Jari-Matti Latvala znajduje się na pozycji lidera po piątkowej części rywalizacji w Rajdzie Finlandii. Przewaga Fina jest jednak marginalna – co więcej, czołową czwórkę dzieli zaledwie 2,6 sekundy.

Po wczorajszym wieczornym superoesie Harju 1 (2,31 km), na którym najszybszy był Thierry Neuville, dzisiaj załogi miały do pokonania dziesięć odcinków specjalnych o łącznej długości 126,55 km.

Na pierwszym odcinku specjalnym dnia Oittila 1 (19,34 km) najlepszym czasem popisał się Latvala, jednak prowadzenie w rajdzie objął Tänak, który ze względu na pozycję lidera w mistrzostwach czyścił trasy w piątek. Cały poranek w Finlandii należał do kierowców Toyoty – na OS3 Moksi 1 (20,04 km) najszybszy czas uzyskał Kris Meeke, OS4 Urria 1 (12,28 km) padł łupem Latvali, OS5 Ässämäki 1 (12,33 km) – Tänaka, a ostatni odcinek przed serwisem OS6 Äänekoski 1 (7,80 km) – ponownie Latvali.

W wewnętrznej walce zawodników Toyoty po porannej pętli górą wyszedł Tänak, który miał 5,4 sekundy przewagi nad Latvalą, zaś czołową trójkę uzupełniał Meeke. Najbliżej Toyot znajdował się Esapekka Lappi z Citroëna, który do lidera tracił 6,9 sekundy, zaś na piątym miejscu plasował się debiutujący w barwach Hyundaia Craig Breen, dla którego jest to pierwszy w tym roku start w WRC. Jego zespołowy kolega Neuville miał na rozpoczęcie dnia pewne problemy z ustawieniami samochodu, w wyniku czego na pierwszym dzisiejszym oesie stracił prawie 12 sekund, a na kolejnej próbie – kolejne 7 sekund. Przed drugą pętlą strata Belga względem Tänaka wynosi 23,9 sekundy, co plasuje go na ósmym miejscu. Szóstą pozycję zajmował Sébastien Ogier, a siódmy był Andreas Mikkelsen.

Na rozpoczęcie popołudniowej pętli na drugim przejeździe próby Moksi najszybciej pojechał Latvala, który jednocześnie objął prowadzenie w klasyfikacji rajdu. Na OS8 Urria 2 najlepsze tempo zaprezentował Mikkelsen (wówczas na drugiej pozycji w zestawieniu rajdu znajdowali się ex aequo Tänak, Meeke i Lappi), zaś na OS9 Ässämäki 2 ponownie do głosu doszedł Latvala. Fin, który trzykrotnie wygrywał w swoim domowym rajdzie, na OS10 Äänekoski 2 uzyskał taki sam najlepszy czas, co Meeke, zaś na zakończenie dnia oesowe zwycięstwo na OS11 Harju 2 przypadło Neuvillemu.

Po piątkowej części rywalizacji na czele Rajdu Finlandii znajduje się Latvala, który ma 1,2 sekundy przewagi nad Meekem. Jako trzeci jedzie Lappi, który z kolei ma tylko 2,4 sek. straty wobec lidera, a czwarty jest Tänak z 2,6-sekundową stratą. Na piątej pozycji plasuje się Breen, szóstą pozycję okupuje Andreas Mikkelsen, który do zespołowego kolegi traci 0,4 sek., zaś kolejne 0,7 sek. straty ma jadący za nimi Ogier. Czołową dziesiątkę uzupełniają Neuville, Teemu Suninen oraz Gus Greensmith.

W klasie WRC 2 Pro pewne prowadzenie ma Kalle Rovanperä, który jednocześnie zajmuje 11. miejsce w klasyfikacje rajdu. Jego jedyny rywal Eric Camilli traci do niego ponad dwie minuty. Z kolei w zestawieniu WRC 2 liderem jest Pierre-Louis Loubet, który ma 50 sek. przewagi nad Nikołajem Gryazinem.

Jutro załogi będą miały do przejechania osiem odcinków specjalnych o łącznej długości 132,98 km.

PNrZałogaZespół Rezultat
110

Jari-Matti Latvala
Miikka Anttila
Toyota Gazoo Racing WRT1:04:01,1
25

Kris Meeke
Sebastian Marshall
Toyota Gazoo Racing WRT+ 1,2
34

Esapekka Lappi
Janne Ferm
Citroën Total WRT+ 2,4
48

Ott Tänak
Martin Järveoja
Toyota Gazoo Racing WRT+ 2,6
542

Craig Breen
Paul Nagle
Hyundai Shell Mobis WRT+ 14,2
689

Andreas Mikkelsen
Anders Jæger
Hyundai Shell Mobis WRT+ 14,6
71

Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
Citroën Total WRT+ 15,3
811

Thierry Neuville
Nicolas Gilsoul
Hyundai Shell Mobis WRT+ 30,9
93

Teemu Suninen
Jarmo Lehtinen
M-Sport Ford WRT+ 52,6
1033

Gus Greensmith
Elliott Edmondson
M-Sport Ford WRT+ 1:38,3

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race