Tänak pewnie zwycięża w Rajdzie Niemiec

Ott Tänak odniósł bezproblemowe zwycięstwo w Rajdzie Niemiec. Dla Estończyka to trzeci triumf w tym sezonie, który umocnił go na trzeciej pozycji w klasyfikacji mistrzostw. Drugie miejsce zajął Thierry Neuville, a na najniższym stopniu podium stanął Esapekka Lappi.

Podczas finałowego dnia rajdowej rywalizacji u naszych zachodnich sąsiadów załogi miały do pokonania 3 odcinki specjalne o łącznej długości 72,18 km, na które składały się podwójny przejazd próby Grafschaft (29,07 km) oraz nagradzany dodatkowymi punktami Power Stage Bosenberg (14,04 km).

Podczas gdy Tänak miał prawie 44-sekundową przewagę nad resztą stawki, wiele wskazywało na zacięty pojedynek o drugie miejsce między Danim Sordo a Jari-Mattim Latvalą, których dzieliło zaledwie 0,8 sekundy. Pod koniec pierwszego przejazdu odcinka Grafschaft okazało się jednak, że obaj kierowcy nie dojadą do mety rywalizacji.

Najpierw problemy dotknęły Latvalę, którego samochód napotkał na kłopoty z układem napędowym po wyjeździe z parku serwisową. Na samym odcinku Fin jechał bardzo wolnym tempem i ostatecznie musiał przedwcześnie zakończyć swój udział w rajdzie. Z kolei Sordo, który nie wiedział nic o problemach swojego głównego rywala, wypadł z trasy prosto w winnice, mocno uszkadzając swojego Hyundaia. Co prawda dokończył on odcinek, jednak spadł na siódme miejsce w klasyfikacji rajdu, mając jednocześnie trudności z widokiem z powodu zbitej przedniej szyby. Próbował on usunąć przeszkadzającą część, jednak po zakończeniu etapu również się wycofał z rajdu. Tym samym na drugie miejsce awansował Neuville, który uzyskał również najlepszy czas na tym odcinku.

Na przedostatniej próbie rajdu najszybciej pojechał Sébastien Ogier, który nadrabiał straty po wczorajszym złapaniu kapcia i dzięki wycofaniu się dwóch rywali awansował na czwarte miejsce w zestawieniu, tracąc do Tänaka ponad półtorej minuty. Neuville na tym odcinku stracił do Francuza 2,1 sekundy i do lidera miał ponad pół minuty straty. Z kolei Tänak uzyskał szósty czas, będąc 13,4 sekundy wolniejszym kierowcą niż były zespołowy kolega, jednak jego celem było bezpieczne dowiezienie zwycięstwa do mety.

Na Power Stage Tänak wykonał swoje zadanie i odniósł trzecie zwycięstwo w tym sezonie. Drugie miejsce wywalczył Neuville, a na najniższym stopniu podium stanął Lappi. Na czwartej pozycji dojechał Ogier, piąty był Teemu Suninen, szóstą lokatę zajął Andreas Mikkelsen, siódma pozycja przypadła Craigowi Breenowi, a czołową dziesiątkę uzupełnili Marijan Griebel, Jan Kopecký oraz Kalle Rovanperä.

Po dodatkowe punkty na Power Stage sięgnęli: Ogier (5), Tänak (4), Lappi (3), Breen (2) i Neuville (1).

W WRC 2 zwycięstwo odniósł Jan Kopecký, drugie miejsce zajął Kalle Rovanperä, a trzecia lokata przypadła Fabio Andolfiemu. Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak zawody ukończyli na piątym miejscu w tej kategorii, zaś na szóstej lokacie znaleźli się Łukasz Pieniążek/Przemysław Mazur.

Kolejnym przystankiem w tegorocznym kalendarzu WRC będzie Rajd Turcji, który zostanie rozegrany w dniach 13-16 września.