Neuville z niewielką przewagą w Rajdzie Chorwacji, dobry piątek Kajetanowicza

Thierry Neuville został liderem po pierwszym dniu inauguracyjnego Rajdu Chorwacji, lecz jego przewaga nad rywalami jest nieznaczna. Z kolei Kajetan Kajetanowicz walczy o prowadzenie w klasyfikacji WRC 3, w której traci bardzo niewiele do lidera i zajmuje drugie miejsce.

Rajd Chorwacji to pierwszy pełny rajd asfaltowy od Rajdu Niemiec 2019. Posiada on swoją bazę w stolicy kraju, Zagrzebiu, zaś odcinki specjalne ulokowane są na północy. Na trasach zauważalne było zróżnicowanie stanu nawierzchni, a dodatkowo sporą rolę odgrywały techniczne sekcje i ciasne nawroty. Największe znaczenie było jednak błoto i żwir nanoszony z pobocza na asfalt, co sprzyjało załogom startującym jako pierwsze.

Pierwszego dnia kolejność na starcie była ustalana na podstawie klasyfikacji w mistrzostwach. Tym samym stawkę otwierał 20-letni Kalle Rovanpera z Toyoty. Fin zaliczał dobre czasy na pierwszym odcinku specjalnym dnia, Rude – Plešivica (6.94 km), lecz na około 1.5 km przed metą wyleciał z trasy na ostrym prawym zakręcie i rolował samochodem, odpadając z rajdu.

Pech dotychczasowego lidera sezonu szybko wykorzystał Neuville, który w tym sezonie jeszcze nie był w stanie walczyć o zwycięstwo. Kierowca Hyundaia był najszybszy na pierwszych trzech oesach porannej pętli, przegrywając jedynie na trzecim dzisiejszym odcinku specjalnym z Elfynem Evansem z Toyoty. W południe to właśnie Evans zajmował drugie miejsce, tracąc do Neuville’a 7.3 sekundy, zaś trzeci był aktualny mistrz WRC, Sébastien Ogier. Utytułowany Francuz mógł równie szybko pożegnać się z rajdem co Rovanperä, lecz w tym samym zakręcie, gdzie wypadł Fin, doznał jedynie przebicia opony, a ze względu na niewielką odległość do mety, stracił on tylko kilka sekund.

Ogier przyspieszył podczas popołudniowej pętli, wygrywając na trzech z czterech oesów, dzięki czemu wyprzedził Evansa i awansował na drugie miejsce w rajdzie. Co więcej, kierowca Toyoty nie tylko walczy o zwycięstwo, ale odnotował również 600. etapowe zwycięstwo na siódmym odcinku specjalnym.

Na czwartym miejscu znajduje się Ott Tänak z Hyundaia, który ma dość sporą, ponad półminutową stratę do zespołowego kolegi – Neuville’a. Estończyk postawił na dość niestandardowy dobór opon, decydując się wyłącznie na twarde ogumienie. Trzeci kierowca Hyundaia, Craig Breen, plasuje się na piątej pozycji, tracąc do Tänaka 22.9 sek. Za jego plecami wywiązała się walka między kierowcami M-Sporta Forda – Gusa Greensmitha i Adriena Fourmauxa – z której na razie zwycięsko wychodzi Francuz, mając 7 sek. przewagi nad partnerem z zespołu. Ósme miejsce zajmuje Pierre-Louis Loubet w prywatnym Hyundaiu i20 Coupe WRC w zespole 2C Competition, a jako dziewiąty jedzie czwarty kierowca Toyoty, Takamoto Katsuta.

W WRC 2 po raz pierwszy w tym sezonie startuje Mads Østberg, który podczas pierwszych dwóch rajdów pracował jako prezenter telewizyjny. Norweg, który podczas tej rundy znajduje się za kierownicą Citroëna C3, ma dość nieznaczną przewagę nad Nikołajem Gryazinem, zaś trzecie miejsce zajmuje Teemu Suninen z ekipy M-Sport. Lider sezonu w tej klasyfikacji, Andreas Mikkelsen, odpadł z rywalizacji.

Z kolei w WRC 3 o pozycję lidera walczą Yoann Rossel za kierownicą Citroëna, a także Kajetan Kajetanowicz, który znajduje się za sterami Škody Fabii. Polak wygrał w piątek jeden odcinek specjalny, zaś przed ostatnim oesem dnia prowadził w swojej klasie, lecz aktualnie plasuje się on na drugiej pozycji, tracąc zaledwie .2 sekundy.

Jutro załogi będą miały do pokonania kolejne 8 odcinków specjalnych o łącznej długości 121,92 km.

PNrZałogaZespół Rezultat
111

Thierry Neuville
Martijn Wydaeghe
Hyundai Shell Mobis WRT55:36,8
21

Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
Toyota Gazoo Racing WRT+ 7,7
333

Elfyn Evans
Scott Martin
Toyota Gazoo Racing WRT+ 8,0
48

Ott Tänak
Martin Järveoja
Hyundai Shell Mobis WRT+ 31,9
542

Craig Breen
Paul Nagle
Hyundai Shell Mobis WRT+ 54,8
616

Adrien Fourmaux
Renaud Jamoul
M-Sport Ford WRT+ 1:14,7
744

Gus Greensmith
Chris Patterson
M-Sport Ford WRT+ 1:21,7
87

Pierre-Louis Loubet
Vincent Landais
Hyundai 2C Competition+ 1:31,5
918

Takamoto Katsuta
Daniel Barritt
Toyota Gazoo Racing WRT+ 2:23,2
1024

Mads Østberg
Torstein Eriksen
TRT World Rally Team+ 3:17,6

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze