Tänak liderem Rajdu Portugalii, Kajetanowicz walczy o prowadzenie w WRC 3

Ott Tänak z Hyundaia znajduje się na prowadzeniu po piątkowej części Rajdu Portugalii, czwartej rundy tegorocznego sezonu WRC. Estończyk ma małą, 6-sekundową przewagę nad Elfynem Evansem z zespołu Hyundai, a czołową trójkę uzupełnia drugi z reprezentantów Hyundaia – Dani Sordo. Z kolei Kajetan Kajetanowicz plasuje się na drugiej pozycji w WRC 3 z niewielką stratą do lidera w swojej klasie.

Rajd Portugalii to pierwsza w pełni szutrowa runda sezonu. Jest to również swego rodzaju debiut dla Pirelli, które od tego roku jest wyłącznym dostawcą opon do WRC. Wszystkie załogi na poranną pętlę postawiły na cztery miękkie opony oraz jedną zapasową twardą oponę, licząc na to, że z okolicznych chmur spadnie deszcz.

W piątek trasy przeczyszczał aktualny lider mistrzostw, Sébastien Ogier z Toyoty. Chociaż o wschodzie słońca była mgła, a trasa zawierała w sobie nieco wilgoci, nie pomogło to zbytnio siedmiokrotnemu mistrzowi świata, który po porannej pętli tracił 31 sekund do ówczesnego lidera, Sordo. Hiszpan pewnie wykorzystał swoją pozycję startową, ponieważ przed nim startowało 8. innych kierowców. Czołową trójkę uzupełniali inni kierowcy Hyundaia – Tänak i Neuville.

Na pierwszym odcinku popołudniowej pętli Sordo powiększył swoje prowadzenie z 6,7 do 8,2 sekundy, a Neuville na drugim oesie po przerwie był w stanie wyprzedzić Tänaka i awansować na drugie miejsce. Niestety, Belg oraz jego pilot Martijn Wydaeghe popełnili błąd w notatkach, który na siódmym dzisiejszym oesie okazał być bardzo kosztowny. Jeden z lewych zakrętów okazał się być bardziej ciasny niż przewidywały notatki, przez co samochód Hyundai wypadł z trasy i uderzył w pień drzewa na poboczu tylną prawą częścią pojazdu. Mimo prób naprawy zawieszenia, załoga musiała przedwcześnie zakończyć dzisiejsze jazdy.

Niedługo później również pewne kłopoty dotknęły Sordo, który stracił przyczepność opon i obrócił się. Następnie problemy spotęgowały się po zgaśnięciu silnika na nawrocie, co było kwestią trapiącą Hyundaia przez ostatni rok. W wyniku tego Hiszpan spadł z pierwszego na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej, prowadzenie objął Tänak, a duet Hyundaia rozdzielił Evans ze stratą 2,7 sekundy. Evans został dodatkowo spowolniony przez Neuville’a, który na siódmym oesie próbował dowieźć Hyundaia na trzech kołach do mety etapu, przez co Walijczyk stracił aż 25 sekund, lecz sędziowie później wyrównali ten czas.

Ostatecznie Tänak ma 6 sekund przewagi nad Evansem po piątkowym dniu Rajdu Portugalii, a czołową trójkę uzupełnia Sordo (+ 9,0 sek). Jako czwarty jedzie Takamoto Katsuta z Toyoty, a piąty jest Ogier, który po ciągłym otwieraniu tras na dwóch ostatnich oesach znacząco zmniejszył stratę do jadących przed nim załóg. Szóstą pozycję zajmuje Kalle Rovanperä, a na siódmej i ósmej pozycji znajduje się duet M-Sport Forda: Gus Greensmith oraz Adrien Fourmaux.

W WRC 2 liderem jest Esapekka Lappi, który za kierownicą Volkswagena Polo GTI R5 ma 2,2 sekundy przewagi nad Nikołajem Gryazinem w takim samym samochodzie, a czołową trójkę zamyka Teemu Suninen w Fordzie Fieście Rally2.

Z kolei w klasyfikacji WRC 3 na prowadzeniu znajduje się Yohan Rossel w Citroënie C3 Rally2, a na drugiej pozycji plasuje się Kajetan Kajetanowicz w Škodzie Fabii Rally2 evo, który do Francuza ma tylko 3,5 sek. straty. Trzecie miejsce zajmuje z kolei Nicolas Ciamin, tracąc do Polaka 14,2 sek.

W sobotę załogi będą miały do pokonania 7 odcinków specjalnych o łącznej długości 165,16 km.

PNrZałogaZespół Rezultat
18

Ott Tänak
Martin Järveoja
Hyundai Shell Mobis WRT1:22:35,0
233

Elfyn Evans
Scott Martin
Toyota Gazoo Racing WRT+ 6,0
36

Dani Sordo
Borja Rozada
Hyundai Shell Mobis WRT+ 9,0
418

Takamoto Katsuta
Daniel Barritt
Toyota Gazoo Racing WRT+ 15,4
51

Sébastien Ogier
Julien Ingrassia
Toyota Gazoo Racing WRT+ 24,0
669

Kalle Rovanperä
Jonne Halttunen
Toyota Gazoo Racing WRT+ 28,9
744

Gus Greensmith
Chris Patterson
M-Sport Ford WRT+ 1:02,3
816

Adrien Fourmaux
Renaud Jamoul
M-Sport Ford WRT+ 1:33,5
922

Esapekka Lappi
Janne Ferm
Movisport SRL+ 3:34,9
1025

Nikołaj Gryazin
Konstantin Aleksandrow
Movisport SRL+ 3:37,1

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze