Neuville pewnie wygrywa Rajd Ypres

Thierry Neuville odniósł przekonujące zwycięstwo w swoim domowym Rajdzie Ypres w Belgii. Drugie miejsce zajął jego zespołowy kolega z Hyundaia, Craig Breen, a na najniższym stopniu podium stanął Kalle Rovanperä.

Przed niedzielą rajd w Belgii należał zdecydowanie do Hyundaia, który na czele miał dwie załogi, a na drugą sobotnią pętlę zastosował konserwatywne podejście, aby dowieźć niemal pewne zwycięstwo do mety. Ostatniego dnia załogi miały do pokonania cztery odcinki specjalne, które częściowo zahaczały o legendarny tor Spa-Francorchamps.

Dzień rozpoczął się OS17 Stavelot 1 o długości 9,05 km, który został rozegrany na torze Spa, wykorzystując pierwszy i częściowo drugi sektor, a także drogi naokoło toru. Na nim najszybszy czas uzyskał Kalle Rovanperä, który pokonał Otta Tänaka różnicą 1,3 sekundy. Lider rajdu Neuville odnotował trzeci czas, zaś Breen ponownie zastosował się do polecenia zespołowego, aby nie wywierać żadnego nacisku na Belga, w wyniku czego był szósty na tym oesie, zaś jego strata do pierwszego miejsca urosła do 16,3 sekundy.

Na tej próbie problemy dopadły Sébastiena Ogiera, który walczył o podium. Francuz doznał przebicia lewego tylnego koła i stracił do Rovanpery 9,5 sekundy. Jak wyjaśnił na mecie odcinka, przyczyną tego były zmiany dokonane w jednej z sekcji, gdzie już po zapoznaniu dokonano wymiany nawierzchni i sprawiono, że fragment stał się bardziej wąski. Z tego względu wyjechał szeroko i uderzył w kamienie.

Na OS18 Francorchamps 1 (11,21 km) najszybszy był Tänak, który pokonał Rovanperę o pół sekundy. Fin z kolei przesunął się na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu, wyprzedzając Elfyna Evansa o 3,9 sek. Spośród załóg Hyundaia tym razem lepszy był Breen, który był trzeci i pojechał szybciej od czwartego na tej próbie Neuville’a o 1,4 sekundy.

Przedostatni odcinek rajdu, OS19 Stavelot 2, ponownie padł łupem Tänaka, który tym razem był szybszy od drugiego Neuville’a o 0,7 sekundy. Z kolei Rovanperä ponownie był szybszy od Evansa i powiększył nad nim przewagę do pięciu sekund przed finałem rywalizacji. Breen ponownie pojechał najwolniej ze wszystkich załóg WRC, zaś jego strata do Neuville’a po tym oesie wynosiła aż 24,3 sekundy.

Neuville przejechał bezproblemowy Power Stage OS20 Francorchamps 2 i odniósł pewne zwycięstwo w swoim domowym Rajdzie Ypres. To pierwsza wygrana Belga w tym roku. Drugie miejsce zajął jego zespołowy kolega, Breen, a na najniższym stopniu podium stanął Rovanperä, który w bezpośrednim pojedynku pokonał Evansa. Ogier wywalczył piątą lokatę i po porannym kapciu nie był w stanie nawiązać walki o podium, zaś szósta pozycja przypadła Tänakowi, który po piątkowej długiej zmianie opon ukończył rywalizację z prawie 4-minutową stratą do zwycięzcy.

Na Power Stage dodatkowe punkty zdobyli: Ott Tänak (5), Sébastien Ogier (4), Thierry Neuville (3), Kalle Rovanperä (2) oraz Elfyn Evans (1).

W czołowej dziesiątce rajdu znalazły się również cztery załogi WRC 3. W tej kategorii ostatecznie wygrał Francuz Yohan Rossel, który pokonał Pietera Jana Michiela Cracco różnicą 51. sekund. Za ich plecami znaleźli się Fabian Kreim oraz Vincent Verschueren.

Z kolei w WRC 2 zwycięstwo przypadło Jari Huttunenowi. Fin wykorzystał pech dotychczasowego lidera, Olivera Solberga, którego nowy samochód Hyundai i20 N Rally2 nie został uruchomiony podczas serwisu z powodu awarii układu elektrycznego, przez co Szwed w ogóle nie pojawił się na trasie niedzielnych odcinków specjalnych.