Martin z pole position do ostatniego wyścigu sezonu MotoGP

Jorge Martin z zespołu Pramac wywalczył pole position do niedzielnego finału tegorocznego sezonu MotoGP, który odbędzie się w Walencji. Fabio Quartararo okazał się być lepszy od lidera mistrzostw Francesco Bagnai o 4 pozycje, lecz zawodnikowi Ducati wystarczy 14 lub wyższa lokata podczas wyścigu, aby wywalczyć tytuł mistrza świata.

W kwalifikacjach Quartararo i Bagnaia nie liczyli się w walce o pierwsze pole startowe ze względu na oddzielne błędy w końcówce drugiej części kwalifikacji. Wywalczyli oni odpowiednio czwartą i ósmą pozycję na starcie.

Na początku Q2 poprzeczkę ustawił Martin, który uzyskał 1:29,621. Jak się później okazało, ten czas był wystarczający, aby pozostać na pierwszym miejscu już do samego końca i wywalczyć trzecie z rzędu pole position. Quartararo plasował się na czwartej pozycji po pierwszej turze przejazdów, zaś Bagnaia był dopiero 11. Przy drugim podejściu zawodnik Ducati awansował na siódme miejsce, jednak na swojej ostatniej próbie wyjechał poza tor niemal w tym samym momencie, gdy Johann Zarco wywrócił się w szóstym zakręcie. Zagrożone było również okrążenie Quartararo właśnie ze względu na żółtą flagę spowodowaną przez jego rodaka, jednak sędziowie stwierdzili, że uzyskane przez reprezentanta Yamahy kółko było przejechane poprawnie.

Wówczas Quartararo znajdował się na czwartym miejscu w tabeli z czasem 1:29,900 i miał jeszcze możliwość przejechania dodatkowego kółka. Francuz jednak wyjechał poza tor w pierwszym zakręcie, co doprowadziłoby do skreślenia tej próby, a następnie wjechał w żwir w następnym zakręcie. Bagnaia z kolei nie poprawił się i zajął ósme miejsce w Q2.

Jeśli Quartararo chce obronić tytuł, musi przede wszystkim odnieść zwycięstwo i liczyć, że Bagnaia zajmie miejsce 15. lub niższe. W przeciwnym razie tytuł powędruje do rąk zawodnika Ducati.

W samej końcówce kwalifikacji Martin był bliski poprawy swojej najlepszej próby, jednak ostatecznie zabrakło niewiele. Jadący za nim Marc Márquez z Hondy był z kolei w stanie awansować aż na drugie miejsce z wynikiem 1:29,826. Pierwszy rząd uzupełni Jack Miller mimo wywrotki w ostatnich minutach Q2.

Na czwartym polu ustawi się Quartararo, zaś Alex Rins wywalczył piątą pozycję w ostatnim starcie Suzuki w MotoGP. Szósta lokata przypadła Maverickowi Viñalesowi, który awansował z Q1, zaś za nim znaleźli się Brad Binder i Bagnaia. Czołową dziesiątkę zamknęli Zarco oraz Aleix Espargaró.

Grand Prix Walencji, po którym poznamy nazwisko tegorocznego mistrza świata MotoGP, rozpocznie się w niedzielę o godzinie 14:00.