Tänak wygrywa Rajd Arktyczny, Rovanperä liderem klasyfikacji WRC

Ott Tänak odniósł pewne zwycięstwo w Rajdzie Arktycznym, drugiej rundzie tegorocznego sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata. Z kolei dzięki drugiemu miejscu, Kalle Rovanperä wysunął się na prowadzenie w klasyfikacji.

Dzisiaj załogi miały do pokonania dwa odcinki specjalne – dwukrotnie przejeżdżana próba Aittajärvi o długości 22,47 km, z czego drugie podejście było zaliczane jako dodatkowo punktowany Power Stage. Po sobocie Tänak miał 24,1 sekundy przewagi na Rovanperą, który sam bronił się przed napierającym Thierrym Neuvillem – duet ten dzieliło zaledwie 1,8 sekundy.

Tänak, mając sporą przewagę nad resztą stawki, konserwatywnie podszedł do pierwszego przejazdu Aittajärvi. Estończyk uzyskał na nim szósty czas, tracąc do najszybszego na tej próbie Elfyna Evansa 5,9 sekundy. Przewaga między nim a Rovanperą stopniała do 19,2 sek., jednak sam Fin pojechał niemal identycznym tempem co jego główny rywal Neuville – różnica na mecie między nimi wyniosła zaledwie 0,1 s na korzyść Rovanpery.

Na wieńczącym rajd Power Stage Tänak przypieczętował zwycięstwo i odniósł swój pierwszy triumf w tym roku, a drugi w startach w barwach zespołu Hyundai. Estończyk wygrał z przewagą 17,5 sekundy nad resztą stawki, a ponadto wywalczył kolejne dwa punkty za czwarty czas na Power Stage.

Do końca nie wiadomo było, kto wywalczy drugie miejsce. Ostatecznie górą okazał się być Rovanperä, który był najszybszym kierowcą na Power Stage i pokonał Neuville’a różnicą 2,3 sekundy. Dzięki temu wynikowi, Fin awansował na pozycję lidera tegorocznego sezonu WRC. Czwarte miejsce zajął Craig Breen z Hyundaia, zaś piąty był Elfyn Evans z Toyoty. Szóstym kierowcą Rajdu Arktycznego był Takamoto Katsuta. Japończyk wykorzystał błąd debiutującego w Hyundaiu i20 Coupe WRC Oliveira Solberga dosłownie tuż przed samą metą Power Stage, gdzie stracił kilkanaście sekund i spadł na siódmą lokatę. Na ósmym i dziewiątym miejscu rywalizację ukończył duet zespołu M-Sport Ford: Teemu Suninen oraz Gus Greensmith.

Na Power Stage dodatkowe punkty wywalczyli: Kalle Rovanperä (5), Craig Breen (4), Thierry Neuville (3), Ott Tänak (2) oraz Sébastien Ogier (1).

Czołową dziesiątkę Rajdu Arktycznego zamknął zwycięzca klasyfikacji WRC 2 – Esapekka Lappi za kierownicą Volkswagena Polo GTI R5. Z kolei w WRC 3 wygrał Teemu Asunmaa. Startująca również w WRC 3 polska załoga Michał Sołowow/Maciej Baran ukończyła zmagania na dziewiątej pozycji w klasie ze stratą 9. minut do zwycięzcy. Inna polska załoga, Adrian Chwietczuk/Jarosław Baran była 13.

Teraz przed załogami i zespołami WRC czeka dwa miesiące przerwy. Powrót do rywalizacji nastąpi przy okazji Rajdu Chorwacji, który zostanie zorganizowany w okolicach stolicy państwa, Zagrzeb, w dniach 22-25 kwietnia.

PNrZałogaZespół Rezultat
18

Ott Tänak
Martin Järveoja
Hyundai Shell Mobis WRT2:03:49,6
269

Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Toyota Gazoo Racing WRT+ 17,5
311

Thierry Neuville
Martijn Wydaeghe
Hyundai Shell Mobis WRT+ 19,8
442

Craig Breen
Paul Nagle
Hyundai Shell Mobis WRT+ 52,6
533

Elfyn Evans
Scott Martin
Toyota Gazoo Racing WRT+ 1:01,5
618

Takamoto Katsuta
Daniel Barritt
Toyota Gazoo Racing WRT+ 1:37,8
72

Oliver Solberg
Sebastian Marshall
Hyundai 2C Competition+ 1:39,0
83

Teemu Suninen
Mikko Markkula
M-Sport Ford WRT+ 2:09,0
944

Gus Greensmith
Elliott Edmondson
M-Sport Ford WRT+ 3:39,4
1025

Esapekka Lappi
Janne Ferm
Movisport SRL+ 6:07,0

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze