Sordo triumfuje w Rajdzie Sardynii, podium Kajetanowicza w WRC 3

Dani Sordo obronił prowadzenie do samej mety i ponownie wygrał Rajd Sardynii, pokonując zespołowego kolegę z Hyundaia Thierry’ego Neuville’a o 5,1 sekundy.

Poranek przywitał załogi chłodniejszą pogodą niż przez ostatnie dni, jednak do pokonania były tylko cztery odcinki specjalne składające się z dwukrotnego przejazdu oesów Cala Flumini (14,06 km) oraz Sassari – Argentiera (6,89 km).

Na otwarcie dnia na OS13 najlepszym czasem popisał się Sébastien Ogier, który o 0,2 sekundy pokonał swojego głównego rywala w tym rajdzie – Neuville’a. Wolno tę próbę pojechał dotychczasowy lider Sordo, który do Ogiera stracił aż 12,1 sekundy, zaś różnica między nimi zmniejszyła się do 15,3 s.

Na OS15 Neuville odpowiedział Ogierowi najlepszym czasem i zmniejszając stratę do Francuza w klasyfikacji rajdu do zaledwie 0,1 sekundy. Tym razem Sordo pojechał już znacznie lepiej i odnotował drugi czas na tej próbie, tracąc do zespołowego kolegi z Hyundaia tylko 0,8 sekundy, a także powiększając nieznacznie przewagę nad Ogierem.

Po krótkiej przerwie bez pełnego serwisu nastąpił powrót na Cala Flumini. Na nim ponownie najszybciej pojechał Ogier, odskakując Neuville’owi na 1,6 sekundy, zaś Sordo ponownie pojechał słabiej i przed ostatnim oesem dnia, który służył jednocześnie za Power Stage, przewaga Hiszpana nad Ogierem wynosiła tylko 9,2 sekundy.

Mimo wszystko Sordo zachował zimną krew i na ostatnim odcinku specjalnym rajdu przypieczętował zwycięstwo w Rajdzie Sardynii, a także wywalczył dodatkowy punkt za Power Stage. Najszybszy na tym odcinku był Ott Tänak, który po sporych problemach w piątek przemierzał spokojnym tempem rajd i wyczekiwał Power Stage, aby zgarnąć maksymalną liczbę pięciu oczek do klasyfikacji. Estończyk ostatecznie zajął szóste miejsce w rajdzie.

Z pojedynku Neuville-Ogier ostatecznie górą wyszedł Belg, który pojechał szybciej od kierowcy Toyoty o 2,7 s. i pokonał rywala w klasyfikacji rajdu różnicą zaledwie sekundy. Czwarte miejsce wywalczył Elfyn Evans, który pozostał liderem tegorocznego sezonu WRC, a czołową piątkę zamknął Teemu Suninen. Za szóstym Tänakiem do mety rajdu dojechał Pierre-Louis Loubet w prywatnym Hyundaiu i20.

Z naszej perspektywy bardzo interesująca walka wywiązała się o zwycięstwo w klasie WRC 3 między Jari Huttunenem a Kajetanem Kajetanowiczem. Polak wraz z pilotem Maciejem Szczepaniakiem pojechali bardzo szybko na otwarcie dnia i zmniejszyli stratę do liderów do 7,5 sekundy, by na kolejnym oesie sięgnąć po etapowy triumf, ex aequo z Nicolasem Ciaminim, zbliżając się do prowadzącego Fina na 5,5 sekundy.

Niestety, na przedostatnim dzisiejszym oesie w Škodzie Fabii Rally2 evo polskiej załogi doszło do przebicia opony, tracąc ponad minutę do Huttunena, który wygrał ten odcinek specjalny. Mimo to Kajetanowicz dowiózł do mety podium w WRC 3, zajmując drugie miejsce w klasie oraz dziewiąte w klasyfikacji generalnej rajdu. Huttunen wywalczył triumf w kategorii oraz ósmą lokatę w rajdzie. Czołową dziesiątkę Rajdu Sardynii zamknął Pontus Tidemand, zwycięzca WRC 2.

Dzięki niedawnemu potwierdzeniu zakończenia sezonu na Monzie, do końca sezonu pozostały dwie asfaltowe rundy. Kolejnym przystankiem w tegorocznym kalendarzu WRC będzie Rajd Ypres, który odbędzie się za 1,5 miesiąca, w dniach 20-22 listopada.