Ogier wygrywa Rajd Monzy i zostaje siedmiokrotnym mistrzem WRC

Sébastien Ogier odniósł zwycięstwo w wieńczącym tegoroczny sezon WRC Rajdzie Monzy i przypieczętował siódmy tytuł rajdowego mistrza świata.

Ogier uzyskał najlepszy czas na otwierającym ostatni dzień sezonu odcinku OS14 PZero Grand Prix 3 (10,31 km) i powiększył swoją i tak sporą przewagę w rajdzie do ponad 25. sekund. Na drugie miejsce z kolei awansował Ott Tänak, który był trzeci na tym oesie i wyprzedził Daniego Sordo, który stracił względem Estończyka 7 sekund.

Sordo odpowiedział na pierwszym przejeździe próby Serraglio, gdzie pokonał Tänaka o 2,9 sekundy i powrócił na drugą lokatę w rajdzie, mając przed Power Stage zaledwie 0,2 sekundy zapasu nad Estończykiem. Wewnętrzna walka między Sordo a Tänakiem była jak najbardziej korzystna dla Hyundaia, który chciał zapewnić sobie tytuł wśród producentów.

Drugi przejazd Serraglio stanowił również Power Stage, który zakończył rajd. Na nim zwycięstwo w Rajdzie Monzy, jak również siódmy tytuł mistrzowski w WRC, przypieczętował Ogier. Francuz sięgał po mistrzostwa w latach 2013-2016 w barwach Volkswagen Motorsport. Po odejściu niemieckiej marki, przeszedł do M-Sportu, gdzie obronił kolejne dwa tytuły. W sezonie 2019 startował w Citroënie, gdzie zajął trzecie miejsce w sezonie, a na ten rok przeszedł do Toyoty, gdzie powrócił na szczyt wraz z siódmym tytułem.

Drugie i trzecie miejsce w rajdzie zajęli odpowiednio Tänak oraz Sordo, którzy zapewnili Hyundaiowi drugi z rzędu tytuł wśród producentów. Czwartą lokatę wywalczył Esapekka Lappi z zespołu M-Sport Ford, który przyznał na mecie, że najprawdopodobniej nie zobaczymy go na starcie przyszłego roku. Piąty był reprezentant Toyoty Kalle Rovanperä, który zamknął stawkę kierowców WRC w czołówce.

Na Power Stage dodatkowe punkty zdobyli: Takamoto Katsuta (5), Ott Tänak (4), Elfyn Evans (3), Esapekka Lappi (2) i Dani Sordo (1).

Szóste miejsce w rajdzie i jednocześnie zwycięstwo w kategorii WRC 3 zapewnił sobie Andreas Mikkelsen, który o 16 sekund pokonał swojego najbliższego rywala, Oliveira Solberga. Po mistrzostwo w WRC 3 sięgnął z kolei Jari Huttunen, który był trzeci w klasie i ósmy w całym rajdzie. Polska załoga Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak zajęli piąte miejsce w klasie ze stratą ponad trzech i pół minuty do Mikkelsena.

Dziewiątą lokatę w Rajdzie Monzy wywalczył Mads Østberg, który jednocześnie został mistrzem WRC 2. Czołową dziesiątkę rajdu zamknął inny kierowca tej klasy, Pontus Tidemand.

W ten sposób tegoroczny sezon WRC, zmieniony z powodu pandemii koronawirusa, dobiegł końca. Start następnego jednak już niedługo – Rajd Monte Carlo 2021 zaplanowano na 21-24 stycznia.