Neuville triumfuje w Rajdzie Argentyny

Thierry Neuville odniósł bezproblemowe zwycięstwo w Rajdzie Argentyny, piątej rundzie tegorocznego sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata. Drugie miejsce zajął Andreas Mikkelsen, a na najniższym stopniu podium stanął Sébastien Ogier.

Po sobotniej części rywalizacji prowadzący Neuville wykorzystał problemy z samochodem swojego głównego rywala Otta Tänaka, który zatrzymał się na OS14 z powodu awarii akumulatora, mając ponad 45 sekund przewagi nad zespołowym kolegą z Hyundaia – Mikkelsenem. W niedzielę załogi miały do pokonania 3 odcinki specjalne o łącznej długości 53,16 km, w tym nagradzany dodatkowymi punktami Power Stage.

Na rozpoczęcie dnia na odcinku Copina - El Cóndor (16,43 km) najlepszym czasem popisał się Kris Meeke, który pojechał szybciej o 4,3 sekundy od Mikkelsena i – co ważniejsze – o 6,7 sekundy od Ogiera, wobec którego Brytyjczyk tracił po tym oesie tylko pół sekundy. Wolniejszy czas Daniego Sordo oznaczał także, że kierowca Toyoty przeskoczył na czwarte miejsce w zestawieniu.

Meeke na kolejnym oesie Mina Clavero - Giulio Cesare (20,30 km) ponownie pojechał szybciej od Ogiera, tym razem o 5,7 sekundy, dzięki czemu przeskoczył na trzecią lokatę w Rajdzie. Dla Ogiera nie był to jednak koniec świata, ponieważ mógł on dzięki temu nieco bardziej zaoszczędzić opony na atak na Power Stage i zdobyć dodatkowe punkty. Dosyć nieoczekiwanie najlepszym czasem na tej próbie popisał się lider Neuville, który przed ostatnim odcinkiem specjalnym miał 40 sekund przewagi nad Mikkelsenem. Z kolei Sordo stracił kolejną pozycję, tym razem na rzecz Jari-Mattiego Latvali, który uzyskał drugi czas. Różnica między tym kierowcami przed Power Stagem wynosiła jednak tylko 0,7 sek.

Ostatecznie Neuville nie miał najmniejszych problemów z dowiezieniem zwycięstwa do mety Rajdu Argentyny. To jego 11. w karierze i drugie w tym sezonie (również drugie z rzędu) zwycięstwo w WRC. Dzięki temu wynikowi Belg powiększył prowadzenie w klasyfikacji generalnej, odskakując od Ogiera na 10 punktów.

Drugie miejsce zajął Mikkelsen, a na najniższym stopniu podium stanął Ogier, który na Power Stage wyprzedził Meeke’a na skutek spadku ciśnienia w lewej przedniej oponie Toyoty prowadzonej przez Brytyjczyka. Piąty był Latvala, szóstą lokatę wywalczył Dani Sordo, siódme miejsce przypadło Teemu Suninenowi, zaś na ósmej pozycji znalazł się Tänak, który na ostatnim oesie rzutem na taśmę wyprzedził zwycięzcę klasy WRC 2 Pro – Madsa Østberga. Czołową dziesiątkę uzupełnił z kolei triumfator klasy WRC 2 – Pedro Heller.

Na Power Stage dodatkowe punkty zdobyli: Ogier (5), Latvala (4), Neuville (3), Sordo (2) i Tänak (1).

Kolejnym przystankiem w tegorocznym kalendarzu Rajdowych Mistrzostw Świata będzie Rajd Chile, który zostanie rozegrany w dniach 9-12 maja. Będzie to pierwsza runda WRC w tym kraju.