Ogier po raz ósmy wygrywa Rajd Monte Carlo

Sébastien Ogier odniósł ósme zwycięstwo w Rajdzie Monte Carlo, stając się samodzielnym kierowcą, który sięgnął po największy sukces w tej rundzie. Wyprzedził on w ten sposób Sébastiena Loeba, z którym przez rok dzielił rekord. Drugie miejsce zajął zespołowy kolega Ogiera z Toyoty, Elfyn Evans, a na najniższym stopniu podium stanął reprezentant Hyundaia, Thierry Neuville.

Po sobotniej części inauguracyjnej rundy sezonu WRC Ogier miał 13 sekund przewagi nad Evansem, a jako trzeci jechał Kalle Rovanperä, który miał tylko 2 sekundy przewagi nad Neuville. Kolejność uległa zmianie na pierwszym z czterech na dzisiaj zaplanowanych oesów, Puget-Théniers - La Penne (12,93 km). Na nim Rovanperä doznał przebicia opony i stracił prawie minutę, spadając w klasyfikacji rajdu na czwarte miejsce, zaś awans przypadł Neuville’owi. Najszybszy na tej próbie był Ogier, który był minimalnie szybszy (0,7 sekundy) od Belga.

Neuville pokazał się z dobrej strony na drugim dzisiejszym oesie, Briançonnet – Entrevaux (14,31 km). Kierowca Hyundaia pokonał na nim Evansa o 4,5 sekundy, zaś Ogier kontrolował swoje tempo i uzyskał trzeci czas na tej próbie ze stratą 5,8 sekundy do Neuville’a. W klasyfikacji ogólnej rajdu przewaga Ogiera nad Evansem wynosiła 19,7 s.

Ogier jednak do końca panował nad sytuacją i, mimo pozycji lidera, był w stanie powiększać swoją przewagę. Na przedostatnim odcinku specjalnym rajdu, drugim przejeździe Puget-Théniers - La Penne, Francuz uzyskał najszybszy czas i odskoczył od Evansa o kolejne 8,4 sekundy. Mistrz świata potwierdził wciąż świetną dyspozycję również na Power Stage (drugi przejazd oesu Briançonnet – Entrevaux), na którym także był najszybszy i odniósł pewne zwycięstwo w Rajdzie Monte Carlo. To ósma wygrana Francuza w tej rundzie. Łącznie dokonał tego siedem razy w WRC oraz raz w IRC.

Drugie miejsce zajął inny z kierowców Toyoty, Evans, który do Ogiera na mecie stracił ostatecznie 32,6 sekundy, a na najniższym stopniu podium stanął Neuville z ponad minutową stratą. Czwartą lokatę wywalczył Rovanperä, piąty był Dani Sordo z Hyundaia, zaś szóstą lokatę uzyskał Takamoto Katsuta z Toyoty, który startował w ramach programu Rally Challenge japońskiego producenta.

W WRC 2 również pewny triumf wywalczył Andreas Mikkelsen, który pokonał Adriena Fourmauxa o prawie dwie minuty, a Erica Camilliego o ponad trzy minuty. Ta trójka zajęła w klasyfikacji rajdu odpowiednio siódme, dziewiąte i dziesiąte miejsce. Ósme miejsce zajął Gus Greensmith z zespołu M-Sport Ford. Z kolei w WRC 3 zwycięski okazał się być Yohan Rossel, który prowadził przez większość rajdu.

Kolejnym przystankiem w tegorocznym kalendarzu WRC będzie Rajd Arktyczny. Runda ta zastępuje odwołany Rajd Szwecji i zostanie rozegrany w śnieżnych warunkach na trasach w Finlandii w dniach 26-28 lutego.

PNrZałogaZespół Rezultat
11

Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
Toyota Gazoo Racing WRT2:56:33,7
233

Elfyn Evans
Scott Martin
Toyota Gazoo Racing WRT+ 32,6
311

Thierry Neuville
Martijn Wydaeghe
Hyundai Shell Mobis WRT+ 1:13,5
469

Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Toyota Gazoo Racing WRT+ 2:33,6
56

Dani Sordo
Carlos del Barrio
Hyundai Shell Mobis WRT+ 3:14,2
618

Takamoto Katsuta
Daniel Barritt
Toyota Gazoo Racing WRT+ 7:01,3
725

Andreas Mikkelsen
Ola Fløene
Toksport WRT+ 7:23,6
844

Gus Greensmith
Elliott Edmondson
M-Sport Ford WRT+ 8:21,1
920

Adrien Fourmaux
Renaud Jamoul
M-Sport Ford WRT+ 9:15,8
1024

Eric Camilli
François-Xavier Buresi
Sports & You+ 10:36,0
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze