Neuville wygrywa Rajd Korsyki, pech Evansa w końcówce

Thierry Neuville odniósł zwycięstwo w czwartej rundzie tegorocznego sezonu WRC Rajdzie Korsyki, wykorzystując ogromny pech Elfyna Evansa na Power Stage, gdzie doznał przebicia opony w jego samochodzie. Brytyjczyk dojechał ostatecznie do mety na trzeciej lokacie, zaś na drugim stopniu podium stanął Sébastien Ogier.

Podczas niedzielnej części rywalizacji załogi miały do pokonania 2 odcinki specjalne o łącznej długości 51,19 km, w tym nagradzany dodatkowymi punktami Power Stage. Po wczorajszym etapie na prowadzeniu znajdował się Neuville, który wskoczył na pozycję lidera na ostatnim odcinku specjalnym dnia, mając 4,5 sekundy przewagi nad Evansem. Między innymi ten duet wykorzystał pech Otta Tänaka, w samochodzie którego doszło do przebicia opony.

Na rozpoczęcie ostatniego dnia zmagań załogi musiały zmierzyć się z długim, bo liczącym aż 31,85 km odcinku Eaux de Zilia. Na nim koncertowo pojechał Evans, który był o 8,8 sekundy szybszy od drugiego na tej próbie Tänaka i – co ważniejsze – aż o 16 sek. lepszy od Neuville’a, dzięki czemu Brytyjczyk powrócił na pozycję lidera, mając nad reprezentantem Hyundaia 11,5 sek. przewagi przed Power Stage. Będący na trzeciej pozycji Ogier, który po sobocie miał tylko 5,1 sekundy zapasu nad czwartym Danim Sordo, na tym odcinku odjechał od Hiszpana na prawie pół minuty.

Ostatni odcinek specjalny Calvi (19,34 km) okazał się być niezwykle pechowy dla Evansa. Brytyjczyk, który miał sporą przewagę nad Neuvillem, doznał przebicia opony i do mety rajdu dojechał dopiero na trzecim miejscu, ulegając ostatecznie także Ogierowi. Po zwycięstwo sięgnął ostatecznie Neuville, który jednocześnie awansował na pozycję lidera klasyfikacji generalnej tegorocznego sezonu WRC.

Na czwartym miejscu znalazł się Sordo, który był w stanie obronić się przed atakami piątego Teemu Suninena. Szóstą pozycję zajął Tänak, na siódmej lokacie rywalizację ukończył Esapekka Lappi, a czołową dziesiątkę zamknęli Sébastien Loeb, Kris Meeke oraz Jari-Matti Latvala.

Na Power Stage dodatkowe punkty zdobyli: Meeke (5), Tänak (4), Suninen (3), Neuville (2) i Ogier (1).

W klasyfikacji WRC 2 Pro pewne zwycięstwo odniosła polska załoga Łukasz Pieniążek/Kamil Heller, która po wczorajszym odpadnięciu Kalle Rovanpery samotnie jechała w swojej kategorii, dojeżdżając do mety rajdu. Z kolei w klasie WRC 2 rzutem na taśmę triumf wyrwał Fabio Andolfi, który o 3,9 sekundy pokonał swojego najbliższego rywala Nikołaja Gryazina. Na najniższym stopniu podium w tej kategorii stanęła druga polska załoga Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak, jednak stracili oni do zwycięzców prawie 3 minuty.

Teraz załogi i zespoły będą miały około miesiąca przerwy przed kolejnym przystankiem w tegorocznym kalendarzu WRC – Rajdzie Argentyny, który zostanie rozegrany w dniach 25-28 kwietnia.  

PNrZałogaZespół Rezultat
111

Thierry Neuville
Nicolas Gilsoul
Hyundai Shell Mobis WRT3:22:59,0
21

Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
Citroën Total WRT+ 40,3
333

Elfyn Evans
Scott Martin
M-Sport Ford WRT+ 1:06,6
46

Dani Sordo
Carlos del Barrio
Hyundai Shell Mobis WRT+ 1:18,4
53

Teemu Suninen
Marko Salminen
M-Sport Ford WRT+ 1:24,6
68

Ott Tänak
Martin Järveoja
Toyota Gazoo Racing WRT+ 1:40,0
74

Esapekka Lappi
Janne Ferm
Citroën Total WRT+ 2:09,1
819

Sébastien Loeb
Daniel Elena
Hyundai Shell Mobis WRT+ 3:39,2
95

Kris Meeke
Sebastian Marshall
Toyota Gazoo Racing WRT+ 5:06,3
1010

Jari-Matti Latvala
Miikka Anttila
Toyota Gazoo Racing WRT+ 6:44,6

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league