorge Martin. Miguel Oliveira był ósmy, zaś czołową dziesiątkę zamknęli Aleix Espargaró oraz Joan Mir.