Ogier pokonuje Neuville’a w Rajdzie Monte Carlo

Sébastien Ogier odniósł zwycięstwo w otwierającym tegoroczny sezon WRC Rajdzie Monte Carlo, pokonując drugiego Thierry’ego Neuville’a o 2,2 sekundy. Na najniższym stopniu podium stanął Ott Tänak.

Po sobotniej części rywalizacji na czele utrzymywał się Ogier, który miał tylko 4,3 sekundy przewagi nad Neuvillem. W niedzielę załogi miały do przejechania 4 odcinki specjalne o łącznej długości 63,98 km, w tym nagradzany dodatkowymi punktami Power Stage.

O poranku swoją świetną formę nadal prezentował Tänak. Estończyk uzyskał najlepszy czas na otwierającym dzień odcinku La Bollène-Vésubie - Peïra-Cava (18,41 km), dzięki czemu zbliżył się do jadących przed nim Sébastiena Loeba oraz Jariego-Matti Matvali na zaledwie 3,4 sekundy, celując w zdobycie trzeciego miejsca. Na czele rajdu walka trwała z kolei w najlepsze. Neuville uzyskał na tej próbie drugi czas, zmniejszając stratę do Ogiera o sekundę do 3,3 sek. w klasyfikacji generalnej.

Na drugim odcinku ponownie najszybciej pojechał Tänak, który dzięki wolniejszym czasom Loeba i Latvali awansował na trzecie miejsce i na tę chwilę celem kierowcy Toyoty było dowiezienie tej pozycji do mety, ponieważ strata do liderów wynosiła ponad dwie minuty. Mówiąc o czołówce – Neuville ponownie był szybszy od Ogiera, jednak tym razem zaledwie o 0,1 sekundy, przez co przed drugą pętlą różnica między tymi kierowcami zmniejszyła się do 3,2 sekundy. Dodatkowo Ogier przyznał, że jego samochód nie jest w stanie jechać 100% tempem, oświadczając, że ma pewne problemy z przepustnicą, jednak nie zdradził więcej szczegółów.

Sytuacja na szczycie klasyfikacji zrobiła się jeszcze ciekawsza na przedostatnim oesie. Tym razem najszybszy czas uzyskał Neuville, który pojechał szybciej o 2,8 sekundy od Ogiera, w wyniku czego różnica przed Power Stage zmalała do zaledwie 0,4 sek. Tänak nieco zwolnił swoje tempo, jednak nadal mimo to był w stanie pojechać szybciej zarówno od Loeba, jak i Latvali. Dobre tempo prezentował również nowy kierowca Toyoty Kris Meeke, który jechał samotnie na szóstym miejscu, jednak zamierzał powalczyć o dodatkowe punkty na Power Stage.

Na ostatnim odcinku specjalnym po dwóch punktach pomiaru czasu Neuville miał 1,5 sekundy przewagi nad Ogierem i był wirtualnym liderem rajdu, jednak przed trzecim splitem Belg stracił prawie 5 sekund i na pozostałej części oesu nie był w stanie odrobić tej różnicy. Ostatecznie Ogier odniósł zwycięstwo w Rajdzie Monte Carlo, pokonując Neuville’a o 2,2 sekundy. Na najniższym stopniu podium stanął Tänak. Czwarte miejsce wywalczył Loeb, piąty był Latvala, a szóstą lokatę uzyskał Meeke.

W klasyfikacji WRC 2 Pro po pewne zwycięstwo sięgnął Gus Greensmith, który jednocześnie zajął siódme miejsce w rajdzie, zaś w zestawieniu WRC 2 triumfował Yoann Bonato, któremu przypadła ósma lokata. Czołową dziesiątkę uzupełnili Stéphane Sarrazin oraz Adrien Fourmaux.

Na Power Stage dodatkowe punkty uzyskali Meeke (5), Ogier (4), Neuville (3), Tänak (2) i Teemu Suninen (1).

W ten sposób zainaugurowany został tegoroczny sezon Rajdowych Mistrzostw Świata. Drugim przystankiem będzie zimowy Rajd Szwecji, który zostanie rozegrany w dniach 14-17 lutego.

PNrZałogaZespół Rezultat
11

Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
Citroën Total WRT3:21:15,9
211

Thierry Neuville
Nicolas Gilsoul
Hyundai Shell Mobis WRT+ 2,2
38

Ott Tänak
Martin Järveoja
Toyota Gazoo Racing WRT+ 2:15,2
419

Sébastien Loeb
Daniel Elena
Hyundai Shell Mobis WRT+ 2:28,2
510

Jari-Matti Latvala
Miikka Anttila
Toyota Gazoo Racing WRT+ 2:29,9
65

Kris Meeke
Sebastian Marshall
Toyota Gazoo Racing WRT+ 5:36,2
721

Gus Greensmith
Elliott Edmondson
M-Sport Ford WRT+ 13:04,6
822

Yoann Bonato
Benjamin Boulloud
Yoann Bonato+ 13:56,5
934

Stéphane Sarrazin
Jacques-Julien Renucci
Stéphane Sarrazin+ 14:06,8
1126

Adrien Fourmaux
Renaud Jamoul
Adrien Fourmaux+ 16:03,4

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league