Ogier na prowadzeniu w Rajdzie Chorwacji, Kajetanowicz liderem WRC 3

Sébastien Ogier z Toyoty objął prowadzenie w inauguracyjnym Rajdzie Chorwacji na skutek złego doboru opon na porannej pętli przez zespół Hyundai. Z kolei w WRC 3 nowym liderem został Kajetan Kajetanowicz, który przed niedzielą ma sporą przewagę nad resztą stawki.

Do drugiego dnia rajdu Neuville, Tänak i Craig Breen z Hyundaia zdecydowali się na dwie twarde i dwie miękkie opony Pirelli, z dodatkową miękką oponą zapasową. W piątek z rana panowały chłodniejsze warunki, przez co wówczas to miękki komplet opon był prawidłowym wyborem. Sobota jednak zaoferowała cieplejsze temperatury powietrza i więcej słońca, przez co to twarde ogumienie było górą, a właśnie na nie zdecydowali się Toyota i M-Sport Ford.

Zmiana lidera nastąpiła już po pierwszym dzisiejszym odcinku specjalnym. Neuville, który po piątku miał 7,3 sekundy przewagi, po OS9 tracił już 4,3 sek. względem Ogiera, który wysunął się na prowadzenie, a na drugą lokatę wskoczył jego zespołowy kolega z Toyoty, Elfyn Evans. Na OS10 po etapowe zwycięstwo sięgnął inny z kierowców Toyoty, Takamoto Katsuta, zaś Ogier i Evans podzielili się wygranymi na dwóch pozostałych oesach porannej pętli.

Z kolei Neuville oprócz problemów z oponami walczył także z uszkodzoną tarczą hamulcową i gaśnięciem silnika przy niskich prędkościach – problem ten występował już w ubiegłym roku i początkowo sądzono, że ta kwestia została rozwiązana. W południe Ogier miał 7 sekund przewagi nad Evansem, zaś trzeci Neuville tracił do utytułowanego Francuza 19.6 sek. Jako czwarty podążał z kolei Ott Tänak, który miał kolejne 18 sek. straty względem Neuville’a.

Na popołudniową pętlę Hyundai już dobrze dobrał rodzaj opon Pirelli, zaś przed kierowcami stało trudne zadanie nadrabiania strat po poranku. Koreański producent miał trochę szczęścia, ponieważ już na pierwszym oesie po serwisie Ogier doznał przebicia opony, które kosztowało go 10 sekund, zaś najszybszy czas uzyskał Neuville. Na OS14 ponownie najszybciej pojechał Katsuta, co pomogło mu zapewnić mu siódmą lokatę w klasyfikacji rajdu na koniec dnia.

Neuville ostatecznie nie był w stanie nadrobić straconego czasu względem lidera. Najpierw odzyskał tylko 0.1 sek na OS14, następnie na OS15 zrównał się czasem z Ogierem, a na kończącym dzień OS16 stracił sekundę do Francuza i przed niedzielną częścią rywalizacji traci do niego 10.4 sek., zaś do drugiego Evansa 6.9 sek. Dość samotnie na czwartej pozycji jedzie Tänak z niemal 40-sekundową stratą do Ogiera. Imponujący debiut w samochodzie klasy WRC zalicza kierowca M-Sporta Forda Adrien Fourmaux, który po sobie jest piąty. Jego zespołowy kolega Gus Greensmith, który od tego rajdu jedzie z nowym pilotem Chrisem Pattersonem, także okazał oznaki tempa i plasuje się na szóstej pozycji. Za jego plecami znajdują się Katsuta oraz Breen.

W klasie WRC 2 przez chwilę na pierwszym miejscu znajdował się Nikołaj Gryazin, jednak wczorajszy lider Mads Østberg szybko odzyskał swoją lokatę i odskoczył od Rosjanina, który później stracił wspomaganie kierownicy, umożliwiając Teemu Suninenowi na awans na drugie miejsce.

Z kolei w kategorii WRC 3 prowadzenie objął Kajetan Kajetanowicz, który wykorzystał problemy będącego wcześniej na pierwszym miejscu Yohana Rossella. Polak przed finałowym dniem ma 46.6 sek. przewagi nad Emilem Lindholmem.

Jutro załogi będą miały do pokonania 4 odcinki specjalne o łącznej długości 78,58 km, w tym nagradzany dodatkowymi punktami Power Stage.

PNrZałogaZespół Rezultat
11

Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
Toyota Gazoo Racing WRT2:06:35,8
233

Elfyn Evans
Scott Martin
Toyota Gazoo Racing WRT+ 6,9
311

Thierry Neuville
Martijn Wydaeghe
Hyundai Shell Mobis WRT+ 10,4
48

Ott Tänak
Martin Järveoja
Hyundai Shell Mobis WRT+ 37,8
516

Adrien Fourmaux
Renaud Jamoul
M-Sport Ford WRT+ 1:29,5
644

Gus Greensmith
Chris Patterson
M-Sport Ford WRT+ 2:23,8
718

Takamoto Katsuta
Daniel Barritt
Toyota Gazoo Racing WRT+ 2:46,5
842

Craig Breen
Paul Nagle
Hyundai Shell Mobis WRT+ 3:51,8
924

Mads Østberg
Torstein Eriksen
TRT World Rally Team+ 7:06,0
1025

Teemu Suninen
Mikko Markkula
M-Sport Ford WRT+ 8:09,6

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze