Neuville pewnie wygrywa Rajd Hiszpanii, Evans przedłuża walkę o tytuł

Thierry Neuville odniósł zdecydowane zwycięstwo w asfaltowym Rajdzie Hiszpanii, przedostatniej rundzie tegorocznego sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata. Drugie miejsce zajął Elfyn Evans, który dzięki temu wynikowi przedłużył swoje szanse na pierwszy w karierze tytuł do kończącej sezon rundy wokół toru Monza, a na najniższym stopniu podium stanął Dani Sordo, który odebrał cenne punkty Sébastienowi Ogierowi.

W niedzielę załogi miały do pokonania 4 odcinki specjalne o łącznej długości 50,90 km. Po sobocie liderem był Neuville, który miał 16,4 sek. przewagi nad Evansem, a trzecią lokatę zajmował Ogier.

Pierwszy niedzielny oes OS14 Santa Marina 1 (9,10 km) został rozegrany jeszcze przed wschodem słońca, przez co samochody musiały być wyposażone w dodatkowe reflektory. W tych warunkach najlepiej spisał się Sordo, który bardzo dobrze znał te rejony i uzyskał najlepszy czas, będąc szybszym od zespołowego kolegi, Neuville’a, o 0,7 sekundy. Co ważne dla niego, pokonał on Ogiera różnicą 1,7 sek. i wyprzedził Francuza w walce o trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Mocne tempo Sordo było również na OS15 Riudecanyes 1 (16,35 km), na którym również uzyskał najlepszy czas. Tym razem pokonał on Neuville’a różnicą 0,2 sekundy, zaś nad Ogierem miał 1,1 sek. przewagi i umocnił się na trzeciej pozycji w klasyfikacji.

Spore problemy z tempem miał z kolei Evans. Po stracie 0,7 sek. względem lidera rajdu o samym poranku, tym razem Walijczyk odnotował aż 3,5 sek. straty względem Neuville’a. Na mecie drugiego porannego odcinka Evans zasugerował pewne zmiany w samochodzie w trakcie serwisu. Nieco szczęścia z kolei miał Kalle Rovanperä, który po zahaczeniu o krawężnik doznał uszkodzenia felgi pod koniec odcinka, jednak był w stanie kontynuować jazdę.

Po serwisie Sordo odniósł trzecie etapowe zwycięstwo na OS16 Santa Marina 2, pokonując bezpośredniego rywala, Ogiera, różnicą 0,7 sekundy. Z trzecim wynikiem zameldował się Neuville, który tym razem uzyskał identyczny czas co Adrien Fourmaux z M-Sporta Forda. Piąty wynik odnotował Takamoto Katsuta z Toyoty, a szósty był Evans, tracąc kolejne 0,7 sek. względem Neuville’a.

Neuville zaliczył dość stresujący moment przed rozpoczęciem kończącego rajd Power Stage, OS17 Riudecanyes 2. W strefie dojazdowej jego Hyundai nie mógł odpalić, lecz ostatecznie udało się ponownie uruchomić samochód za pomocą tradycyjnej metody, czyli z wykorzystaniem siły ludzkiej.

Ponadto, już na samym Power Stage, a w szczególności na ostatnich kilometrach oesu, pojawiły się dość obfite opady deszczu, co najbardziej odczuły jadące jako pierwsze załogi walczące o dalsze pozycje w klasyfikacji. Neuville jednak nie miał już żadnych problemów i dowiózł do mety przekonujące zwycięstwo w Rajdzie Hiszpanii. Drugie miejsce zajął Evans, który przedłużył swoje nadzieje na tytuł do ostatniej rundy sezonu na Monzy, a na najniższym stopniu podium stanął Sordo, który startował przed własną publicznością.

Czwartą lokatę wywalczył Ogier, który jest w dość komfortowej sytuacji w kwestii tytułu, lecz będzie musiał dowieźć podobny rezultat również na Monzy, aby sięgnąć po ósme mistrzostwo. Z piątą lokatą rajd ukończył Rovanperä, a szósty był Gus Greensmith. Siódme miejsce przypadło Oliverowi Solbergowi, dla którego był to trzeci występ za kierownicą Hyundaia i20 Coupe WRC, a ósme miejsce zajął debiutujący w czołowej kategorii zespołowy kolega Solberga z prywatnej ekipy 2C Competition, Nil Solans, który zastępował kontuzjowanego Pierre-Louisa Loubeta.

Na Power Stage dodatkowe punkty zdobyli: Dani Sordo (5), Thierry Neuville (4), Elfyn Evans (3), Sébastien Ogier (2) oraz Kalle Rovanperä (1).

W WRC 2 po zwycięstwo sięgnął Eric Camilli, drugie miejsce zajął Teemu Suninen, a na najniższym stopniu podium stanął Erik Cais. Dzięki dopiero czwartemu miejscu Madsa Østberga, mistrzem tej kategorii został Andreas Mikkelsen na jeden rajd przed końcem sezonu.

Z kolei w klasie WRC 3 triumf przypieczętował Emil Lindholm, zaś drugie miejsce wywalczył Kajetan Kajetanowicz. Polak, który do Lindholma stracił 28,5 sekundy, wykorzystał pech swojego głównego rywala w rajdzie, Pepe Lopeza, w Skodzie którego doszło do awarii silnika przed rozpoczęciem dzisiejszej części zmagań. Trzecia lokata przypadła Joshowi McErleanowi.

Do końca tegorocznego sezonu pozostała już tylko jedna runda. Rajd Monzy, który zastąpił Rajd Japonii z powodu pandemii, zostanie rozegrany w dniach 19-21 listopada.